احمد مازنی نماینده تهران در مجلس دهم:

اکثریت مجلس با تندروها همراه نیست

احمد مازنی میگوید: به اعتقاد من تندروهای مجلس برای اقناع پیاده نظام‌شان علیه دولت دست به اقدامات افراطی خواهند زد، اما بعید می‌دانم اکثریت مجلس با آن‌ها همراهی کند ضمن این که سیره رهبری همواره در جهت کنترل تند روی‌ها و حمایت از دولت است.

اکثریت مجلس با تندروها همراه نیست

"احمد مازنی" نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم بود. او کارشناس ارشد مدیریت و خارج فقه دارد و مدرس حوزه و دانشگاه است. مازنی پیش از مجلس معاونت فرهنگی بنیاد شهید خراسان، مدیرکل بنیاد شهید در گرگان، مدیرکل پژوهش و تحقیقات بنیاد و معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگی ایران در دولت یازدهم را به عهده داشته است. او در سال ۱۳۹۳ از بنیاد شهید بازنشسته شد و سال ۹۴ وارد مجلس شورای اسلامی شد. ریاست کمیسیون فرهنگی در سال ۹۷ بر عهده احمد مازنی بود. وی در گفتگو با ما تاکید کرد تندروهای مجلس یازدهم دست به اقدامات افراط‌گرایانه خواهند زد ولی اکثریت مجلس با آنان همراهی نخواهند کرد.

مجلس یازدهم خود را انقلابی و ضدفساد خوانده، فکر می‌کنید مصادیق انقلابی و ضدیت با فساد را در چه اقداماتی نشان خواهد داد؟ 

 این که مجلس یازدهم مصادیق انقلابی و ضدیت با فساد را در چه اقداماتی نشان خواهد داد باید زمان بگذرد تا در این باره قضاوت کنیم، اما از نظر من فساد سیاسی از هر فسادی مهم‌تر است و هدف اول انقلاب اسلامی ریشه‌کن کردن فساد سیاسی بود، چون ریشه همه مفاسد فساد سیاسی است، چون که صد آید نود هم پیش ماست. بنابر این اگر مفهوم انقلابی بودن همان انقلاب اسلامی است خوب نهضت امام خمینی(ره) از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ انقلاب علیه استبداد بود، در نظام استبدادی شاه، مردم نقشی نداشتند و رای مردم در اداره کشور بی‌تاثیر بود. امام هر نوع حرکت مقطعی را رد می‌کردند و خواستار ریشه‌کنی رژیم استبدادی بودند. دوستان مجلس یازدهم اگر انقلابی هستند باید زمینه را برای بازگشت مردم به پای صندوق‌های رای را دنبال کنند، تا اعتماد مردم اصلاح نشود مردم مبارزه با سایر مفاسد را باور نمی‌کنند.

اکنون که مجلس یکدست اصولگرا و هماهنگ با شورای نگهبان است، چه اولویت‌هایی را سرلوحه اقدامات خویش قرار خواهد داد؟

در این مورد هم باید زمان بگذرد تا بر اساس عملکرد مجلس یازدهم اولویت‌های آنان مشخص شود اما بر اساس وعده‌ای که به مردم دادند باید حل مشکلات اقتصادی، کاهش قیمت کالاها، ارتقاء ارزش پول ملی، حل مشکل بیکاری، اجرای شعار جهش تولید و رونق کسب و کار را در اولویت خود قرار دهند. اما به نظر من اولویت اول اصلاح نظام انتخابات و جلب اعتماد مردم است، چون در آن صورت است که مردم برای حل مشکلات کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند.

آیا فکر می‌کنید مجلس یازدهم با توجه به برخورداری از حمایت جناح حاکم می‌تواند در ۴ سال پیش رو در راس امور باشد؟

در راس امور بودن لوازمی دارد که قبل از هر چیز به میزان مشارکت مردم مربوط می‌شود، خوب مجلس یازدهم رکورد کمینه را در میزان مشارکت مردم شکست. به نظر من بعد از این مرحله، مرحله سازماندهی هیئات رئیسه مجلس و کمیسیون‌ها و نیز میزان آزادی بیان نمایندگان مستقل است که می‌تواند نقص میزان مشارکت مردم را جبران کند. ترکیب هیئات رئیسه کمیسیون‌ها و تعامل اکثریت با معدود نمایندگان اصلاح طلب و مستقل می‌تواند در ارتقاء جایگاه مجلس موثر باشد. هم چنین در صورتی که مصوبات مجلس در جهت حل مشکلات اساسی مردم و اصلاح ساختار حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی باشد می‌تواند مجلس را به راس امور نزدیک کند و بالاخره میزان اقتدار مجلس در اتخاذ تصمیمات مهم نیز به اعتلاء جایگاه مجلس کمک می‌کند. البته این مورد فقط به مجلس مربوط نیست بلکه مجموعه ارکان نظام باید راس امور بودن مجلس را باور داشته باشند.

در اولین نطق رئیس مجلس یازدهم شاهد انتقاد جدی وی به دولت بودیم، در یک سال ونیم پیش رو که روحانی در راس قوه مجریه است، پیش بینی شما از تعامل ۲ قوه چیست؟  

البته بنده دلیلی نمی‌بینم در مورد نطق افراد نظر بدهم، اما به نظر می‌رسد با توجه به شرائط تحریم و شیوع کرونا و نیز تدابیر رهبری در جهت هدایت و حمایت دولت مشکل جدی در رابطه دولت و مجلس نخواهیم داشت. البته در دوره دهم تندروها مجلس را هم‌سو با دولت می‌دانستند و این چنین تبلیغ می‌کردند تا مجلس یازدهم را فتح کنند خوب اکنون به هدف‌شان رسیدند، دیگر دلیلی برای تقابل جدی با دولت ندارند.

 آیا استیضاح وزرا و از حدنصاب افتادن دولت را محتمل می‌دانید؟

همان طور که در پاسخ سوال قبل گفتم نمایندگان مجلس یازدهم به ویژه رئیس و عقلاء این مجلس از تندروی حمایت نخواهند کرد بنا بر این استیضاح دولت در حدی که دولت را ساقط کند یا نیاز به رای اعتماد مجدد داشته باشد بسیار بعید است. ضمن این که در چنین مواردی معمولا با مداخله رهبری ختم بخیر خواهد شد.

در گشایش امور معیشتی مردم چشم‌انداز برنامه‌های مجلس یازدهم را چگونه می‌بینید؟

واقعا قابل پیش بینی نیست، من امیدوارم در حل مشکلات معیشتی مردم موفق باشند. شعارهای اعلام شده در راستای معیشت مردم بود و در نقد مجلس دهم و دولت، همواره بر نیازهای معیشتی مردم تاکید کردند. پیام رهبری هم بر اقتصاد و فرهنگ تاکید دارد و شعار س ال هم جهش تولید است، اما تامین نیازهای معیشتی مردم مستلزم گشایش در روابط خارجی و افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.

نماینده یزد در مجلس یازدهم صراحتا به برخورد شدید مجلس با دولت اشاره کرده است، آیا به اعتقاد شما رهبری به مجلس یازدهم اجازه برخورد شدید با دولت را خواهد داد؟

 به اعتقاد من تندروهای مجلس برای اقناع پیاده نظام‌شان علیه دولت دست به اقدامات افراطی خواهند زد، اما بعید می‌دانم اکثریت مجلس با آن‌ها همراهی کند ضمن این که سیره رهبری همواره در جهت کنترل تند روی‌ها و حمایت از دولت است.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها