فائزه هاشمی: آیا گشت ارشاد با بغل کردن و کتک زدن آنان کرامت انسانی را حفظ می کند؟

آیا گشت ارشاد، با کشیدن موی دختران، بغل کردن و کتک زدن آنان کرامت انسانی را حفظ می کنند؟ یا اینکه برخی زنان را مقابل زنان قرار می دهند و می گویند در مترو یا بانک راهشان ندهید. امروز در روزنامه‌ای خواندم که نوشته بود زنان را حتی در تورها و گشت های مسافرتی راه ندهید.

به گزارش مستقل آنلاین فائزه هاشمی درباره رفتارهای متناقض دولت‌ها درباره حجاب اجباری گفت: این نشانده دهنده تفکر و همان نگاهی که می‌گوید هدف وسیله را توجیه می‌کند و این تفکر را با سیاست‌های متناقض اجرا می‌کنند، است. چیزی که از نظرشان بد است، هنگامی که برایشان فایده دارد، خوب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موضوع با دین ما، اخلاق و مسائل انسانی مطابقت ندارد. 

 

مدافعان گشت ارشاد دلشان برای اسلام و نظام نسوخته است

وی همچنین اضافه کرد: سیاست بسیار غلطی که دنبال می شود این است که برخی تصور می کنند اگر در برابر حجاب کوتاه بیایند، باید در برابر همه چیز کوتاه بیایند. چنانچه که یکی از مقامات گفته بود اگر کوتاه بیاییم باید از این مملکت برویم. بنابراین، دلشان برای انقلاب و اسلام نسوخته است؛ این افراد نسبت به بقای خودشان نگران هستند. ضمن اینکه، با هدف بقای خودشان، قانون حجاب اجباری را با اعتبار نظام پیوند زدند. یعنی اگر قانون حجاب اجباری نباشد و برخوردی صورت نگیرد، محتوای نظام آسیب می بینند. باید از آقایان پرسید چه زمانی و بر اساس چه اصلی این مسائل جز محتوای نظام بوده است که اگر نباشد آسیب می رساند؟

هاشمی افزود: در موضوع گشت ارشاد، در اصل 2 قانون اساسی امده است که جمهوری اسلامی نظامی است بر پایه ایمان به کرامت و ارزش های والای انسانی. آیا گشت ارشاد، با کشیدن موی دختران، بغل کردن و کتک زدن آنان کرامت انسانی را حفظ می کنند؟ یا اینکه برخی زنان را مقابل زنان قرار می دهند و می گویند در مترو یا بانک راهشان ندهید. امروز در روزنامه‌ای خواندم که نوشته بود زنان را حتی در تورها و گشت های مسافرتی راه ندهید. همسران را مقابل زنانشان را قرار دادند چرا که در کنترل حجاب کم آورند و با قرار دادن مردم مقابل هم، می خواهند آن را کنترل کنند.

هاشمی با تأکید بر اینکه مخالف حجاب اجباری است گفت: زمانی که آتش به اختیارها را راه می اندازند، اسیدپاشان اصفهان دستگیر نمی شوند، در درگیری که در اتوبوس رخ داد و سپیده رشنو دستگیر شده و به آن حال افتاد و ماجرای مهسا امینی به قوانین گشت ارشاد و این سیاست بر می گردد که همه را به زور به بهشت ببرند. باید این سیاست ها کنار برود و مانند قبل تذکر بدهند. در فتوای آیت الله سیستانی آمده است که به امر به معروف و ارشاد بدون خشونت و عصبانیت و کتک در مقابل بی حجابان اکتفا کنید. اگر سیاست این شود، دیگر ماجراهای مردم را مقابل هم قرار دادن از بین می رود.

هاشمی گفت: تا جایی که مجبور نبودند، از حرکت و سیاست های غلط عقب نشینی نکردند که من به آن برگشت به عقلانیت و دین می‌گویم. امیدوارم این حوادث، آقایان را به سر عقل بیاورد که ما تا چه زمانی باید قربانی بدهیم؟ دختران ما تا چه زمانی باید آسیب ببینند؟ خیلی آینده روشنی نمی‌بینم و آقایان نشان دادند که دارند از دین فاصله می‌گیرند. 

منبع: قرن نو

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها