روایت «فارن پالیسی» از ۳ گزینه بایدن در قبال ایران

فارین پالسی با تعدادی از مقامات و کارشناسان سابق درباره گزینه‌های او صحبت کرد. آنها سه راه بالقوه را ترسیم کردند: حمله به داخل ایران، ضربه زدن به اهداف ایرانی در منطقه، یا دنبال کردن دیپلماسی

روایت «فارن پالیسی» از ۳ گزینه بایدن در قبال ایران

 برخی از مقامات نظامی سابق امریکا اصرار دارند که حملات همه جانبه به داخل ایران تنها راه ارسال پیام به تهران برای توقف اعمالش است


 

انتخاب نوشت: واشنگتن تحت فشار شدید پس از مرگبارترین حمله به سربازان ایالات متحده در چهار سال اخیر است و به نظر می رسد بایدن تصور می کند وضعیت موجود حملات محدود به پایگاه‌های شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق و سوریه و انهدام موشک‌های حوثی‌ها، دیگر جواب نمی دهد. 
 
 بایدن روز یکشنبه در مراسمی در کارولینای جنوبی گفت: «دیشب روز سختی را در خاورمیانه داشتیم. ما سه انسان شجاع را در حمله به یکی از پایگاه های خود از دست دادیم و ما پاسخ خواهیم داد.»
 
 اما بایدن چگونه این پاسخ را خواهد داد؟  در حالی که وزارت دفاع ایالات متحده، طرح‌های نظامی را برای بایدن تدوین می‌کند، فارین پالسی با تعدادی از مقامات و کارشناسان سابق درباره گزینه‌های او صحبت کرد.  آنها سه راه بالقوه را ترسیم کردند: حمله به داخل ایران، ضربه زدن به اهداف ایرانی در منطقه، یا دنبال کردن دیپلماسی.
 
گزینه 1: حمله به خاک ایران
 
 در پی حمله هواپیمای بدون سرنشین روز یکشنبه به برج 22، که مرکزی لجستیکی در اردن واقع در نزدیکی مرزهای آن با عراق و سوریه است، منتقدان بایدن رویکرد یکسانی برای حمله به او برگزیدند. آن ها می گویند بایدن با محدود نگه داشتن حملات علیه نیروهای نیابتی ایران برای اطمینان از عدم توسعه تنش های نظامی در خاورمیانه، به ایران اجازه داد تا فضا را برای تشدید بیشتر تنش باز ببیند.
 
 برخی از مقامات نظامی سابق امریکا اصرار دارند که حملات همه جانبه در داخل ایران تنها راه ارسال پیام به تهران برای توقف اعمالش است. 
 
جان میلر، دریاسالار سه ستاره و بازنشسته نیروی دریایی که پیش از این فرماندهی ناوگان پنجم ایالات متحده در خلیج فارس را بر عهده داشت، گفت: «شیوه ایرانی ها این است که آنقدر فشار می‌آورند تا زمانی که احساس کنند به خط قرمز رسیده‌اند.  آن ها خودشان این کار را می کنند.  آنها این کار را از طریق نیابتی هایشان هم انجام می دهند.  خب از خط قرمزها عبور کردند.  حالا باید در این زمینه پاسخگو باشند.»
 
وی افزود: «ایالات متحده باید حملاتی را علیه  ایران رهبری کند که به منافع اقتصادی سپاه  و همچنین توانایی آن برای ارسال سلاح به خارج از کشور ضربه می‌زند.» او گفت که ایالات متحده باید تحریم هایی را اعمال کند که توانایی ایران برای صادرات نفت را بیشتر فلج کند.
 
 میلر می‌گوید: «این نمی‌تواند فقط یک این به آن در ساده باشد؛ اگر افراد ما را بکشند، ما هم باید به آنها حمله دهیم. »
 
گزینه دو: حمله به دارایی‌های ایران
 
همه باور ندارد که به حمله به خاک ایران برای ایجاد مجدد بازدارندگی نیاز است.  ناتان سیلز، هماهنگ‌کننده سابق وزارت امور خارجه برای مبارزه با تروریسم در دولت ترامپ، گفت اینکه ایالات متحده با حمله به دارایی‌های با ارزش ایران در منطقه به ایران بگوید از تحریکات خود دست بردارد، سابقه ی طولانی دارد. 
 
او سپس به عملیات حملات آوریل 1988 دولت ریگان به کشتی‌های ایرانی در خلیج فارس اشاره کرد. 
 
 سیلز گفت: «در دهه 1980، ریگان نیروی دریایی ایران را غرق کرد [و] پس از آن مدتی خبری از ایران نبود. »
 
گزینه 3: تعامل مجدد دیپلماتیک

دولت بایدن دوره خود را با تلاش دیپلماتیک مصمم برای احیای برجام آغاز کرد. حتی زمانی که این مذاکرات به جایی نرسید و تا قبل از حمله حماس به اسرائیل در اکتبر گذشته، ایالات متحده بر این باور بود که تلاش‌های دیپلماتیک برای عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای خلیج‌فارس، خاورمیانه را در مسیری برای یک دوره بی‌سابقه صلح و رفاه قرار می‌دهد. 
 
زمانی که در مارس 2023، با میانجی‌گری چین، روابط عربستان سعودی و ایران احیا شد، برخی از مقامات دولت بایدن علی‌رغم رقابت مداوم ایالات متحده و چین از آن استقبال کردند و آن را حرکتی مثبت دانستند که می‌تواند منجر به کاهش تنش در منطقه شود.
 
 اکنون برخی از کارشناسان بر این باورند که درخواست ها برای تلافی نظامی علیه تهران این خطر را دارد که تلاش‌های دولت بایدن برای یافتن راه‌حل دیپلماتیک برای پایان درگیری اسرائیل - حماس و کاهش تنش‌ها با ایران را از مسیر خود خارج کند. آن‌ها از دولت بایدن می خواهند که از «دکمه قرمز» یک گام عقب نشینی کند و یک قدم به سمت میز مذاکره بردارد. 
 
 مت داس، معاون اجرایی مرکز سیاست بین‌الملل، مشاور سابق سیاست خارجی سناتور برنی سندرز می‌گوید: «در نهایت، شما باید به نوعی همزیستی برسید که ایران نیز بخشی از آن است. البته من قصد ندارم وانمود کنم که این مسئله، ساده است.»

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها