خزعلی: به من می‌گفتند زنان ایران در سطحی پیشرفته‌تر از زنان ژاپنی کار می‌کنند!

در حاشیه کنگره بین‌المللی بانوان تأثیرگذار دستاوردهای شرکت‌هایی که مدیرانشان زنان بودند را به نمایش گذاشتیم. خانمی ژاپنی می‌گفت: خانم‌های ایران در سطحی به مراتب پیشرفته‌تر از زنان ژاپنی کار می‌کنند.

خزعلی: به من می‌گفتند زنان ایران در سطحی پیشرفته‌تر از زنان ژاپنی کار می‌کنند!

ایرنا: نخستین کنگره بین‌المللی بانوان تأثیرگذار روز ۳۰ دی‌ ماه با حضور شماری از چهره‌های برگزیده و فعال در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به میزبانی ایران برگزار شد.

در گفت وگو با انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور به بررسی ابعاد گسترده و با اهمیت این نشست بین‌المللی پرداخته ایم. معاون رئیس جمهور در بخشی از این گفت وگو تجربیات خواندنی شماری از میهمانان حاضر در این نشست را نیز روایت کرده است؛ تجربیاتی که به تغییر انتزاعیات میهمانان این همایش درباره ایران بزرگ انجامیده است.

سوال: ایده برگزاری کنگره بین‌المللی بانوان تأثیرگذار بر مبنای چه مؤلفه‌هایی مطرح شد و اجرای آن در دستور کار قرار گرفت؟

خزعلی: ما از سال گذشته تصمیم گرفتیم چهره‌های درخشان و موفق از بانوان را در عرصه‌های مختلف شناسایی کرده و بکوشیم با برگزاری یک نشست، فضا را برای تبادل این ایده‌ها و اندیشه‌ها مهیا نماییم. سال گذشته شماری از بانوان برتر و اندیشمند از کشورهای دیگر دعوت شدند که علاوه بر تجلیل از آنها، یک نشست هم‌اندیشی هم با مشارکت آنها برگزار شد. پس از برگزاری نشست سال گذشته پیشنهاد شد این اقدام در سطحی گسترده‌تر مورد پیگیری و نقش بانوان در حوزه‌های مختلف مورد توجه قرار گیرد. این پیشنهاد امکان خوبی را در اختیار می‌گذاشت تا موضوع جایزه «گوهرشاد» را به طور گسترده تری پیگیری کرده و پس از آن برای تشکیل یک انجمن بین المللی اقدام و با دیگر کشورها برای اجرایی کردن آن رایزنی نماییم.

در حقیقت ایده برگزاری کنوانسیون «زنان تأثیرگذار» سال گذشته مطرح شده بود، اما در آن موقع فرصت زیادی باقی نمانده بود تا در سطح گسترده‌ای پیگیری و اجرا شود اما امسال گروه علمی مرتبط با آن تشکیل و با گروه‌های مختلف تماس گرفته شد که در ادامه ۷۰۰ نفر انتخاب و معرفی شده و از بین آنها هم ۷۰ نفر به عنوان چهره‌های برتر انتخاب شدند. از بین آنها نیز ۷ نفر به عنوان برگزیده در سطح بین‌الملل انتخاب شدند.

 

این نشست یک ماه بعد از حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، برگزار شد. انجام این رویداد را از منظر مواجهه با روند تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی تا چه اندازه اثرگذار می‌دانید؟

خزعلی:‌ ایده برگزاری این نشست سال گذشته مطرح شد و امسال برای برگزاری آن برنامه ریزی مفصلی صورت گرفت اما در حالی برگزار شد که کشور ناآرامی هایی را پشت سر گذاشته بود یعنی زمانی که بسیاری در تلاش بودند وجهه جمهوری اسلامی را در صحنه بین‌المللی با بهره‌گیری از ابزار رسانه‌ای و تبلیغی مخدوش نمایند؛ رویکردی که ایجاد نگرانی و وحشت در میان سایر کشورها را از برقراری رابطه با ایران دنبال می‌کرد. انجام این نشست که مورد توجه ویژه‌ای در سطح بین‌الملل قرار گرفت، این واقعیت را آشکار کرد که بسیاری از کشورها اعتنایی به این تهدیدات و اقدامات تبلیغاتی برای حذف یک کشور و محروم کردن از حق و حقوق بنیادین آن ندارند؛ امری که در وجهی دیگر نشان داد زنان در نقاط مختلف جهان با یکدیگر متحد و آماده دفاع از حقوق مشروع و بحق خود هستند. در پی برگزاری این نشست، بسیاری آمدند و کسانی هم که امکان حضور نداشتند، با ارسال پیام اعلام کردند که همسوی مواضع اصولی و ارزش‌های جمهوری اسلامی هستند اما برای مشارکت در نشست تهران با تهدید برخی کشورها روبه‌رو شده‌اند. اما در مجموع اغلب شخصیت‌ها و نمایندگان اتحادیه‌ها، انجمن‌های مرتبط با بانوان و رسانه‌هایی که به این نشست دعوت شدند، حضور یافتند و پاسخ خوبی به ایده پیشنهادی جمهوری اسلامی دادند.

 

چه بازخوردهایی از میهمانان حاضر در این نشست درباره نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی در عرصه سیاست خارجی و اقدامات فرهنگی بین‌المللی که در پیش گرفته است دریافت کرده اید؟

خزعلی: بسیاری از میهمانان تأکید ویژه‌ای داشتند مبنی بر اینکه نقطه نظرات و رویکرد اصولی جمهوری اسلامی و همچنین دستاوردهای آن را در کشورهای خود بازتاب خواهند داد. ما در حاشیه این کنگره یک نمایشگاه نیز برگزار کردیم و دستاوردهای بیش از ۲۰۰ شرکت را به نمایش گذاشتیم که مدیرعامل همه این شرکت ها از بانوان بوده اند که این امر موجب شگفتی میهمانان شده بود. چنان که می‌گفتند: «ما باور نمی‌کردیم زنان ایرانی در چنین سطحی فعالیت داشته باشند.»

حتی خانمی که از ژاپن آمده بود می‌گفت: «من به جرأت می‌گویم که خانم‌های ایران در سطحی به مراتب پیشرفته‌تر از زنان ژاپنی کار می‌کنند.» این نمایشگاه خیلی مورد توجه قرار گرفت و بسیار تأثیرگذار بود.

نمایندگان برخی از کشورها پس از بازتاب گسترده برگزاری این نشست تماس‌های زیادی با ما می‌گرفتند و از چند و چون خبرهایی که به آنها مخابره می‌شد، می‌پرسیدند و تأکید داشتند که چنین اقداماتی می‌تواند در بی اثر کردن سناریوی برخی کشورها علیه ایران، موفق باشد. برخی میهمانان این نشست، وقتی تهران را ترک می‌کردند این مهم را تصریح می‌کردند که این سفر در تغییر نگاه‌شان به ایران بسیار اثرگذار بوده است. در تغییر این تصورات، مثالی عرض کنم؛ اعضای یکی از گروه‌های حاضر در ایران می‌گفتند که در آغاز حضورشان در هتل محل اقامت، برای خروج از اتاق دچار ترس و خوف بوده‌اند و می‌ترسیده‌اند که کشته شوند!

یا خانم دیگری در فرودگاه گفته بود: «آیا من می‌توانم زنده برگردم؟» یا برخی می‌پرسیدند: «آیا شما می‌توانید در همه مقاطع دانشگاه وارد شوید؟»

همچنین برخی در روند بازدیدهایی که داشته‌اند، از مشاهده کالاهای تولید ایرانی تعجب کرده و معتقد بودند با وجود تحریم‌ها این حجم از محصولات تولید داخلی بسیار عجیب است.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.