شماره سی‌ام فرهنگ امروز منتشر شد

شماره سی‌ام نشریه فرهنگ امروز با تصویر منوچهر آشتیانی بر روی جلد با تشکیل پرونده‌ای مجزا و مفصل به کارنامه وی پرداخته است.

شماره سی‌ام فرهنگ امروز منتشر شد

«جامعه‌شناس فیلسوف» پرونده‌ای است درباره عمق و گستره دانش منوچهر آشتیانی که اساتیدی چون ابراهیم فیاض، میثم سفیدخوش، رضا ماحوزی، اسماعیل خلیلی و دیگران جنبه‌های مختلف اندیشه و آرا ایشان را بررسی کردند. همچنین در این پرونده فصلی از کتاب درآمدی بر تاریخ جامعه‌شناسی شناخت که به زودی از سوی انتشارات نگاه نو منتشر خواهد شد آمده است.

«مدرنیته ایرانی، مدرنیته ناتمام» عنوان پرونده تاریخ این شماره فرهنگ امروز است که تاملاتی تاریخی- فلسفی در باب رویکرد ایرانیان به مدرنیته است. فرهنگ امروز در این پرونده درصدد یافتن نواقص موجود در فرایند مدرنیته خواهی ایرانی در دو سده گذشته بوده و این پرسش را مطرح کرده است که رویکرد ایرانیان به مدرنیته در دوران پساانقلاب چه تغییراتی نسبت به گذشته داشته است؟ در این پرونده حامد صفاریان گفت‌وگویی اختصاصی با کریستیان هفمان ترتیب داده است. هفمان که به تازگی کتاب دیالکتیک مدرنیته را منتشر کرده است از اساتید همکار در دانشگاه هاگن آلمان است و در زمینه‌های فلسفه کلاسیک آلمانی به خصوص هگل، اخلاق، فلسفه تاریخ و متافیزیک تحقیق می‌کند. او در این گفت‌وگو از منظر دیالکتیک هگلی، مدرنیته ایرانی و انقلاب اسلامی را تفسیر کرده است. همکاران دیگر این پرونده موسی اکرمی، مهدی فدایی مهربانی، محمد زارع و مصطفی بستانی هستند که هر کدام به طور مفصل بحث‌هایی را پیرامون موضوع مد نظر مطرح کرده‌اند.

در بخش پیشخوان همچون روال پیشین به معرفی مهم‌ترین کتاب‌های تازه چاپ اختصاص داده شده و همچنین روبرت صافاریان در یادداشتی با بررسی سینمای یاسوجیرو ازو به چرایی ترجمه کتاب «ازو و بوطیقای سینما» به قلم دیوید بوردول پرداخته است. همچنین بررسی ترجمه‌های فواد حبیبی و امین کرمی در کتاب بازیابی مکرر از مطالب خواندنی این شماره است.

در بخش گزارش ضمن بررسی چند رخداد در حوزه علوم انسانی یادداشت‌هایی هم در خصوص درج نام ژیژک و کریچلی و سوزان هاک به عنوان هیأت تحریریه یک مجله دانشگاهی در تبریز، مطالبی چون تاملاتی در خصوص پارادایم ایرانی پژوهش در علوم انسانی، تاملاتی در مضامین اخر الزمان عمل و تئودیسه در ارتباط با ویروس کرونا و مقاله‌ای در جهت اثبات تقدم دولت مدرن بر دموکراسی از خواندنی‌های آن هستند.

شماره شمارۀ سی‌ام نشریه فرهنگ امروز به مدیرمسئولی امیرابراهیم رسولی و سردبیری بهزاد جامه‌بزرگ در ۱۳۲ صفحه و با قیمت ۳۰ هزار تومان منتشر شده است

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها