کاخ سفید به دنبال درگیری مستقیم و نظامی با تهران نخواهد بود

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفت: اگر شرایط مناسب فراهم شود، من آماده سفر به ریاض برای حل اختلافات خواهم بود.

کاخ سفید به دنبال درگیری مستقیم و نظامی با تهران نخواهد بود

ظریف گفت: تماس‌های مداومی با عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در رابطه با مساله یمن داریم.

وی در گفت‌وگو با این شبکه یمنی افزود: تهران از هر ابتکار عملی برای کاهش تنش در منطقه استقبال می‌کند و برای پایان جنگ یمن همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت: ایران دائما در کنار ملت یمن خواهد ایستاد و ما بر این باوریم که توقف جنگ در درجه اول به مردم یمن کمک می کند.

عربستان سعودی اکنون به دلیل بی‌اعتمادی جدی خود از حمایت کاخ سفید به این یقین رسیده است که به هر میزان که تنش خود با جمهوری اسلامی ایران را افزایش دهد به همان میزان سوء استفاده مالی و اقتصادی دونالد ترامپ از منابع دلارهای نفتی سعودی‌ها بیشتر خواهد شد و از سوی دیگر یقیناً کاخ سفید به دنبال درگیری مستقیم و نظامی با تهران نخواهد بود. لذا عربستان اکنون به دنبال آن است که شرایط کاهش تنش با ایران را از محوری بدون در نظر گرفتن جایگاه و نقش ایالات متحده آمریکا حل و فصل کند. با این مقدمه در خصوص سوال مهم شما باید گفت که اساساً این پاکستان نیست که خود را درگیر پروژه میانجیگری دیپلماتیک در تنش ایران و عربستان سعودی کرده است که اکنون بخواهیم در خصوص تناسب یا عدم تناسب وزن دیپلماتیک اسلام با این تحرکات دیپلماتیک سخن بگوییم، بلکه به دلیل همان یقینِ ریاض که حاصل بی‌اعتمادی به واشنگتن است، محمد بن سلمان در جایگاه ولیعهد سعودی بازیگر یا بازیگرانی برای حل و فصل مشکلات خود با ایران را در نظر گرفته است. 

پیرو این نکته شعارهای انتخاباتی عمران خان برای نزدیکی به جمهوری اسلامی ایران و فضای مناسبی که بین اسلام آباد و تهران بعد از روی کار آمدن عمران خان شکل گرفت، سبب شد که ریاض یکی از بهترین گزینه‌ها برای این ماموریت را نخست وزیر پاکستان بداند تا از این برگ‌های برنده اسلام‌آباد در راستای منافع خود استفاده کند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها