اولویت اساسی دولت معیشت مردم است

یکی از اولویت های اساسی دولت معیشت مردمو مسایل اقتصادی است و به همین دلیل در سند تحول دولت هم ۱۲ موضوع درباره اقتصادی بیان شده است.

اولویت اساسی دولت معیشت مردم است

سخنگو و رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت گفت: یکی از اولویت های اساسی دولت مسایل اقتصادی است و به همین دلیل در سند تحول دولت هم ۱۲ موضوع درباره اقتصادی بیان شده است. 

علی بهادری درباره برنامه دولت برای رفع مسائل اقتصادی گفت: این دولت خود را دولت مردم می داند و مردمی بودن شعار اصلی دولت است و معتقد است باید به مردم اطلاع داده شود آن چیزی را که مرتبط با حقوق مردم است و مردم باید صادقانه درجریان باشند. مردم صاحبان حکومت هستند و خود آنها باید در فرایند تصمیم گیری مشارکت داشته باشند و جامعه نخبگان به عنوان نمایندگان تخصصی همین مردم در حوزه مختلف اظهار نظر کنند. از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم درباره مسائل اقتصادی طرح ها و نظر ها برای حل مسائل مردم بیان شده است.

وی ادامه داد: همه اقتصاد ما بیمار است و سال های سال مردم این بیماری را لمس می کنند و این تبعیض ها را در حوزه اقتصادی می چشند و رانت ها و بیکاری ها را سال ها می بیند و همزمان با این هجمه اقتصادی دشمن و جنگ اقتصادی علیه مردم که به واسطه تحریم های ظالمانه رخ داده آثار آن را مردم می بینند.

سخنگوی دولت افزود: یکی از اولویت های اساسی دولت مسایل اقتصادی است و به همین دلیل در سند تحول دولت هم ۱۲ موضوع درباره اقتصادی بیان شده است. در صحن دولت و جلسات فرعی آن شاید پربسامدترین بحث در دولت اقتصادی است که به صورت تخصصی و کارشناسی بررسی می شود تابتوان نسخه ایی برای درمان اقتصاد ارائه شود.

بهادری می گوید: ثابت ترین معضل اقتصادی کشور تورم است و متاسفانه تورم یک بیماری مزمن در کشور شده و حدود چهار سال است که کشور تجربه تورم ۴۰ درصد را دارد و وضعیت اقتصاد ما بحرانی شده است و چندین سال متوالی مردم با تورم های بالا روبرو هستند.

وی ادامه داد: وقتی دولت در شهریور ماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد تورم به ۶۰ درصد رسیده بود که در تاریخ ایران بی سابقه بوده است و فقط در ایام جنگ جهانی در کشورمان تجربه کردیم و در واقع شروع کار دولت با چنین فضایی همراه شد. دولت تمرکز ویژه خود را در کنترل تورم اقتصادی کشور معطوف کرده است. یکی از منشا های اساسی تورم به نظر کارشناسان اقتصادی خلق پول است.

سخنگوی دولت درباره هدفمند کردن ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی اظهار داشت: دولت با گذشت ۹ ماه از مدیریت خود در این مدت مکلف بوده که نظام پرداخت یارانه ها را اصلاح کند. در قانون بودجه سال گذشته وقتی که دولت مردمی شروع به کار کرده منابع ارز ترجیحی که در قانون بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده بود، تمام شد و منبعی برای اختصاص ارز ترجیحی وجود خارجی نداشت. اما دولت با روش های مختلف توانست منابعی را تامین و سال ۱۴۰۰ را سپری کند و در قانون بودجه امسال هم مکلف است همه منابع ارزی را به صورت نیمایی محاسبه کند. یعنی منابعی برای ارز ترجیحی یارانه ایی نخواهد داشت.

بهادری در ادامه این بخش توضیح داد: برای تامین کالاهای اساسی با ارز یارانه ایی ما حدود ۲۰ میلیارد دلار منابع نیاز داریم. در حالی که دربودجه امسال حدود ۹ میلیارد دلار پیش بینی شده است و این یعنی شما توانایی این منابع را در چارجوب بودجه ندارید و باید با شیوه دیگری تامین کنید. حال چرا اینگونه پیش بینی شده است به این دلیل این که سقف منابع واقعی موجود همین بود.

او مثالی در این باره می زند و می گوید: ما در سال های گذشته نظام پرداخت ارز ترجیحی را داشتیم که به برخی کالاها این ارز تعلق می گرفت حال که به این فرایند در سال های سال باز می گردیم و ارزیابی می کنیم، می بینیم آن کالاهایی که ارز ترجیحی دریافت می کردند و بنا بوده که مردم بهتر مصرف کنند عکس آن اتفاق افتاده است.

سخنگوی دولت در تکمیل این بخش از اظهارات خود افزود: نظام پرداخت ارز ترجیحی آنقدر معیوب بوده زیرا طبقه مرفه جامعه منابع بیشتری را برای تامین نیازها دراختیار داشتند و طبقه ضعیف تر توانایی تامین نداشتند و فشار تورمی اجاره نداد. دلیل دوم هم قاچاق بوده است. بجای اینکه این منابع سر سفر مردم بیاید به دلیل منافذی که وجود داشته درکشور های دیگر مصرف شده و این مدل معیوب باید اصلاح شود تا وقتی که اصلاح نشود تورم و سایر مسائل اتفاق می افتد بنابراین بیماری باید درمان شود.

بهادری  می گوید: یکی از رسالت های دولت تحقق عدالت و عادلانه پرداخت کردن یارانه و برخورد با قاچاق در کشور است و باید ریشه فساد را خشکاند.

سخنگوی دولت درباره امنیت غذایی مردم گفت: دولت در این زمینه با هیچ کس چه در داخل و چه در خارج شوخی ندارد. به عنوان نمونه در حوزه واکسیناسیون دولت سیزدهم با جدیت اقدام به ورود آن کرد و امروز ما به ۷ کشته رسیده ایم درحالی که در کشورهای غربی میزان مرگ و میر به ۱۵۰۰ نفر رسیده است. پس دولت زمانی که تمرکز خود را بر روی موضوعی بگذارد به سرانجام می رساند این اتفاق نیز در کالاهای اساسی رخ داده است.

بهادری تصریح می کند که دولت بیش از اندازه کالاهای اساسی را تامین کرده است و امروز ما کمبود کالاهای اساسی در کشور نداریم . البته کشورهای جهان با کمبود کالاهای اساسی روبروهستند که یکی از علل این موضوع جنگ روسیه و اوکراین است اما این موضوع هیچ خللی در تامین کالاهای اساسی برای دولت ایجاد نکرده است و ادامه دار هم هست.

او یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم رفع فقر مطلق عنوان می کند و می گوید: یکی از برنامه های دولت برای از بین بردن فقراصلاح نظام پرداخت یارانه نقدی است و هر چقدر یارانه هدفمند تر باشد فقر کاهش می یابد.

دولت شبانه روز پیگیر مسایل اقتصادی مردم است

سخنگوی دولت گفت: امروز کالاهای اساسی ما در حد قابل قبولی موجود است و پیش بینی خریدهای آتی و هم تامین منابع آن از کشورهایی که باید از آنها تامین شود صورت گرفته است و تعامل سازنده ای در این حوزه بین بانک مرکزی و زوارت جهاد و راه شهرسازی و سایر وزارتخانه های مرتبط برقرار است و دولت شبانه روز پیگیر مسایل اقتصادی مردم است حتی در روزهای تعطیل و به عبارتی تعطیلی ندارد و دولت نگرانی در این باره ندارد.

دولت موافق ورود خودروهای لوکس به کشور نیست

سخنگوی دولت به واردات خودرودر کشور گریزی زد و گفت: اصلاح نظام وضعیت موجود خودروسازی کشور یکی از اولویت های دولت است ورئیس جمهور هشت دستور را برای اصلاح خودور صادر کرد و منظم هم پیگیر این موضوع است. یکی از راهکار افزایش تولید است اما ما چند سال به دلیل سوء مدیریت با کاهش عرضه چندساله روبرو بودیم و اکنون افزایش تولید در این مقطع پاسخگوی نیازها نیست. بهادری جهرمی ادامه داد: وزیر صمت هم پیشنهاد اخذ مجوز واردات خودرو را در دولت مطرح کرد که بحث و بررسی شد اما دولت با واردات خودروهای لوکس موافق نیست و آن را نیاز روز مردم ندانست. اما با کلیات طرح موافقت شد که البته در کمیسیون دولت در دست بررسی است. بهادری جهرمی درباره اقدامات دولت در حوزه دانش بنیان توضیح داد: دولت کارگروهی به ریاست معاون اول رئیس جمهو تشکیل داد برنامه های برای همه وزارت خانه در راستای تحقق شعار سال تدوین شده و اکنون تمام برنامه در حال بررسی در کمیسیون های تخصصی دولت است.

 

بهادری جهرمی این گفت و گو را با تاکید به اینکه به هیچ وجه قیمت نان برای مردم تا پایان سال تغییر نمی کند و رییس‌جمهوراجازه گران شدن نان را نمی دهد پایان داد./انتخاب

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها