خطر پزشکیان، برای سبد رأی جلیلی

ترس‌ها و نوشته‌های هواداران جلیلی نشان می‌دهد که رایشان به لحاظ گفتمانی به پزشکیان نزدیکتر است تا قالیباف. نگاهی به پوشش قالیباف هم تغییر گفتمانی را نشان می‌دهد. او که در سال 96 آمده بود تا رای انقلابی‌ها را از آن خود کند، کت و شلوارش را در‌آورد و لباس جهادی به تن کرد. اما حالا دوباره به کت و شلوار مدیریتی بازگشته تا نشان دهد به دنبال رای طبقه متوسط است.

خطر پزشکیان، برای سبد رأی جلیلی

قالیباف وقتی برای ریاست مجلس تلاش می‌کرد به نمایندگان مجلس سه بار تاکید کرده بود که «قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد» 

 

داوود حشمتی در امتداد نوشت:

مسعود پزشکیان در نقطه‌ای ایستاد که هر کدام از دو کاندیدای اصولگرا (که شانس بیشتری در رقابت‌ها دارند) اگر کنار بروند، بخش مهمی از آراء آن‌ها به سبد او واریز می‌شود. در این میان بیش از همه سعید جلیلی و حامیانش تحت فشار هستند. از نگاه آن‌ها سعید جلیلی فرد «اصلح» است و افراد صالح باید به او رای بدهند. اما این روزها نگران این هستند که رای آن‌ها ممکن است به سمت مسعود پزشکیان تغییر جهت دهد.

یادداشت‌های هواداران جلیلی در کانال‌های ایتا حکایت از این نگرانی دارند. آنجا که می‌نویسند: «رقیب با ادبیات دینی و با تکیه به پاسداری از میراث شهید رئیسی به میدان آمده و هنر زیادی برای جذب رای مرددها و مذهبی‌های بی اطلاع از پیچیدگی‌های دنیای سیاست دارد‌. لذا در این بین کاری نکنیم رای صالح به حساب رقیب ریخته شود‌.»

نگرانی از بابت جذب آراء جلیلی از این بابت است که هواداران قالیباف در حال فشار وارد کردن به جلیلی هستند تا از انتخابات انصراف دهد و نتیجه سال 92 را رقم نزند. به اعتقاد آن‌ها علت باخت جریان اصولگرا در سال 92 وجود سعید جلیلی بود که بدون هماهنگی با اصولگرایان ثبت نام کرد.

جلیلی اما این مساله را رد نمی‌کند. در همین انتخابات زمانی که در مقابل وزارت کشور حاضر شد عده‌ای با او همراه بودند که پلاکاردهایی با شعار «علیه پدرخوانده‌ها» در دست داشتند. این شعار خط روشن او را در انتخابات مشخص کرد. به اعتقاد جلیلی «پدرخوانده‌ها» یا همان‌ها که در انتخابات مجلس با عنوان «لیست چنارها» خودشان را معرفی کردند، سال‌هاست در جهت به قدرت رساندن قالیباف تلاش می‌کنند.

در آخرین تلاش اما پاجوش‌ها توانستند قالیباف و لیست چنارها را از نفر اول تهران به نفر چهارم تهران تنزل دهند. آن‌هم با یک سوم آراء سال 98. قالیباف وقتی برای ریاست مجلس تلاش می‌کرد به نمایندگان مجلس سه بار تاکید کرده بود که «قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد» اما بعد از ریاست مجلس در انتخابات ثبت نام کرد. حالا هوادارانش به دنبال حذف جلیلی هستند.

آنطرف، ترس‌ها و نوشته‌های هواداران جلیلی نشان می‌دهد که رایشان به لحاظ گفتمانی به پزشکیان نزدیکتر است تا قالیباف. نگاهی به پوشش قالیباف هم تغییر گفتمانی را نشان می‌دهد. او که در سال 96 آمده بود تا رای انقلابی‌ها را از آن خود کند، کت و شلوارش را در‌آورد و لباس جهادی به تن کرد. اما حالا دوباره به کت و شلوار مدیریتی بازگشته تا نشان دهد به دنبال رای طبقه متوسط است.

رای ۴۰۰ هزارتایی در تهران، به قالیباف فهمانده نباید چشم امید به رای جریان انقلابی داشته باشد. از همین رو تمام گفتمان او در برنامه‌های انتخاباتی تغییر محسوسی پیدا کرده و به سمت شعارهایی رفته تا رای طبقه متوسط را از آن خود کند. او البته در این راه با یک مشکل اساسی روبه روست. مشکل او سازمان و تشکیلاتی است که برایش کار می‌کند. هیچ کدام از آن تشکیلات و سازمان‌ها هیچ ارتباطی با طبقه متوسط و خواسته‌های آن‌ها ندارند و توان گفتگو با این قشر در میان آن‌ها نیست. در مقابل طیف بزرگ هواداران اصلاحات که از پزشکیان حمایت می‌کنند قادر هستند رای این طبقه را با او همراه کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها