آمریکا ایرلاین ها و هوانوردی ایران را تحریم کرد

با اعلام وزارت بازرگانی آمریکا،چند هواپیما متعلق به صنعت هوانوردی ایران تحریم شدند.

به گزارش مستقل آنلاین،رویترز نوشت:

وزارت بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد که سه هواپیمای باری ایرانی را که در خدمت روسیه هستند به فهرست هواپیماهایی که گمان می رود کنترل های صادراتی ایالات متحده را تحت تحریم های دولت بایدن نقض می کنند، اضافه می کند.

 با استفاده از داده‌های تجاری موجود، وزارت بازرگانی هواپیماهای بوئینگ 747 متعلق به ماهان ایر، قشم فارس ایر و ایران ایر را شناسایی کرد که کالاها از جمله اقلام الکترونیکی را به روسیه حمل می‌کردند که آشکارا نقض کنترل‌های صادراتی سختگیرانه ایالات متحده بر روسیه مربوط به حمله این کشور به اوکراین است.  این وزارتخانه گفت که این سه هواپیمای ایرانی اولین شناسایی شده هستند.

این وزارتخانه هشدار داده است که هرگونه سوخت‌گیری، تعمیر و نگهداری، تعمیر، قطعات یدکی یا خدمات، کنترل‌های صادراتی ایالات متحده را نقض می‌کند و شرکت‌ها را مشمول اقدامات اجرایی ایالات متحده می‌کند.

 وزارت بازرگانی ایران اعلام کرد که ایران علناً قصد خود را برای گسترش همکاری با روسیه در بخش هوانوردی از طریق تامین قطعات یدکی هواپیماهای خود اعلام کرده است.

 به گفته این وزارتخانه، با اضافه شدن این موارد، 183 هواپیما در فهرست به دلیل نقض آشکار کنترل صادرات ایالات متحده وجود داشت.  سه شرکت هواپیمایی ایرانی که روز دوشنبه شناسایی شدند، قبلاً تحت محدودیت‌های مختلفی از سوی دولت آمریکا قرار داشتند.

 متیو اکسلرود، دستیار وزیر بازرگانی آمریکا در امور اجرای صادرات گفت: "کنترل های ایالات متحده، به ویژه بر روی اقلامی مانند لوازم الکترونیکی و قطعات هواپیما، پایگاه صنعتی دفاعی روسیه را تخریب کرده و دسترسی آنها به اقتصاد جهانی را به شدت محدود کرده است."

 وی افزود: زمانی که روسیه به دنبال تعامل با کشورهایی مانند ایران است تا آنچه را که جامعه بین‌المللی قطع کرده است جبران کند، ما برای خنثی کردن چنین تلاش‌ها و مختل کردن چنین ارتباطاتی اقدام خواهیم کرد.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها