پارلمان بلژیک معاهده تبادل زندانیان با ایران را تصویب کرد

‌پیمان مبادله زندانیان با ایران که دولت بلژیک آن را در قالب لایحه‌ای به پارلمان ارائه کرده بود در صحن پارلمان به رای گذاشته شد و با ۷۹ رای موافق در مقابل ۴۱ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع به تصویب رسید. | مخالفان این معاهده بر این باورند که هدف از آن تحویل اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی به ایران است.

نمایندگان پارلمان بلژیک پس از ۲ روز بحث، شامگاه چهارشنبه ۲۰ ژوئیه معاهده تبادل زندانیان با ایران را تصویب کردند. پارلمان بلژیک با ۷۹ رای مثبت، ۴۱ رای منفی و ۱۱ رأی ممتنع به معاهده تبادل زندانیان با ایران رأی داده است.

 

بالاخره بعد از چند بار تعویق، پارلمان بلژیک نیمه شب چهارشنبه توافقنامۀ استرداد متقابل مجرمین با ایران را در صحن علنی به رأی گذاشت و آن را با ۷۹ رأی موافق، ۴۱ مخالف و ۱۱ رأی ممتنع به تصویب رساند.

 

دو هفته قبل، کمیسیون روابط خارجی پارلمان بلژیک طرح مبادلۀ محکومان میان ایران و بلژیک را تأیید کرده بود. این طرح برای اجرا شدن نیاز به رأی اکثریت نمایندگان پارلمان داشت.

 

 از سه هفته قبل که محتوای طرح معلوم شد، بحث‌های تندی در پارلمان بلژیک به راه افتاد. به موازات آن، گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی بشدت از این طرح انتقاد کردند. اما سرانجام تصوب طرح، آنهم در نیمه‌شب، حاکی از آن است که بحث‌های مخالف و موافق بسیار جدی و طولانی بوده است.

 

 

به این ترتیب تصویب این معاهده راه را برای آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات ۵۰ ساله ایرانی که اینک در بلژیک با اتهام‌های تروریستی در زندان به سر می‌برد، باز می‌کند.

بر اساس معاهده‌ تبادل زندانی میان ایران و بلژیک، محکومان دو ‌کشور اجازه می‌یابند دوران زندان خود را در کشور‌های خودشان بگذرانند.

معاهده مبادله زندانیان با ایران ابتدا روز ۱۱ مارس در بروکسل به امضای غلامحسین دهقانی، سفیر ایران در بلژیک و مقامات وزارت دادگستری بلژیک رسیده بود.

در نهایت لایحه جنجالی مبادله زندانیان با ایران روز ۶ ژوئیه در کمیسیون روابط خارجی پارلمان بلژیک تصویب شده بود.

در پی این اقدام، ۱۷ تن از قانونگذاران پارلمان اروپا در نامه‌ای خطاب به همتایان خود در پارلمان بلژیک، به آن‌ها درباره خطرات تصویب معاهده استرداد «مجرمان» با ایران هشدار داده بودند.

 

اپوزیسیون بلژیک و مخالفان حکومت ایران هر دو به لایحه مبادله زندانیان با ایران اعتراض کرده‌ بودند.

با وجود این نخست وزیر بلژیک با رد انتقادهای بیان شده در مورد این توافقنامه، گفت که دولت کشورش از همه توان خود برای آزادی شهروندانش که بی‌گناه در زندان هستند، استفاده خواهد کرد.

پارلمان بلژیک در حالی به معاهده تبادل زندانیان با ایران رأی داده است که یکی از شهروندان این کشور به نام الیویه وندکاستیل از ماه فوریه در تهران به اتهام «جاسوسی» در بازداشت است.

بخش‌هایی از این گزارش از یورونیوز است

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها