آیت الله جوادی آملی: وظیفه اصلی شما این است که جلوی فقر را بگیرید

وظیفه اصلی ما این است که جلوی فقر گرفته شود. حفظ آبرو و عزت مومنین یک کار اسلامی است و لذا باید زمینه تولید و اشتغال برای همگان فراهم شود تا بتوانند با عزت و آبرو، بر سر سفره خود بنشینند و عزتمندانه زندگی کنند.

آیت الله جوادی آملی: وظیفه اصلی شما این است که جلوی فقر را بگیرید

سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) و هیئت همراه، صبح امروز با آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

این مرجع تقلید شیعیان در دیدار با رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) و هیئت همراه، اظهار داشت: از همّت بلند شما و خدمات مسئولین حق شناسی می‌کنیم و برای کسانی که امینانه خدمت می‌کنند دعا می‌کنیم، توقع ما این است تا این قدرت فکری را پیدا کنیم که نباید تنها به فقیر کمک کنیم بلکه باید با فقر مبارزه کنیم و این جهاد خوبی است! فقر دو گونه است، فقر اقتصادی و فقر طبیعی؛ جلوی فقر طبیعی را نمی‌شود گرفت، بچه بودن، پیر شدن، بیمار شدن و فقری که از این موارد سر چشمه بگیرد، ننگ نیست؛ اما فقر اقتصادی ننگ است و لذا باید به سمتی حرکت کنیم که فقری نباشد، نه اینکه فقیری نباشد.

وی بیان داشت: کمک به فقرا دو جور است، یکی کمک به فقیر است و دیگری فقرزدایی است؛ ما یک امر عاطفی داریم و یک امر عقلانی؛ امر عاطفی که کمک به فقیر است در همه کشور‌های جهان هست و در همه آن‌ها نهادی که به فقرا کمک می‌کند نیز وجود دارد، اما ما پیرو امیرالمومنین علی (علیه السلام) هستیم که فرمود: «لو تَمثّل لِی الفقر رجلاً لَقَتلتُهُ»؛ من اگر فقر را ببینم، گردن فقر را می‌زنم! من نیامدم به فقیر کمک کنم، من آمده ام جلوی فقر را بگیرم! وظیفه اصلی ما این است که جلوی فقر گرفته شود. حفظ آبرو و عزت مومنین یک کار اسلامی است و لذا باید زمینه تولید و اشتغال برای همگان فراهم شود تا بتوانند با عزت و آبرو، بر سر سفره خود بنشینند و عزتمندانه زندگی کنند.

این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: در اسلام اجیر شدن مکروه است، چرا که دین می‌گوید می‌خواهیم کریم باشید و کرامت داشته باشید، ما نمیخواهیم که تنها شکم افراد سیر شود، بلکه میخواهیم آبرومندانه زندگی کنید.

آیت الله جوادی آملی بیان داشت: خداوند در اولین آیاتی که بر پیامبر گرامی اسلامی نازل کرده است می‌فرماید: ﴿اقْرَأْ وَ رَبُّکَ الْأَکْرَمُ﴾؛ این اولین حرف خداست: من خدای اکرم هستم. فقیه درس فقه می‌دهد و طبیب درس طب و مهندس درس هندسه، خداوند اکرم درس کرامت می‌دهد و می‌خواهد انسان با کرامت زندگی_کند. یارانه یک کار رئوفانه و مهربانانه است، اما قبلا هم گفتیم که پول یارانه باید صرف تولید و اشتغال و کار شود تا همه بر سر سفره خود بنشینند و زندگی عزتمندانه داشته باشند.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.