گفتگوی محمد مهاجری با مستقل از عملکرد یکساله دولت

رئیسی نتوانسته مردم را قانع کند

محمد مهاجری می‌گوید: برای اینکه رئیسی بتواند جامعه را اقناع کند به دو عامل نیاز دارد؛ نخست عامل رسانه و سپس کسانی که بتوانند مردم را قانع کنند. که متاسفانه آقای رئیسی از هر دو این‌ها بی‌بهره است، یعنی آقای رئیسی نمی‌تواند رسانه‌های خوبی داشته باشد، الان رسانه‌های دولتی را ببینید که از کیفیت متوسط پایین‌ترند.

امیرحسین جعفری/ یکسال از دولت رئیسی گذشت اما صحنه سیاست به نفع او و حامیانش نیست. دولت در مواجهه با واقعیت‌های جامعه ایران و بحران‌های آن دچار کندی و چالش‌های جدی شده است.

از یک سو وزرای کابینه محل سوال جدی هستند و احتمال تغییر آن‌ها وجود دارد از سوی دیگر گسترش مشکلات معیشتی جامعه را نگران و ملتهب کرده است. در حالیکه رئیسی وعده‌های رنگینی برای سفره‌های مردم داشت، با شکست مذاکرات و گرایش بیشتر به شرق و اقدامات اقتصادی دولت در داخل جامعه از بهبود اوضاع اقتصادی هر روز ناامیدتر می‌شود. زیرا نه تنها وضعیت از نظر خارجی بهبود نیافته بلکه اقدامات داخلی دولت نیز بصورت ناقص و با نتایج بغرنجی اجرا می‌شود که مسلما بر روی اعتبار اجتماعی رئیسی تاثیر بسیار منفی گذاشته است. در آینده نزدیک فقدان عنصر اعتمادِ جامعه برای رئیسی به چالشی بزرگتر تبدیل می‌شود.

به جهت بررسی عملکرد یکساله دولت گفتگو کردیم با محمد مهاجری روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصولگرا، که در ادامه مشروح آن را می‌خوانیم:

 

دولت رئیسی با شعار حمایت از مستضعفین روی کار آمد اما گویا حالا مستضعفین بر علیه او شعار می‌دهند. رئیسی با کدام اقشار و جناح‌های سیاسی بیشترین تضاد و تنش را خواهد داشت؟

 

من البته قبول ندارم شعارهای مطرح شده علیه رئیسی فراگیر است. قبول دارم شعارهایی که علیه ایشان داده می‌شود آنقدر تند است که علیه هیچ رئیس جمهوری داده نشده، حتی تعابیری که در این شعارها استفاده می‌شود غیرمودبانه است. اما اینکه بگوییم که همه مستضعفین علیه ایشان تظاهرات کرده‌اند اینطور نیست و حجم شعارهایی که علیه رئیسی داده شده است به نسبت وضعیت امروز کشور زیاد نیست. شاید برخی پیش بینی می‌کردند که فضا بتواند از این تندتر نیز بشود اما تندتر نشد که من از تندتر نشدن فضا استقبال می‌کنم.

 

 رئیسی پیش از این در سخنان خود اعلام کرد که اقتصاد را به برجام گره نمی‌زند. بنظر شما با بدتر شدن وضعیت اقتصادی او ناچار خواهد شد از این شعار خود عقب‌نشینی کند؟

 

این صحبت بیشتر اشاره به شعارهای تبلیغاتی داشت که در آن مقطع بتوانند در مقابل مخالفین برجام حرفی برای گفتن داشته باشند و رای آن‌ها را جلب کنند. ایشان اگر بخواهد هیچ کاری نکند و اقتصاد را به برجام گره نزند باید گرایش به شرق را بیشتر کند تا از برجام نجات پیدا کند. البته در کوتاه‌مدت ممکن است جوابگو باشد اما در درازمدت به آن خوشبین نیستم.

 

 بنظر شما رئیسی و دولت او تاکنون توانسته‌اند جامعه را نسبت به اقدامات و تصمیمات اقتصادی و سیاست خارجی خود قانع کنند؟

 

برای اینکه ایشان بتواند جامعه را اقناع کند برای اقناع دو عامل نیاز داریم؛ نخست عامل رسانه و سپس کسانی که بتوانند مردم را قانع کنند. که متاسفانه آقای رئیسی از هر دو این‌ها بی‌بهره است، یعنی آقای رئیسی نمی‌تواند رسانه‌های خوبی داشته باشد، الان رسانه‌های دولتی را ببینید که از کیفیت متوسط پایین‌ترند و ضمنا تیم سخنگو و توجیه کننده دولت هیچکدام قادر به توجیه این مشکلات نیستند.

صدا و سیما نیز نتوانسته از کارشناسان خوب دعوت کند. الان تلویزیون را ببینید که نمی‌تواند با یک استاد باکیفیت مصاحبه کند. بطور کلی رئیسی موفق به اقناع عمومی نسبت به اقدامات و شعارهایش نشده است.

 

 آنچه امروز از عملکرد دولت رئیسی برداشت می‌شود کاهش محبوبیت شدید و عدم اعتماد عمومیست، آیا رئیسی برای بازگشت اعتبار به دولت تلاش خواهد کرد یا توجهی به رای‌ مردم برای انتخابات بعد نخواهد داشت؟

 

صرف نظر از چالش‌هایی مثل چالش اقتصادی که به عنوان یک مشکل بزرگ مقابل رئیسی قرار دارد یکی از مشکلات اساسی که می‌تواند چالش برانگیز باشد میزان اقبال رئیسی در جامعه است. وقتی که حداکثر ۴۸ درصد مردم در انتخابات شرکت کرده‌اند و رئیسی نیز ۱۸ میلیون رای آورده است نتیجتا در مقابل روسای جمهور قبل از درصد پایین‌تری برخوردار است. گرچه همین میزان رای نیز رئیسی را مشروع و قانونی جلوه می‌دهد اما این اتفاق به عنوان یک چالش در نزد افکار عمومی مطرح است.

بخش عمده‌ای از جامعه در انتخابات شرکت نکردند و این می‌تواند به عنوان یک چالش فکری مطرح باشد. اگر رئیسی به این موضوع توجه داشته باشد باید روش‌های دیگری را اتخاذ کند، اگر می‌خواهد در چهارسال دوم نیز پیروز شود برای جذب مردم باید اقدامات دیگری انجام دهد. دو نظرسنجی اخیرا منتشر شد که نتایج متضادی داشت اما طبیعی است وقتی که دولت در ابتدای کار خود قرار دارد دیکته نانوشته است، اما وقتی دولت ادامه می‌دهد و تجربه کسب می‌کند و دیکته نوشته پیدا می‌کند طبیعتا عده‌ای نسبت به کارآمدی دولت گله‌مند می‌شوند و الان ممکن است دولت آقای رئیسی از سال گذشته در محبوبیت پایین‌تری قرار داشته باشد. اما هنوز ۳ سال تا پایان دولت ایشان باقی مانده است.

 

با وجود عملکرد یکسال اخیر وزرای دولت آیا رئیسی در مسیر پیش روی خود ناچار به تغییر وزرا و ترمیم کابینه خواهد شد؟

 

آقای رئیسی ناگزیر از تغییر کابینه خواهد شد، چون در یکسال گذشته با ناکامی‌های مهمی در وزارت کار، صنعت و اقتصاد مواجه شد. وزیر کار را که کنار گذاشتند و بعید نمی‌دانم که وزیر صنعت گزینه بعدی باشد حتی بعید نمی‌دانم رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد نیز حذف شود و افراد کار بلدتر جای آن‌ها را بگیرند.

 

 در حوزه فرهنگ نیز نگرانی‌هایی از جهت نظرات رئیسی شنیده می‌شد که دولت او فضا را خواهد بست. بنظر شما رئیسی در حوزه فرهنگ و آزادی‌های فردی و اجتماعی چه عملکردی از خود به جا گذاشته است؟

 

حوزه فرهنگ در شرایط کنونی که موضوعات اقتصادی در اولویت بسیار مهمی قرار دارد، نه برای رئیسی اهمیت دارد نه اگر دولت دیگری می‌آمد می‌توانست این مسائل را به عنوان اولویت مطرح کند.

وقتی معیشت مردم دچار مشکل است، اینکه انتظار داشته باشیم به سینما و تئاتر و موضوعات فرهنگی رسیدگی شود انتظار به جایی نیست. شاید تنها کاری که آقای رئیسی انجام داده اجرایی کردن برنامه سال ۸۴ در حوزه حجاب و عفاف بوده است، که اگر این کار را فرهنگی بدانیم شاید این تنها موضوع فرهنگی کارنامه یکسال اخیر ایشان باشد که آن هم با حرف و حدیث‌های جدی مواجه است.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها