عملیات فتح امان با ویلموتس

حالا نوبت فتح امان است و باید به ناکامی و مساوی مقابل تیم ملی فوتبال عراق پایان داد. این بار بدون تنش باید پیروز شد.

عملیات فتح امان با ویلموتس

بازی ایران و عراق در شرایط عادی هم حساس و جذاب است، چه برسد به حالا که شرایط منطقه و البته شرایط جدول این بازی را از همیشه حساس‌تر کرده است... ایران بعد از شکست مقابل بحرین باید مقابل عراق نتیجه بگیرد تا در کلاف صعودش گره نیفتد... عراق هم که میزبانی بازی با ما را از دست داده، دنبال پیروزی در اردن است تا ۳ امتیاز این بازی را هدر ندهد.

در چنین شرایطی نگاه آسیا هم به این بازی است. یک طرف تیم ملی عراق با کاتانچ و طرف دیگر تیم ایران با ویلموتس... رویارویی‌های اخیر دو تیم، جدا از دو بازی آسان پشت در‌های بسته، همه با حواشی همراه بود. یک بار در استرالیا پشت در‌های بسته با عراق بازی کردیم و با گل سردار آزمون یک بر صفر بردیم و یک بار هم در تهران شب عید بازی دوستانه‌مان با آن‌ها یک بر صفر به سود عراق تمام شد (همان بازی که کی‌روش از قضاوت داور ایرانی شاکی بود و تا روز آخری که در کشورمان حضور داشت، می‌گفت آن داور می‌خواست من را بازنده کند)، اما بازی‌های رسمی‌مان جنگ و جدل داشت. در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۱ عراق را بردیم، در شبی دراماتیک و در دیداری که ایمان مبعلی ستاره و گلزن آن شد. ۴ سال بعد در ۲۰۱۵ و در حالی که با کی‌روش می‌توانستیم خیلی راحت عراق را حذف کنیم، یک بر صفر از عراقی‌ها جلو بودیم و داور استرالیایی مهرداد پولادی را اخراج کرد تا بازی آسان ما تبدیل به یک بازی سخت شود. یکی آن‌ها می‌زدند، یکی ما و دوباره آن‌ها می‌زدند و دوباره ما تا این که کار به پنالتی کشید و باختیم. در ۲۰۱۹ هم دوباره با عراق روبه‌رو شدیم و در شبی که ما برای صدرنشینی و سرگروهی به مساوی نیاز داشتیم و عراق فقط باید پیروز می‌شد، بازی با نتیجه مساوی بدون گل به پایان رسید و همان شب، بازیکنان دو تیم چند باری به هم پریدند و هنوز تصاویر آن تنش‌ها در ذهن مانده است.

البته این بار خبری از جام ملت‌ها نیست و بازی در مرحله مقدماتی جام ملت‌ها و جام جهانی است و اگر تیم ملی ما مقابل بحرین غافلگیر نمی‌شد، بازی امروز در امان هم تا این حد حساسیت پیدا نمی‌کرد.

در جدول رده‌بندی عراق با ۷ امتیاز صدرنشین است، بحرین با همین تعداد امتیاز در جای دوم قرار دارد و ایران با ۶ امتیاز در رده سوم... امروز ساعتی قبل از بازی ایران و عراق در امان، تیم‌های هنگ‌کنگ و بحرین به مصاف یکدیگر می‌روند و بحرین می‌تواند با پیروزی مقابل میزبان خود ۱۰ امتیازی شود. اگر این اتفاق رخ بدهد، حساسیت بازی عراق و ایران چند برابر خواهد شد. در چنین شرایطی تیم ملی نیاز مبرم به ۳ امتیاز بازی با عراق دارد. هرچند در دور برگشت تیم ملی هم مقابل عراق و هم برابر بحرین میزبان است و می‌تواند با دو پیروزی خانگی نتایج دور رفت را جبران کند، ولی مسئله این‌جاست که سه‌شنبه ۲۸ آبان تیم ملی در آغاز دور برگشت بازی‌ها استراحت دارد و اگر در اردن ۹ امتیازی نشویم، نتایج ۲۸ آبان، میان ما و رقبا فاصله بیشتری می‌اندازد و این مسئله فشار مضاعفی روی ویلموتس وارد می‌کند، ویلموتسی که شایعه شده اصلاً دوست نداشت همراه تیم ملی به عراق برود و برعکس فدراسیون فوتبال که مایل به بازی در خاک عراق و ترمیم روابط با عراقی‌ها بود، بیش از همه از انتقال بازی به امان استقبال کرد... حالا نوبت فتح امان است و باید به ناکامی و مساوی مقابل عراق پایان داد. این بار بدون تنش باید پیروز شد... سردار گفته عراق با من؛ روی قولش حساب می‌کنیم.


ملی‌پوشان پیشین و کارشناسان پاسخ می‌دهند

باتوجه به شکست مقابل بحرین برای برد مقابل عراق بازی کنیم یا مساوی؟

مهدی هاشمی‌نسب: فقط برای برد بازی کنیم

مدافع اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: شکست مقابل بحرین کار ما را در جدول گروه سخت کرد و حالا چاره‌ای نداریم جز اینکه مقابل عراق هجومی بازی کنیم تا هر طور شده برنده میدان باشیم، چون در غیر این‌صورت صعودمان از گروه به، اما و اگر کشیده خواهد شد. عراق تیم خوبی دارد و در چند سال اخیر تیم ملی را خیلی اذیت کرده است اگرچه پتانسیل فوتبال ما بالاتر از این حرف‌هاست و امیدوارم با یک برد قاطع صعود خود را از گروه آسان‌تر کنیم و ۳ امتیاز را بگیریم.

میرشاد ماجدی: قطعاً برای مساوی بازی نمی‌کنیم

رئیس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: بازی بسیار سختی با عراق خواهیم داشت. ولی نگران نیستیم، چون اعتقاد داریم کادر فنی و بازیکنان باهوش و بادرایتی داریم. قطعاً تیم ملی برای کسب تساوی با عراق بازی نخواهد کرد و ویلموتس می‌داند چه کاری می‌خواهد انجام دهد و با باخت مقابل بحرین حالا شرایط فرق می‌کند و تیم ملی مقابل عراق برای کسب ۳ امتیاز بازی خواهد کرد چراکه به شدت به این برد نیاز داریم.

مهدی پاشازاده: بازی با عراق کلید صعود است

مدافع اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: به نظر من بازی با عراق کلید صعود به مرحله بعد خواهد بود بنابراین بازی کردن برای مساوی معنی ندارد و ما باید هر طور شده برنده از زمین خارج شویم. ما مقابل کامبوج یک برد پرگل داشتیم و مقابل بحرین فکر کردیم که راحت برنده می‌شویم، ولی دیدید که چه اتفاقی افتاد. حالا هم قطعاً بچه‌ها به حساسیت بازی با عراق واقف هستند و امیدوارم بتوانیم با کسب یک نتیجه منطقی و برد شیرین به تهران بازگردیم. تیم ملی باید عراق را ببرد.

محمد نصرتی: ۳ امتیاز بازی با عراق حیاتی است

مدافع اسبق تیم ملی در خصوص بازی با عراق گفت: عراق رقیب سنتی ماست که همواره جدال با این تیم برای مان سخت بوده است. ۳ امتیاز بازی با عراق برای‌مان حیاتی است چراکه برای صعود به مرحله بعد به این برد نیاز داریم. تیم ملی به بحرین باخت و حالا باید هر طور شده جبران کند و امتیازات لازم را برای صعود تصاحب کند. به نظرم شرایط روحی، روانی ما تعیین‌کننده است و در این بازی هر تیمی که بازیکنانش روحیه بالایی داشته باشند می‌تواند شرایط را به سود خود رقم بزند.

بیژن طاهری: خوب شد در خاک عراق بازی نداریم

هاجم اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: عراق تیم خوبی است، اما از لحاظ مهره قابل قیاس با تیم ایران نیست. خوب شد در خاک عراق با این تیم بازی نداریم چراکه قطعاً شرایط برای تیم ملی سخت می‌شد. ما برای جبران باخت مقابل بحرین باید برنده جدال با عراق باشیم. مساوی به درد تیم ملی نمی‌خورد و فقط برد ما می‌تواند باخت در بازی قبلی را خنثی کند. در مجموع تیم ملی از لحاظ تاکتیکی و مهره‌ای از عراق یک سر و گردن بالاتر است.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها