امضای توافق برجام، همین چند روز آینده؟!

مشاور تیم مذاکره ایران در مذاکرات وین گفت: هر موقع اروپا و امریکا به نتیجه برسند که توافق عادلانه را بپذیرند و ابهامات را از متن بردارند و مسئله شورای حکام را به دور از سیاسی‌کاری حل کنند، ایران برای امضا توافق آماده هست. اگر غربی ها به این نتیجه برسند در همین چند روز آینده میتوان آن را امضا کرد. اگر هم الان آماده نیستند، بعدا که فشار های اقتصادی بیشتری به اروپا وارد شود، باز هم می توانند توافق کنند. ولی ایران چیزی کمتر از توافق خوب شفاف و عادلانه را نمی پذیرد.

به گزارش مستقل آنلاین؛ یک کارشناس مسائل بین‌الملل درباره مذاکرات لغو تحریمها علیه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد که باید اتهامات بی‌اساس غرب علیه تهران پایان یابد.

محمد مرندی کارشناس مسائل بین‌الملل درباره مذاکرات لغو تحریمها علیه جمهوری اسلامی ایران، از رفتار کشورهای غربی علیه تهران به شدت انتقاد کرد.

شبکه العربی قطر به نقل از مرندی گزارش داد که ایران، طرفی نبوده است که توافق هسته‌ای را نقض کند و از آن خارج شود.

وی با بیان اینکه تروئیکای اروپایی، مطیع سیاستهای کاخ سفید هستند، تصریح کرد: ایران به خوبی می‌داند که بدون یک توافق محکم و پایان بخشیدن به اتهامات بی‌اساس غرب، هر توافقی شکست خواهد خورد.

مرندی در پایان خطاب به تروئیکای اروپایی تأکید کرد که برای حصول توافق، باید از خود جرأت نشان دهند.

او چندی پیش به العربی گفت: آمریکا باید به ایران اطمینان دهد که تاریخ گذشته خود را تکرار نخواهد کرد، زیرا این واشنگتن بود که با نقض تعهدات خود، برجام را پاره کرد. بایدن هم سیاست ترامپ را ادامه می‌دهد و ما اجازه نمی‌دهیم گذشته تکرار شود.»

مرندی افزود: «صحبت از پاسخ سازنده برای آنها به این معنی است که ما شرایط آنها را بپذیریم و برای ما به معنای توافق متعادل و قوی است.» او همچنین تأکید کرد که اگر دولت آمریکا صادق باشد، می‌توان ظرف دو یا سه روز به توافق رسید.

جمهوری اسلامی ایران روز ۲۴ مرداد اعلام کرد پاسخ و ملاحظات خود در خصوص پیشنهادات اتحادیه اروپا را ارائه داده است. آمریکا نیز پاسخ خودش را به این متن داده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پاسخ ایران و آمریکا، هر دو را «معقول» توصیف کرده است.

پس از آن در تاریخ دوم شهریور ماه «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه از دریافت پاسخ دولت آمریکا به نظرات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل موضوعات باقیمانده در مذاکرات رفع تحریم از طریق هماهنگ کننده اروپایی گفت‌وگوها خبر داد و افزود: بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی آغاز شده و ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ کننده اعلام خواهد کرد.

تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها