۴۳۷ میلیارد تومان؛ بودجه موسسه مصباح‌یزدی و ترویج تفکر افراطی از جیب ملت

اما سوالی که همواره طی این سال‌ها از سوی مردم مطرح شده این است که اساساً این موسسه و نهادهای مشابه آن چرا باید از جیب مردم، بودجه و هزینه دریافت کنند و خروجی آنها چیست؟ 

۴۳۷ میلیارد تومان؛ بودجه موسسه مصباح‌یزدی و ترویج تفکر افراطی از جیب ملت

چرا مردم در این شرایط سخت اقتصادی که یک سوم آن‌ها در فقر مطلق زندگی می‌کنند باید هزینه دغدغه این موسسه و تفکر پایداری ها را بدهند؟

 

گروه سیاسی- همه ساله پس از تقدیم لایحه بودجه به مجلس، جداول ارگان و نهادهایی که نقش چندانی در زندگی مردم ندارند، اما مبالغ هنگفتی از بیت‌المال دریافت می‌کنند و به کسی هم پاسخگو نیستند برای رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی قابل توجه می‌شود. به طور مثال اخیراً فهرستی از بودجه‌های پیشنهادی دولت برای نهادهای فرهنگی و مذهبی برای سال ۱۴۰۳ در رسانه‌ها نشر پیدا کرد که با اعتراض‌ مردم در فضای مجازی مواجه شد.

جدول بودجه نهادهای فرهنگی

طبق آنچه در فهرست مورد اشاره منتشرشده آمده جمع مبلغ پیشنهادی برای نهادهای فرهنگی و مذهبی ۶۷۰ هزار میلیارد ریال است. روزنامه جمهوری اسلامی بر همین پایه ضمن انتقاد از اختصاص دادن این مبلغ برای حوزه‌های علمیه که اساساً نباید وابسته به حاکمیت باشند می‌نویسد: «در شرایط دشوار اقتصادی کشور چرا به این نهادها بودجه تعلق می‌گیرد و یا چرا چنین مبالغ زیادی برای آن‌ها پیشنهاد شده آنهم درحالیکه این نهادها تأثیر ملموسی بر زندگی مردم ندارند و به همین دلیل تخصیص چنین بودجه‌هایی به آن‌ها منطقی نیست.»

این روزنامه همچنین درباره ماهیت این نهادهای مذهبی و فرهنگی اضافه می‌کند: «بعضی از نهادهائی که نامشان در فهرست آمده اصولاً وجودشان ضرورتی ندارد، بعضی دیگر از آن‌ها خاصیتی ندارند، تعدادی نیز به میزان بودجه‌ای که برای آن‌ها پیشنهاد شده اثربخشی ندارند و در مورد حرم امام خمینی نیز همانطور که در سال‌های گذشته بارها تذکر دادیم اصولاً اینهمه توسعه و خرج‌تراشی خلاف مشی خود امام است. باقی می‌ماند بودجه‌ای که برای حوزه‌های علمیه پیشنهاد شده که اشکال اساسی آن مربوط به استقلال روحانیت است.»

یکی از همین نهادهایی که از بودجه ملت ارتزاق می‌کند موسسه امام خمینی(ره) وابسته به تشکل جبهه پایداری و مصباح‌یزدی است که در سال 74 تاسیس شد.

بر اساس جداول منتشرشده بودجه پیشنهادی دولتِ رئیسی برای موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی بیش از ۴۳۷ میلیارد تومان است. این رقم در لایحه بودجه سال گذشته، ۱۴۱ میلیارد تومان بوده که افزایش بیش از ۳ برابری را تجربه کرده است. البته در همان سال نیز مجلس از رقم پیشنهادی دولت فراتر رفت و بودجه  ۲۶۸ میلیارد تومانی برای این موسسه تصویب کرد.

سایت انتخاب در همین رابطه می‌نویسد: «نگاهی به جدول بودجه سال ۱۴۰۰ که آخرین لایحه بودجه پیشنهادی دولت روحانی است، نشان می‌دهد دولت بودجه ۲۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی برای موسسه مصباح در نظر گرفته بود اما مجلس آن را به ۲۸ میلیارد تومان افزایش داد. رقم پیشنهادی دولت رئیسی برای این موسسه در سال جاری ۴۳۷ میلیارد تومان است که مقایسه رقم مصوب سال ۱۴۰۰ با رقم پیشنهادی لایحه بودجه ۱۴۰۳ نشان می‌دهد، دولت رئیسی در سومین سال خود، بودجه این موسسه را نسبت به آخرین بودجه دولت روحانی، ۱۵.۵ برابر کرده است.»

این اتفاق دقیقاً پس از روی کارآمدن دولت احمدی‌نژاد در سال 1384 برای این موسسه تکرار شده بود به طوریکه بودجه موسسه مصباح در آخرین سال ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی ٣٥٠ میلیون تومان (سال ٨٤) بود که به دنبال رئیس دولت شدن احمدی‌نژاد این رقم در سال 85 به ۳/۵ میلیارد تومان رسید؛ یعنی افزایش ١٠ برابری.

آیت‌الله مصباح یکی از سرسخت‌ترین حامیان محمود احمدی‌نژاد بود. او در یکی از سخنرانی‌هایش: احمدی‌نژاد را ذخیره خداوند برای امروز ملت توصیف کرده بود  و در جایی دیگر هم مدعی شده بود که وجود مقدس‌ ولی‌ عصر (عج‌) برای‌ احمدی‌نژاد دعا می‌کنند. اما بعدتر نظرش درباره او چرخید. هرچند عمر مصباح‌یزدی برای زیستن در دولت ابراهیم رئیسی کفاف نداد اما او در تیرماه سال 96 پس از شکست ابراهیم رئیسی در انتخابات، ضمن حمایت قاطع از او دقیقاً همان عباراتی که برای احمدی‌نژاد را بکار برده بود و بکار برد و گفت: «خدا را باید شکر کرد که فردی را مثل شما را (رئیسی) برای امروز ما ذخیره کرد تا امیدی برای محرومان باشد. بابت این تقدیر باید خوشحال بود.»

او در همان جلسه ابراز امیدواری کرد که انشاء‌الله شرایطی پیش بیاید تا مردم از این ذخایر الهی (رئیسی) و توفیقات استفاده کنند.

به هرترتیب هر چند مصباح درگذشت، اما ابراهیم رئیسی با افزایش بودجه موسسه او، نشان داد که ارادت ویژه‌ای به تفکر جریان پایداری و شخص مصباح‌یزدی دارد.

روند افزایش بودجه‌ای این موسسه پس از روی کارآمدن احمدی‌نژاد به این شکل است که این مبلغ در نظر گرفته برای مؤسسه از ۳.۵ میلیارد در سال ٨٥ به ۷ میلیارد در سال ٨٧، ١. ٥ میلیارد در سال ٨٩، ۸.۳ میلیارد در سال ٩٠، ١٠ میلیارد در سال ٩٢، ۱۰.۳ در سال ٩٣، ٥. ١١ در سال ٩٤، ١٤، در سال ٩٥، ٥. ٢١، در سال ٩٦، ٢٣ میلیارد و در سال ٩٧ به ٢٨ میلیارد رسید. این رقم در سال 98 و بحران اقتصادی که دامنگیر دولت روحانی شده بود به 14 میلیارد در سال 98 کاهش پیدا کرد و در سال 99 این مبلغ مجدداً با وجود مجلس انقلابی یازدهم به ۲۶.۶ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و در سال 1400 و آخرین سال دولت حسن روحانی بودجه این موسسه 23 میلیارد و 500 میلیون تومان رسید.

اما سوالی که همواره طی این سال‌ها از سوی مردم مطرح شده این است که اساساً این موسسه و نهادهای مشابه آن چرا باید از جیب مردم، بودجه و هزینه دریافت کنند و خروجی آن‌ها چیست؟ 

جانشین مصباح‌یزدی در این موسسه حجت‌الاسلام محمود رجبی است. او از شاگردان و نزدیکان مصباح، یکی از منتقدان دولت روحانی و از حامیان سرسخت دولت رئیسی به شمار می‌رود. 

او شهریورماه سال گذشته در پاسخ به منتقدان دولت سیزدهم و وضعیت اقتصادی مردم مدعی شده بود: «رسانه‌ها در خصوص خدمات و موفقیت‌های دولت آقای رئیسی سیاه نمایی می کنند. دولت اصلاح طلب فکر می‌کرد با مشکلاتی که برای دولت سیزدهم به ارث گذاشته، هر کسی بر سر کار آید دچار مشکل شده و در همان روزهای ابتدایی از کار می افتد؛ اما حالا که می‌بینند این دولت علی رغم وجود آن همه مشکلات، موفق ظاهر شده و توانسته در عرصه‌های مختلف بخصوص عرصه بین المللی که دولت قبلی تمام عمر دو دولت خود را برای یک امر سیاسی گذاشت و در نهایت شکست خورد موفق عمل کند، طبیعی است که ناراحت شوند و به سیاه نمایی بپردازند.»

او و این موسسه مدعی‌اند که دغدغه دین و نظام اسلامی را دارند و برای همین هم باید لحاظ فکری و نظری بتواند در مقابل افکار انحرافی و ضد دینی بایستند و از آرمان‌های اسلام و انقلاب دفاع کنند. اما سوال اصلی دقیقاً همین جاست که چرا مردم در این شرایط سخت اقتصادی که یک سوم آن‌ها در فقر مطلق زندگی می‌کنند باید هزینه دغدغه این موسسه و تفکر پایداری ها را بدهند؟

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها