مسئولان نگران نباشند؛ مردم هزینه اداره کشور را می‌دهند

به مسئولان می‌گویم؛ شما نگران اداره کشور نباشید. مردم هزینه اداره کشور را می‌دهند. شما فقط به رضایت جمعی فکر کنید.

مسئولان نگران نباشند؛ مردم هزینه اداره کشور را می‌دهند

محمد غرضی وزیر سابق نفت درباره عملکرد دولت در مذاکرات برجام و گفت و گویی داشته است.

بخشی از گفت و گو را در ذیل می خوانید؛ 

*شما عمدتا از تحزب دوری کردید و معتقد بودید تحزب گروه‌ها را از خدمتگذاری به آحاد جامعه دور می‌کند. از این رو شما خود را نه اصولگرا و نه اصلاح طلب می‌دانید. به نظر می‌رسد در تفکرات شما این موضوع پاشنه آشیل نظام است و «حزب» عملا از نظام سیاسی ما حذف شده است.

من شواهد زیادی دارم که غیر مفید بودن تحزب را توضیح می‌دهد. ملت دچار دشمن داخلی و خارجی است. دولت مشروطه را ملت به وجود آورد. احزاب بعد از اینکه انقلاب مشروطه شکل گرفت به‌وجود آمدند. سی تیر رخ داد و ملی شدن صنعت نفت انجام شد. سپس احزاب مدعی شدند که ما سهم داریم. در انقلاب اسلامی گفته شد نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی و هیچ گروه و حزب و تاسیسات سیاسی مدعی این نیست که این شعار متعلق به ما است. این شعار از دل مردم بیرون آمد.

سال ۱۳۵۷ یک شعار معروفی بود که می‌گفت: «برابری، برادری حکومت عدل علی» اما امام توجهی نکردند. وقتی این شعار تبدیل شد به نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی امام محکم این شعار را گرفتند و انقلاب پیروز شد و احزاب و گروه‌ها بعد از انقلاب مدعی اداره کشور شدند.

*درمیان تمام کشمکش ها بر سر صندلی ها، شما یکی از بنیانگذاران سپاه پاسداران بودید.

بله ۲۹ فروردین ۱۳۵۸ بود که حضرت امام تایید کردند که ارتش باید تثبیت شود. من در دوم اردیبهشت نزد امام رفتم و گفتم که هیچ مشکلی در انقلاب نیست و الحمدالله موفق شده است. ولی چون من در ۲۸ مرداد دیدم که چگونه کودتا جریان نهضت ملی را از بین برد، تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را پیشنهاد دادم.

آن زمان کلمه ایران هم نداشت و همان روز برای شورای انقلاب نوشتم که تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واجب است. بنابراین طرح را به شورای انقلاب بردم و تاکید کردم تشکیل سپاه پاسداران نباید از جیب مردم هزینه شود سپاه هم نباید از جیب مردم تغذیه کند. در نهایت این کار شکل گرفت.

من به دلیل سوابقی که داشتم، می‌گویم اداره کشور به هیچ وجه در دست چپ و راست و احزاب و... نیست. آنچه که در کشور اتفاق افتاده این است که دولت‌ها دائم حقوق عامه را صرف حقوق خاصه کرده‌اند. یعنی به جای اینکه حقوق عامه را رعایت کنند حقوق قدرت سیاسی را تحمیل کرده‌اند.

*برخی سیاست‌مداران اعتقاد دارند فاصله بین حکومت و مردم، زیاد شده و این موضوع، هزینه های بسیاری برای نظام داشته، فکر می کنید چه عواملی باعث ایجاد این فاصله شده است؟

قدرت سیاسی به جای اینکه حکومت را بچسبد، باید قاعده جامعه را در نظر بگیرد. به عنوان مثال تورم، ضد اداره کشور است. دولت‌ها وقتی مرتبا فشار بر مردم تحمیل می‌کنند حکومت را از دست می‌دهند و امروز هم حکومت را از دست دادده‌اند، امام برای مسئولیت من در وزارت خانه ها فرموده بودند غرضی هر پستی که می‌خواهد بگیرد. من به دولت نگاه کردم و دیدم پست و تلگراف از همه ضعیف تر است و بدون کمک مجلس و بدون کمک‌های ریالی و دلاری شروع کردم. هیچ خدماتی هم نگرفتم. دوازده سال آنجا بودم و نعمت‌های فراوانی از جمله دسترسی همگانی به تلفن همراه نصیب ملت و کشور شد.

به مسئولان می‌گویم؛ شما نگران اداره کشور نباشید. مردم هزینه اداره کشور را می‌دهند. شما فقط به رضایت جمعی فکر کنید. از اینکه به چین و روسیه و اروپا و امریکا نگاه می‌کنید، مردم بدشان می‌آید.

*در میان همه مسئولیت هایی که داشتید چه شد که نخست وزیر نشدید؟

حزب به شدت مخالفت کرد. پنج بار حضرت امام من را به عنوان نخست وزیر معرفی کردند و هر پنج بار حزب مخالف بود و اجازه نداد. چون من در طول عمرم به احزاب و گروه‌ها دست رد زدم. آنها می‌خواستند من نخست وزیری باشم که تابع احزاب و گروه‌ها است. خدا برخی بزرگان را رحمت کند. وقتیکه من پیشنهاد تشکیل سپاه پاسداران را به امام دادم، برخی بزرگان گفتند فرمان امام روی چشم ولی غرضی نباید فرمانده سپاه شود.

*یعنی قرار بود شما فرمانده سپاه باشید؟

بله من تشکیلات را درست کرده بودم و بین انقلابیون جا انداخته بودم که سپاه پاسداران حتما لازم است ولی آقایان مخالف بودند.

شوروی با چهار میلیون سرباز در افغانستان شکست خورد. شما به دنبال تشکیلاتی مثل شوروی هستید؟ این تشکیلات شکست می‌خورد. آمریکا با حمله به افغانستان و عراق شکست خورد. ما در جهان اثر گذاشتیم. پوتین به اوکراین حمله کرده و قطعا بدبخت می‌شود. قطعا قدرت نظامی برای او قدرت سیاسی نمی‌آورد.

باید از این‌ موارد درس گرفت. اگر بخواهیم کشور را اینطور اداره کنیم مردم با مسئولان همراهی نمی‌کنند. خرد جمعی بسیار بالاست. حتی در انتخابات هم حواس‌ها جمع است که چه کار بکنند. این قدرت و توانایی مردم ایران است.

*الان تورم به عددی رسیده که سفره مردم روزانه کوچک و کوچکتر می‌شود. راهکار چیست؟

تورم واقعا سنگین است اما اگر شرایط بدتر از این هم بشود استعداد کشور برای پیشرفت غیر قابل انکار است. قدرت سیاسی مجبور است به حرف مردم گوش کند.

دولت‌های مختلف همواره به مردم ظلم کردند. آمدند و چند نرخی شدن ارز را قانونی کردند. ۷ تومان و ۷۰ تومان و ۷۰۰ تومان و... و به یک عده‌ای ارز می‌دادند و به عده‌ای نمی‌دادند. کسانی که می‌گرفتند سو استفاده می‌کردند و آن هایی که نمی‌گرفتند اعتراض. این روند تا امروز ادامه داشته اما به محض اینکه تبعیض را بردارید، تمامی این دکان‌ها از بین می‌رود.

*برای بهبود معیشت مردم، برجام را چقدر جدی و نتیجه پذیر می‌دانید؟

برجام هم مخالف داخلی و هم مخالف خارجی دارد و دیپلماسی سیاسی این توانایی را ندارد که با این قدرت بجنگد. روسیه و چین و اروپا و اسرائیل و عربستان و امریکا امروز نفت ایران را به نرخ بسیار پایینی می‌برند و بنابراین بیایند و کاری کنند که نفت به نرخ اصلی در بازار جهانی به فروش برود؟! این غیر ممکن است.

برجام به هیچ کجا نمی‌رسد. وزیر امور خارجه می‌گوید باید منافع روسیه را حفظ کنیم. رئیس وزارت خارجه اتحادیه اروپا امده و می‌گوید سهم ما چه می‌شود.؟ اسرائیل می‌گوید سهم ما چه می‌شود؟ اینها یعنی برجام به هیچ جایی نمی‌رسد.

منبع: گسترش نیوز

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها