سیدرضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز در گفتگو با مستقل:

ما با برجام مشکلی نداریم

اکرمی می‌گوید: برجام مصوبه شورایعالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است. ما با برجام مشکلی نداریم اما طرف مقابل ما نامرد و بی مروت است! 

نازیلا معروفیان

به گزارش سرویس سیاسی مستقل؛ گفتگوها پیرامون توافق احیای برجام در هاله ای از ابهام قرارداد، هنوز مشخص نیست که حاصل خواسته‌های ایران و آمریکا درباره پیش نویس نهایی اتحادیه اروپا چه دستاوردی خواهد داشت اما آنچه که مسلم است گره خوردن اقتصاد کشور و معیشت مردم به توافق برجام است.

 چیزی که ابراهیم رئیسی در وعده‌های انتخاباتی‌اش خلاف آن را گفته بود، با این همه امروز به غیر از اصلاح طلبان و اعتدال‌گرایان چشم امید اصولگرایان نیز به برجام دوخته شده تا بلکه مشکلات اقتصادی کشور حل شود.

به همین بهانه گفت‌وگویی با سید رضا اکرمی، فعال سیاسی داشتیم تا نظر او را در خصوص طولانی شدن مذاکرات احیای برجام و تاثیر آن بر اقتصاد ایران را جویا شویم:

 جناب  اکرمی چرا بر خلاف وعده های انتخاباتی دولت رئیسی کماکان آینده اقتصاد ایران به برجام گره خورده است؟

رهبر انقلاب سال ۱۴۰۱ را سال دانش فنی نام‌گذاری کردند. ما قبل از آنکه نگاه به بیرون داشته باشیم، باید به درون کشور نگاه کنیم. باید تولید را در همه ابعاد در کشور راه‌اندازی کنیم. وقتی دشمن ببیند ما با اتکا به فرهنگ خود، همه چیز را تولید می‌کنیم، مایوس خواهد شد و می‌فهمد ما دیگر احساس نیاز نمی‌کنیم. اگر همه چیز را خودمان تولید کنیم دشمن متوجه خواهد شد که دیگر به آن‌ها نیازی نداریم و هیچ فشار و زوری از جانب امریکا، اروپا و اسراییل کارساز نیست. امریکا، اروپا و اسراییل اکر عاقل باشند در اظهارات خودشان تجدیدنظر می‌کنند و به فشار ادامه نمی‌دهد.

اگر دشمنان ما یک روزی متوجه شوند که ما حتی مواد دامی و دارو را هم باید از خارج تهیه می‌کنیم، متوجه خواهند شد که دست نیاز به سوی آن‌ها دراز کرده و به ما زور می‌گویند! ما باید به تعبیر قرآن کریم، به خودمان متکی شده و روی تولید ملی تمرکز کنیم تا دیگران بدانند ما دست گدایی به سوی هیچ کشوری دراز نخواهیم کرد.

اظهارات شما دقیقا شبیه به اظهارات این مدت حسین شریعتمداری است؛ دلیل مخالفت شما با برجام چیست؟

اولا بنده موافق مذاکره و برجام هستم و در مجلس هم به مذاکره رای دادم. لطفا از حسین شریعتمداری حرف نزنید؛ شریعتمداری یک نفر است همه مردم ایران نیست که برای همه تصمیم بگیرد! نباید شریعتمداری را بولد کرد!

برجام مصوبه شورایعالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است. ما با برجام مشکلی نداریم اما طرف مقابل ما نامرد و بی مروت است! ما با اوباما به توافق رسیدیم اما ترامپ زیر برجام زد و حالا بایدن قول داده که پای حرفش بماند که تا به الان هیچ چیز مثبتی از او ندیده‌ایم! اشکال از طرف امریکایی است نه ما! چرا شما خبرنگارها همیشه به جای اینکه از بیگانه طلبکار باشید، از ما طلبکارید؟!

ما می‌گوییم اگر امریکا مایل به همکاری است؛ بسم‌الله. اگر هم مایل نیست ما به کار خودمان ادامه می‌دهیم. این چند سالی که ترامپ خودش را با تحریم علیه جمهوری اسلامی پاره کرد، ما با اقتدار به کار خودمان ادامه دادیم! بحث کرونا یک آبرو برای کشور به ارمغان آورد؛ جمهوری اسلامی کرونا را مهار کرد و از آن طرف به کشورهای دیگر هم واکسن صادر کرد. کرونا برای جهان بلا بود اما برای جمهوری اسلامی تبدیل به رحمت شد چون توانستیم دست به تولید و صادر واکسن ایرانی بکنیم. باید بخش تعاونی از ۵ درصد به ۲۵ درصد برسد تا هیچ کشوری نتواند ما را تهدید کند.

این روزها معیشت مردم به‌شدت دچار مشکل است؛ با توجه به چنین شرایطی آیا می‌شود بدون برجام آن هم در این شرایط، به چنین رشدی رسید؟

اگر بخواهیم، بله قطعا به این میزان رشد خواهیم رسید؛ چون ظرفیت و توانایی‌اش را داریم. اگر به دستورات رهبری گوش بدهیم در اقتصاد به بالاترین رتبه در جهان خواهیم رسید! خدا به شما روزنامه‌دارها انصاف بدهد تا ببینید ما ۱۳۰ میلیون مواد کشاورزی تولید کردیم اما یک سوم آن را دور می‌اندازیم و شماها هم هیچ حرفی از آن نمی‌زنید! اگر به دستورات رهبری گوش بدهیم در اقتصاد به بالاترین رتبه در جهان خواهیم رسید!

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها