فقط یک راه وجود دارد: استیضاح قالیباف

در مقابل نقض آیین‌نامه فقط یک راه وجود دارد و آن هم استیضاح رئیس مجلس و برکناری اوست.

فقط یک راه وجود دارد: استیضاح قالیباف

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: متاسفانه در این دوره که بنده برای اولین بار نماینده هستم دارم این را می‌بینیم که رئیس مجلس مکرر و متعدد آیین‌نامه را زیرپا می‌گذارد و نقض می‌کند و عملا براساس همان آیین‌نامه برخورد جدی نمی‌شود با رئیس مجلس کرد؛ چون در مقابل نقض آیین‌نامه فقط یک راه وجود دارد و آن هم استیضاح رئیس مجلس و برکناری اوست که این راه، راه نهایی‌ست و معمولا نمایندگان به ملاحظات مختلف پای استیضاح رئیس مجلس نمی‌آیند. در نتیجه با رئیس مجلس هیچ برخوردی نمی‌شود کرد، باید موقعی که به رئیس رأی می‌دهی مراقب باشی که به چه کسی رأِی می‌دهی.

عنابستانی

علی اصغر عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در رابطه با آخرین وضعیت افزایش حقوق بازنشستگان، گفت: خب هیات تطبیق مصوبات نظر خود را در این رابطه اعلام کرد و این نظر به دولت ارسال شد، سپس دولت جوابیه خود را نسبت به این موضوع به مجلس ارسال کرد و این جوابیه مجدد به هیات تطبیق ارجاع شد و این هیات بار دیگر بر نظر اول خود تاکید و این نظر را برای رئیس مجلس ارسال کرد. اما رئیس مجلس نظر تطبیق را ابلاغ نمی‌کند و خب حالا ظاهرا با دولت قول و قرار‌هایی دارند.

وی ادامه داد: دولت توجیهات و مباحثی را مطرح کرده و الان رئیس مجلس باید تصمیم بگیرد که نظر تطبیق را ابلاغ کند یا نکند، چون تشخیص اینکه این مساله خلاف قانون است یا نیست براساس آیین‌نامه برعهده رئیس مجلس است و دیگران مشاور رئیس هستند و شخص رئیس باید این تشخیص را بدهد که این موضوع خلاف قانون هست یا خیر که خب فکر می‌کنم روی این مساله مردد است، چون ابلاغ نکرد.

نماینده سبزوار در مجلس همچنین در رابطه با «همراهی رئیس مجلس با دولت و اینکه آیا این همراهی به جایگاه حقیقی و حقوقی ایشان و مجلس خدشه‌ای وارد می‌کند یا خیر؟ با توجه به اینکه در بحث وزارت صمت هم به نوعی با پادرمیانی آیین‌نامه را کنار گذاشتند تا با دولت همراهی داشته باشند»، عنوان کرد: ببینید الان ۵-۶ استیضاح در مجلس مطرح است که هیچکدام اعلام وصول نمی‌شود، در دولت آقای روحانی هم طی ۱۵ ماهی که این مجلس با آن دولت کار کرد همینطور ۵-۶ استیضاح مطرح شد و هیچکدام اعلام وصول نشد. ظاهرا مشی آقای رئیس این است که با دولت‌ها همکاری کرده و تعامل مثبت داشته باشد.

عنابستانی در ادامه بیان کرد: همینطور که در دولت قبل اینگونه بود و اینگونه شد، من متقاضی و پیگیر استیضاح وزیر نفت دولت قبل بودم و نزدیک به ۵۰ امضاء هم جمع‌آوری شد، جلسات مکرری با وزیر نفت و رئیس مجلس و دیگران گذاشتیم، اما آقای رئیس حاضر به اعلام وصول آن استیضاح نشد. امروز می‌فهمیم که چقدر بد کاری کردیم که در آن مقطع آن وزیر را استیضاح نکردیم، رسیدن تولید نفت و فروش نفت ما به ۲۰۰ هزار بشکه و متوقف کردن کامل جریان توسعه فرآوری‌های نفتی جنایتی بود که امروز داریم می‌فهمیم که چقدر برای کشور سخت بود. باید همان روز استیضاح می‌کردیم، اما تعاملاتی که از سوی رئیس مجلس وجود دارد، اینگونه کار‌ها را پیش می‌برد.

نماینده مردم سبزوار گفت: من مکرر عرض کرده‌ام که اگر ما نظام گمرکی‌مان را اصلاح کنیم و اقتصاد مبتنی بر صادرات راه بیندازیم، باعث افزایش درآمد کشور خواهد شد، خب دخل‌مان را بیشتر کنیم و پول هم به مردم بدهیم، تورم هم نخواهد شد. اما وقتی هنوز نتوانستیم دخل‌مان را بیشتر کنیم این راه که خرج را کنترل کنیم بهتر است./ایلنا

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها