صعود به جام جهانی مثل آب خوردن شد!

با این تغییرات صعود ایران به جام جهانی مثل آب خوردن شد و می‌توانیم شاهد صعود ایران در هر دوره باشیم.

با توجه به اینکه تیم‌های حاضر در جام جهانی فوتبال از سال 2026 به 48 تیم افزایش می‌یابد، قاره آسیا در این مسابقات 8 سهمیه مستقیم و یک سهمیه در مرحله پلی‌آف خواهد داشت.

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) ساز و کار صعود تیم‌های قاره کهن به جام جهانی 2026 و نیز جام ملت‌های آسیا 2027 را تشریح کرد که در زیر آمده است:

دور اول مقدماتی: ابتدا 22 تیم (تیم‌های 26 تا 47 قاره آسیا مطابق رده‌بندی) مطابق قرعه‌کشی به مصاف هم خواهند رفت که 11 تیم برنده، راهی مرحله دوم مقدماتی خواهند شد.

دور دوم مقدماتی: 36 تیم (25 تیم نخست آسیا به همراه 11 تیم برنده دور اول) به 9 گروه چهار تیمی تقسیم می‌شوند و به‌صورت رفت و برگشت مقابل هم صف‌آرایی خواهند کرد. دو تیم برتر هر گروه که مجموعاً 18 تیم خواهند شد، به مرحله انتخابی جام جهانی صعود می‌کنند.

مرحله انتخابی جام جهانی: 18 تیم حاضر در این مرحله که صعود خود را به جام ملت‌های آسیا 2027 قطعی کرده‌اند، در سه گروه 6 تیمی و به‌صورت رفت و برگشت با هم بازی می‌کنند که دو تیم نخست هر گروه، مستقیماً راهی جام جهانی خواهند شد.

دور پلی‌آف: تیم‌های سوم و چهارم هر گروه در مرحله انتخابی به دو گروه سه تیمی تقسیم می‌شوند و دو تیم صدرنشین، به مسابقات جام جهانی صعود خواهند کرد. تیم‌های رده دوم از هر گروه در پلی‌آف به مصاف هم می‌روند تا نماینده آسیا در پلی‌آف بین قاره‌ای مشخص شود.

پلی‌آف جام ملت‌های آسیا: 10 تیم شکست خورده در دور نخست مقدماتی (به‌جز تیم بازنده‌ای که بهترین رده را در میان تیم‌های آسیایی دارد)، به‌ صورت رفت و برگشت با هم بازی می‌کنند و پنج تیم برنده راهی مرحله نهایی دور انتخابی می‌شوند.

مرحله پایانی انتخابی جام ملت‌های آسیا: 24 تیم شامل بهترین تیم آسیا که از صعود به مرحله دوم مقدماتی ناکام مانده، 18 تیم سوم و چهارم از هر گروه دور دوم و پنج برنده مرحله پلی‌آف، در شش گروه چهار تیمی با هم رقابت می‌کنند که تنها تیم اول هر گروه به جام ملت‌های آسیا صعود می‌کند.

با این تغییرات صعود ایران به جام جهانی مثل آب خوردن شد و می‌توانیم شاهد صعود ایران در هر دوره باشیم.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها