فیلتر اینستاگرام آغاز شد؟

یک کارشناس فضای مجازی در مورد طرح اخیر مجلس در مورد شبکه های اجتماعی گفت: محدودیت ترافیک، یعنی پهنای باند اینستاگرام را آنقدر پایین بیاورند تا مردم ناامید شوند، مثل وایبر.

یکی از طراحان طرح مجلس برای اینترنت در برنامه ای گفت که فیلترینگی در کار نیست اما در عوض محدودیت پهنای باند هست.

سید عباس مرادی از طراحان طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در برنامه جهان آرا گفت: بهترین نقطه برای حکمرانی در فضای مجازی، همین جایی است که طرح صیانت قرار است وارد شود، یعنی خدمات پایه کاربردی. باید فضای رقابتی ایجاد کنیم، با مزیت رقابتی که برای کاربر قابل لمس باشد.

وی افزود: فعلا هیچ مشابه داخلی اینستاگرام نداریم. هدف طرح صیانت این است که پلتفرمی امن ایجاد شود تا زمینه مهاجرت کاربر ایرانی به نمونه داخلی فراهم شود. مثلا در اینستاگرام پلاس، بانکداری الکترونیکی خواهیم داشت.

مرادی بیان کرد: رویکرد طرح صیانت، بومی‌سازی و داخلی‌سازی نیست، چرا که اگر نمونه‌های خارجی هم قوانین ما را بپذیرند، همان تسهیلات نمونه‌های داخلی را دریافت می‌کنند. فیلترینگی در کار نیست ولی قطعا محدودیت هست مثلا محدودیت پهنای باند برای اینستاگرام.

او در ادامه گفت: تخفیف‌های مالیاتی برای انجام تبلیغات در اینستاگرام ایرانی در نظر گرفته خواهد شد، ولی این تخفیف برای اینستاگرام آمریکایی نخواهد بود.

وی افزود: به میزان مهاجرت مردم به نمونه‌های داخلی، برای اپلیکیشن‌های خارجی محدودیت پهنای باند در نظر گرفته می‌شود.

وی در بخشی از صحبت‌های خود افزود: مدعیان بارداری با 2 گیگ اینترنت و مدافعان وایت لیست، از طرح صیانت کنار گذاشته شدند و جزو مخالفان طرح هستند. در این طرح بر خلاف سیاه‌نمایی‌ها، دیجی کالا و اسنپ و ... هیچ کدام خدمات پایه کاربردی محسوب نمی‌شوند. ما چوب رویکرد و نگاه تیم اول نویسنده طرح را می‌خوریم.

فیلترکننده‌های سرویس‌های اینترنتی اجتماعی داخلی طراحان طرح صیانت هستند!

بررسی موضوعات بر اساس اصل 85 مربوط به مباحث ضروری است. اینکه گفته می‌شود شاید طرح نهایی با پیش نویس خیلی تفاوت داشته باشد، نشان می‌دهد این پیش نویس خیلی ایراد دارد. توضیحات مدافعان طرح صیانت، من را یاد صنعت خودروسازی ایران می‌اندازد.

افرادی در وزارت ارشاد دهه 80 سرویس‌های اینترنتی اجتماعی داخلی را فیلتر کردند و از بین بردند و برخی از همان‌ها طراح طرح صیانت هم هستند.

جزییات بلایی که قرار است بر سر کاربران ایرانی اینستاگرام بیاید!

محمد کشوری، کارشناس فضای مجازی و مخالف طرح صیانت گفت:

محدودیت ترافیک، یعنی پهنای باند اینستاگرام را آنقدر پایین بیاورند تا مردم ناامید شوند، مثل وایبر.

تجربه‌های قبلی مثل روبیکا موفق نبودند، چه تضمینی برای موفقیت نمونه‌هایی مثل اینستاگرام پلاس وجود دارد؟ سوال این است که کاربر ایرانی چرا باید اینستاگرام را رها کند؟

در پیش‌نویس طرح صیانت آمده 4 ماه مهلت برای اپلیکیشن‌های خارجی به منظور پذیرش تعهدات، زمان هست، اگر نپذیرفتند، 4 ماه مهلت برای مسدودیت داده شده ولی از همان زمان بحث محدودیت پهنای باند وجود دارد.

یکی از ایرادات اصلی این طرح، تعلیق به امر محال است.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها