بیانیه مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در باره گفتگوی دکتر ظریف(فایل صوتی)

درز رسانه ای گفتگوی آقای دکتر ظریف در برنامه ای تحت عنوان ثبت تاریخ شفاهی، واکنش های گوناگون، و بازتاب بسیار گسترده ای داشته است.

به نام خداوند جان و خرد

با بررسی دقیق آنچه انتشار یافته یادآوری چند نکته لازم است:  

۱-دوگانه سازی ظریف- شهید سلیمانی و یا دیپلماسی - میدان؛ تبدیل  به عرصه ای  برای انتقام گیری از ظریف شده است در حالی که گفتگوهای سخت ودشوار برجامی را هم درمرحله توافق نخست مدیریت و رهبری نموده و هم اکنون نیز در مسیر بازگشت آمریکا به برجام نقشی کلیدی و راهبردی دارد.

آقای ظریف بارها گفته است و مقام رهبری هم به تازگی تاکید فرموده اند که سیاست خارجی در نهادهای بالادستی تعیین و وزارت امور خارجه نقش مجری این دسته از سیاست ها را دارد و در گفتگوی مورد اشاره نیز مورد تاکید چند باره قرار گرفته است.

کسانی که امروز با استفاده از نام و عنوان سردار شهید قاسم سلیمانی به ظریف حمله می کنند، عملا به تخریب سلیمانی - ظریف همت گماشته اند و این دوگانه سازی ویرانگر در راستای منافع ملی ارزیابی نمی شود.

۲-در این گفتگوی چند ساعته ظریف از سردار شهید سلیمانی با احترام، محبت و صمیمانه یاد و از عملکرد ایشان به عنوان مکمل دیپلماسی نام می برند.

۳--چگونگی رعایت قاعده هزینه ـ فایده برای سیاست های منطقه ای ایران سالهاست که محل بحث وگفتگو بوده و بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان، پرداخت هزینه های سنگین در این زمینه را در راستای منافع و امنیت ملی ارزیابی نکرده ونسبت به آن واکنش نشان داده اند.

 ۴-آقای ظریف اصل مهمی را بیان داشته اند و آن اهمیت بهره گیری دیپلماسی از میدان برای دستیابی به منافع کشور و حل مشکلات مردم است. ولی دیپلماسی درخدمت میدان را  در راستای تامین منافع ملی ارزیابی نکرده و از اینکه قدرت میدانی جمهوری اسلامی به میزان لازم به خدمت دیپلماسی برای حل مشکلات اساسی کشور در نیامده اظهار نگرانی نموده اند  که امری درست و قابل پذیرش است.این ارجحیت میدان بر سایر بخش های کشور نیز بخشی از واقعیتها است. 

 ۵-اظهار نظر کارشناسی براساس واقعیت های اجتماعی و آموزش های سیاسی، مدیریتی، اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و... امری مهمی است و نباید کارشناسان دیدگاه  های علمی خود را تابعی از خواست رهبران سیاسی قرار دهند؛ و به ناگزیر بایستی این دیدگاه ها و نظرات به روشنی و بدون ترس و لکنت زبان تبیین شده و این حق مردم است که در کنار آن سیاست ها به این دیدگاه ها آگاهی داشته باشند. محروم کردن مردم از دیدگاه های کارشناسی به معنای نامحرم دانستن آنهاشت و از مسائلی است که بر سرنوشت مردم اثر سوء می گذارد و روشن است که برآیند دیدگاه های گوناگون مبنای عمل خواهد بود.

اصولا نقد و ایراد به روش های جاری در بررسی های کارشناسی جایگاه  برجسته ای دارد و اگر ایرادی به آقای ظریف وارد است این است که چرا این نوع گفتگوی را  پیشتر و بیشتر با مردم درمیان نگذاشته است و  تاخیر در بیان مطالب است که پرسش برانگیز است. 

۶--استنباط میشود که بخش هایی از حاکمیت هنوز به این باور نرسیده اند که اقتصاد ، دیپلماسی و انسجام ملی، در قدرت و تحکیم آن نقش بسیار مؤثر دارد لذا  «عملیات و میدان» را بر دیپلماسی برتری داده اند،اما باید بدانیم نظرات کارشناسی می تواند کاستی های  مدیریتی را نشان دهد.  ٧--درمیان همه واکنش ها و پوزش خواهی ها  آنچه پنهان می ماند و به آن پرداخته نمی شود نقش روسیه در ایران و سیاست های منطقه ای  و نارضایتی همراه با کارشکنی این کشور برای شکل گرفتن برجام و اقدامات پسا برجامی است که این مقوله را نیازمند بررسی دقیق و عمیق می نماید.آن میزان که آقای ظریف از رفتار روسیه و لاوروف و آنچه که از تصمیم پوتین برای ورود به جنگ هوایی  درسوریه بیان می کند بسیار با اهمیت و شاید مهم ترین  بخش این گفتگوی تاریخی است ، درمیان همه تنش ها و سخنان و تهدیدها به نقش غیر دوستانه روسیه کمتر پرداخته می شود و شاید این بخش بسیار مهم کم اهمیت تر نشان داده می شود. 

سیاست های روسیه در باره ایران بسیار با اهمیت بوده و نیاز به بررسی و بازنگری دارد. 

شعار نه شرقی نه غربی و سیاست موازنه عدمی ویا موازنه منفی به دلیل جایگاه مهم سیاسی و جغرافیایی ویژه ایران، درمنطقه است . گرایش به شرق به گونه ای که هم اکنون دیده می شود با شعار مذکور در مخالفت آشکار و این امر در سرنوشت کشور و بسیاری از مسائل مهم  منطقه ای و بین المللی اثر گذار بوده و نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. هرچند که رابطه حسنه با روسیه به عنوان یک همسایه قدرتمند و صاحب نفوذ امری ضروری است ، اما احساس نیاز بیش از اندازه به روسیه سبب شده است که پرداختن به نقش روسیه در همه موارد مربوط به ایران با چشم پوشی های نگران کننده همراه باشد .

هرچند که کم کاری و سودجویی یک جانبه روسیه در ساخت نیروگاه بوشهر و موضع گیری های مغایر با منافع ما در شورای امنیت برکسی پوشیده نبوده و البته دامنه این مشکلات و تنگناها که منافع ملی ایران را درخطر قرار می دهد فراتر از موضوعات یاد شده است.  اما به گفته ظریف در مذاکرات برجام که روسیه تلاش میکند مانع توافق ایران با غرب گردد، مخالف  با خواسته و تامین منافع ملی ایران بوده و اگر مهیا کردن شرایط برای منفعت طلبی بیشتر خود باشد سخت تامل برانگیز است.

٨-در مسائل بسیار مهم که محل تردید و تامل است، مراجعه به افکار همگان راه حل به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی است.(اصل ۵٩) پیشنهاد برگزاری همه پرسی برای سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی می تواند پایان بخش اختلافات در این زمینه باشد.درصورتی که اکثریت ملت این سیاست ها را تایید کنند، انتخاب خود آنها شده و پرداخت هزینه های ناشی از این انتخاب نیز قانونی و مورد پذیرش است٩-داشتن روابط خوب و سالم و متعادل با همه کشورها و از جمله چین و روسیه و آمریکا و کشورهای اروپایی وبهره گیری از موقعیت بی نظیر کشورمان و فرصت های بین المللی و تلاش برای رشد وتوسعه و امنیت و رفاه مردم از رسالت های مهم حاکمیت است و همه سیاست ها و برنامه ریزیها، بر اساس استقلال کشور، آزادی ملت و رفاه همگانی معنا پیدا می کند. 

١٠- توصیه میشود مقامات ارشد تصمیم ساز، تصمیم گیر و اجرایی کشور ، بطور مستمر به مردم گزارش داده و تصمیم ها را در معرض  ارزیابی واقعی  افکار عمومی قرار دهند تا کشور دچار خسران نگردد. 

مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی

۱۴۰۰/۰۲/۱۵

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها