سخنگوی وزارت خارجه قطر: 

قطر صرفاً میزبان گفت‌وگو‌های غیرمستقیم آمریکایی‌ها و ایرانی‌هاست 

وزارت امور خارجه قطر با انتشار بیانیه‌ای با تایید میزبانی از مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات متحده آمریکا و ایران برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که با تسهیل‌گری نماینده اتحادیه اروپا انجام خواهد شد، اعلام کرد که دوحه از این موضوع خرسند است.

ماجد الانصاری، در گفت‌وگو با الجزیره تصریح کرد: 

تأکید می‌کنیم که ما یکی از طرف‌ها در این گفت‌وگو‌ها نیستیم. ایجاد اعتماد بین دو طرف بزرگترین چالش است. 

آنچه درحال روی دادن است نتیجه تلاش‌های زیاد اروپاست. 

قطر تلاش‌های دیپلماتیک زیادی را برای نزدیک‌سازی دیدگاه‌ها و تبادل پیام بین دو طرف انجام داده است. 

تلاش می‌کنیم نقش مثبتی را ایفا کنیم و برای تداوم تلاش‌های دیپلماتیک در آمادگی کامل هستیم. 

میزبانی قطر از این گفت‌وگو‌ها نشان دهنده اعتماد همه طرف‌ها به آن و تلاش‌هایی که انجام داده، است.

ماجد الانصاری سخنگوی وزارت خارجه قطر

همچنین وزارت امور خارجه قطر با انتشار بیانیه‌ای با تایید میزبانی از مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات متحده آمریکا و ایران برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که با تسهیل‌گری نماینده اتحادیه اروپا انجام خواهد شد، اعلام کرد که دوحه از این موضوع خرسند است.

در این بیانیه تاکید شده که قطر کاملا آماده است تا فضایی را فراهم کند که به موفقیت همه طرف‌ها در گفت‌وگو کمک کند.

بیانیه مذکور همچنین افزوده است: دوحه امیدوار است که این گفت‌وگوهای غیرمستقیم به نتایج مثبتی منجر شود و امنیت، ثبات و صلح در منطقه را تقویت کند. این روند افق‌های جدیدی را برای همکاری‌ها و گفت‌وگوهای منطقه‌ای فراگیرتر با ایران باز خواهد کرد.

 

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» روز گذشته به نقل از یک منبع در وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد که مذاکرات برای رفع تحریم‌ها علیه ایران در چارچوب توافق هسته‌ای امروز در دوحه، پایتخت قطر از سر گرفته می‌شود.

براساس اعلام رسانه‌های مختلف رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز روز گذشته برای دیدار با وزیر امور خارجه قطر به دوحه سفر کرد.

 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در سفر 25 ژوئن خود به ایران از تصمیم تهران و واشنگتن برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ابراز خرسندی کرد.

بورل تصریح کرد: پس از سفر من، مذاکرات وین آغاز خواهد شد و تیم من در آنجا خواهد بود. مذاکرات از سه ماه پیش به حالت تعلیق درآمده اما ما این بن بست را می‌شکنیم.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها