تهران را قرنطینه کنید!

محمدرضا نجفی، نماینده تهران در نامه ای سر گشاده به روسای قوه مقننه و مجریه در مورد ضرورت قرنطینه نظامی تهران و مراکز آلوده به کرونا هشدار داد.

تهران را قرنطینه کنید!

با گذشت سه هفته از شیوع کرونا ویروس «قرنطینه نظامی شهرهای آلوده» و «ایجاد بیمارستانی منحصر به مبتلایان کرونا ویروس» اقدامات موثری است که به کاهش شمار مبتلایان کمک اساسی کند.

محمدرضا نجفی، نماینده تهران در نامه  سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهوری، علی لاریجانی، رئیس مجلس  و سعید نمکی، وزیر بهداشت و با ارائه 4 پیشنهاد خواستار اتخاذ تدبیری جدی برای مقابله با شیوع گسترده و نگران کننده کرونا ویروس در سطح کشور به ویژه شهر تهران شده و هشدار داده مسامحه بیشتر در اتخاذ تدابیر اساسی در برابر شیوع کرونا ویروس پس از سه هفته از گسترش آن جبران ناپذیر خواهد بود.

او در بخشی از نامه اش احداث بیمارستان های صحرایی و موقت را عاملی در تشدید  انتقال ویروس دانسته و تاکید کرده است که راه اساسی مقابله با این ویروس در کلان شهری چون تهران ایجاد بیمارستانی مجزا با استقلال عمل است.

ویروس کرونا

او همچنین با گلایه از عدم قرنطینه شهرهای مبدا کرونا ویروس یاد آورشده  است که قرنطنیه نظامی و سختگیرانه  در تهران و مراکز آلوده ضرورتی غیر قابل اغماض است.

مشروح نامه نجفی خطاب به روسای قوای مجریه و مقننه و وزیر بهداشت که به صورت مجزا برای آنها ارسال شده، به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر روحانی 

رییس محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام

به نمایندگی از مردم محترم تهران اسلامشهر شمیرانات پردیس و ری ضمن قدردانی و دست بوسی تمامی رزمندگان گمنام سلامت: کادرهای درمان، پزشکان، پرستاران، داروسازان، پیراپزشکان، متولیان بهداشت عمومی و بهداشت محیط و همه آنانی که برای سلامت ایران و ایرانیان جان و سلامت خود را در کف گرفته اند، با توجه به وخامت اوضاع لازم دیدم نکاتی صریح را به جنابعالی متذکر شوم.

اصل اول در مدریریت این بحران جهانی اطلاعات و شناسایی است، بدون نقشه ریسک و پیش بینی وضعیت مناطق در کوتاه مدت و افق 3 ماهه، شمار مبتلایان و جانباختگان کماکان افزایش خواهد یافت و امکان برنامه ریزی و تقسیم منابع محدود میسر نخواهد شد. چنین نقشه و مبنایی ماحصل کار اطلاعاتی و تعیین سطح تماس مبتلایان در سه هفته اخیر و رصد مرتبطین است. ما در میانه بحرانیم و به شدت به چنین نقشه ای در سطح کشوری نیازمندیم.

اصل دوم نگاهی به تجربه موفق چین در قرنطینه نظامی مراکز کاملا آلوده است، تجربه عدم قرنطینه شهر قم متاسفانه آثار مهیبی بر جای گذاشت که هم اکنون گشایش بحث آن در اولویت نیست؛ اما دست کم می تواند درسی باشد برای موارد مشابه، همچنین باید نگاهی به رویکرد سختگیرانه هنگ کنگ در کنترل پیشرفت آلودگی داشت که با تعطیلی سه ماهه کشور و کنترل تردد از مناطق آلوده به سایر نقاط کشور عملی شد. این مهم با توجه به گستره ابتلاء و تعطیلات پیش رو، در تهران نیز متاسفانه اجتناب ناپذیر می نماید، چه آنکه در صورت مسامحه، وقوع عواقب جبران ناپذیر دور از ذهن نیست.

اصل سوم بسیج همه امکانات برای درمان بیماران است. با توجه به محدودیت منابع، نظرات کارشناسان همه مبتنی بر درمان بیماران کم ریسک در منزل و درمان بیماران پر ریسک در مراکز درمانی مجهز است. هر دو امر پروژه هایی بزرگ، ملی و فرابخشی هستند که تنها مدیرانی ارشد و باتجربه از عهده اجرای آنها بر خواهند آمد. تقلیل این دو نیاز ضروری به مانورهای خیابانی و بیمارستان های صحرایی خود موجب  پیچیده شدن و وخامت بیشتر اوضاع می شود.

درمانگران و حامیان اعزامی نزد بیماران  قرنطینه در خانه، باید آموزش لازم را دیده و به دقت تجهیز شده باشند. همچنین ضروری است در شهرهای پرریسک به ویژه تهران بیمارستان موقتی با تجربه ووهان و کمک همه ایرانیان داخل و خارج از کشور به سرعت تجهیز گردد. با توجه به ماهیت این پروژه بایسته است دو تیم مدیریتی مجرب و مرکب از تخصص های لازم ذیل ستاد مرکزی و ملی بحران تشکیل شود و تا حد زیادی استقلال عمل داشته باشد.

اصل چهارم: فراهم کردن بستر کمک های مردمی و داوطلبانه در داخل و خارج از کشور است. شایسته است ستاد مرکزی بستری را مهیا کند تا تیمی مرکب از محبوبترین چهره های ایرانی متولی این امر شوند. در پایان بر لزوم تقویت مدیریت بحران و استفاده از تمام توان موجود در داخل و خارج تاکید کرده و توفیق شما را خواستارم.

محمدرضا نجفی _ نماینده مردم شریف تهران اسلامشهر شمیرانات پردیس و ری

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها