وزیر ارتباطات: ایران را قطب توزیع اینترنت منطقه می‌کنیم!

در حال برنامه‌ریزی برای تبدیل جمهوری اسلامی ایران به قطب توزیع اینترنت در منطقه هستیم.

چند روزی است بخاطر اعتراضات مردمی اینترنت و شبکه های اجتماعی از دسترس خاج شدند. این در حالیست که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش با بیان اینکه در حال برنامه‌ریزی برای تبدیل جمهوری اسلامی ایران به قطب توزیع اینترنت در منطقه هستیم، به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات اشاره کرده و گفته بود: با این اقدام نگرش مردم و مسولان را به اینترنت تغییر خواهیم داد.

«عیسی زارع‌پور» در یک گفت وگوی تلویزیونی تصریح کرده بود: در دنیا بار اصلی اینترنت بر دوش اینترنت ثابت است و عمدتا در حالت ساکن از اینترنت ثابت استفاده می‌کنند. اینترنت همراه به دلیل وابستگی به فرکانس رادیویی، دارای محدودیت‌هایی است.

وی افزود: در گذشته سرمایه‌گذاری درستی برای توسعه اینترنت ثابت انجام نشده و بار آن روی شبکه اینترنت همراه آمده که کشش و ظرفیت لازم را به دلیل محدودیت فرکانس‌ها ندارد. خصوصا در دوران شیوع کرونا که زندگی مردم به فناوری وابسته شد، این بار بیش از گذشته به اپراتورها تحمیل شد.

زارع‌پور تاکید کرده بود: تکنولوژی فیبرنوری، حوزه فناوری را تا سال‌ها بیمه خواهد کرد. ما مانند گذشتگان از کنار توسعه فیبر نوری عبور نکردیم زیرا اعتقاد داریم نسخه شفابخش کشور در حوزه فناوری، توسعه فیبرنوری است. یک بسته حمایتی برای کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، فراهم کرده‌ایم. به این شکل که اگر اپراتورها در این پروژه همراهی کنند، دولت بخشی از سهم خود از درآمد اپراتورها را تا پنج سال دریافت نکند.

وی افزوده بود: معتقدم نهضت فیبرکشی باید در کشور فعال شود. اکنون نیاز اصلی مردم ارتباطات پرسرعت است که ما به عنوان حق مردم به آن نگاه می کنیم و باید برای دستیابی به این حق تلاش کنیم. در قانون بودجه بندی آمده که همه دستگاه‌ها مکلف شدند که هرگونه زیرساختی که در اختیارشان است را طبق تعرفه ای که کمیسیون تنظیم مقررات اعلام می کند در اختیار بخش خصوصی بگذارند.

وزیر ارتباطات گفته بود: اسفند ۱۴۰۰ توانستیم برای قدم اول ۵۰۰ هزار پورت فیبرنوری را واگذار کنیم و اکنون بیش از ۱ میلیون و ۴۰۰ فیبرنوری را واگذار کرده‌ایم.

 

شبکه ملی اطلاعات به معنی قطع اینترنت نیست

وی درباره شبکه ملی اطلاعات گفته بود: شبکه ملی اطلاعات یک شبکه پرسرعت، با کیفیت، امن و مستقل است که خدماتی در بستر آن به مردم ارائه می‌شود. برخی مردم اعتقاد دارند اگر شبکه ملی اطلاعات راه بیفتد، دسترسی‌ آنها به اینترنت قطع می‌شود، مسولان نیز می‌گویند که راه‌اندازی این شبکه نشدنی است، ما قصد داریم این دو نگرش را عوض کنیم.

وزیر افزوده بود: کارگروهی برای تکمیل شبکه ملی اطلاعات تشکیل شده و تا کنون ۲۸ جلسه برگزار کرده‌ایم. اکنون میانگین سرعت اینترنت در بخش همراه و ثابت چند ۱۰ مگابیت‌برثانیه است و این در حالیست که به دنبال سرعت‌های چند ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه هستیم. قصد داریم با توسعه فیبرنوری، اینترنت با سرعت‌های یک گیگابیت بر ثانیه را در اختیار کسب‌وکارها قرار دهیم.

 

دولت را به یک آیکون هوشمند در تلفن همراه مردم تبدیل می‌کنیم

زارع‌پور گفته بود: ارائه خدمت، از دیگر بخش‌های شبکه ملی اطلاعات است. در حوزه خدمات، زیرساخت‌های خوبی فراهم شده تا دولت را به یک آیکون در گوشی تلفن همراه مردم تبدیل کند. در قانون بودجه ۱۴۰۱ بند قانونی پیش‌بینی شد که بر اساس آن کلیه دستگاه‌ها مهلت دارند تا شهریور ماه، پنجره واحد خدمات خود را تکمیل و وزارت ارتباطات نیز دی ماه پنجره واحد هوشمند را راه‌اندازی کند تا کاربران با یک بار وارد شدن به این پنجره واحد ملی، بتوانند به همه خدمات دولتی دست پیدا کنند. یکی از آرزوهای نظام اداری است که این پنجره راه‌اندازی شود. 

وی ادامه داده بود: تا کنون اپراتورهای ارتباطی ثابت و سیار در کشور داشتیم و وزارت ارتباطات قصد دارد اپراتورهای خدمت‌رسان را نیز راه‌اندازی کند تا خدمات باکیفیتی به مردم ارائه شود.


وی درباره راه‌اندازی سیستمی برای نظارت مستقیم مردم به عملکرد دستگاه‌ها گفته بود: اکنون کسب‌وکارهای دیجیتالی که به مردم خدمات می‌دهند، امکان دادن بازخورد را فراهم کرده‌اند تا به این واسطه نقاط ضعف و قوت سیستم خود را بازیابی کنند. باید این سیستم را در دولت پیاده‌سازی کنیم تا مردم بتوانند درباره خدمات دستگاه و برخورد مسولان در هر بخش به صورت آنلاین نظر دهند واین نظرات در اختیار مسولان قرار گیرد. این سامانه با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و سازمان اداری و استخدامی در هفته دولت رونمایی خواهد شد./انتخاب

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها