دبیر کمیسیون امنیت ملی: پسر مسعود را تحریک کرده‌اند

حمایت از طالبان با روش نماینده مجلس شورای اسلامی

دبیر کمیسیون امنیت ملی: احمد جوان است؛ او جای پدرش نیست و نمی‌تواند باشد، او تحریک‌پذیر است و ارتباطاتی با سرویس‌های خارجی گرفته است و تصاویر آن منتشرشده است، او با سرویس آمریکایی‌ها نشسته؛ با سرویس انگلیس ارتباط گرفته حتی با عربستانی‌ها نیز نشست داشته است. او دچار اختلال شده است؛ به این معنا که حرف او درست است (که حکومت فراگیر تشکیل شود)؛ اما رفتارش تنش آمیز است. او می‌توانست با طالبان گفتگو کند و نظراتش را بگوید.

علی علیزاده دبیر کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با «مشرق» در بیان جزییات جلسه غیرعلنی مجلس یا سردار اسماعیل قاآنی گفت:

سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان مشارکت همه نیروهای سیاسی و فرهنگی در آینده افغانستان است.

علیزاده ادامه داد: همان‌طور که پیش‌ازاین رئیس‌جمهور اعلام کرده است؛ ایران به دنبال مشارکت حداکثری و انتخاب نماینده مردم برای اعمال حاکمیت در کابل است؛ این بدان معناست که در یک انتخابات همگانی رأی مردم اعمال شود. اما خود طالبان بنا را بر آن نگذاشته است که در حکومت اول انتخابات برگزار کند؛ آن‌ها می‌خواهند حکومت اول با عنوان «امارت اسلامی» تشکیل‌شده، اما بعدها مجلس قانون‌گذاری تشکیل‌شده و زمینه‌های لازم برای تصویب قانون اساسی؛ نام حکومت و محتوای آن انجام شود. نماینده مجلس ادامه داد: ما بعید می‌دانیم که طالبان به‌سرعت وارد فضای دموکراتیک شده و انتخابات برگزار کند؛ طالبان در حال حاضر اعتقاد دارد که بقیه گروه‌ها باید با آن‌ها همراه و همکار شده تا زمینه تغییرات سیاسی فراهم شود.

طالبان با پشتیبانی پاکستان و سلاح‌های به‌دست‌آمده از اشغالگران حالا احساس قدرت می‌کند.

طالبان ضمانت داده است!

علیزاده در ادامه تشریح وضعیت موجود در پنجشیر گفت: احمد مسعود در مناسبات اخیر آن‌چنان به بازی گرفته نشده است؛ ازاین‌رو با تحریک برخی دولت‌مردان قدیم در افغانستان که ایران آن‌ها را وابسته به آمریکایی‌ها می‌داند؛ تحریک‌شده و در پنجشیر مقاومت کرده است.

علیزاده با اشاره به نقشه تحولات سیاسی در افغانستان گفت: نقطه مثبت احمد مسعود آن است که به دنبال تشکیل حکومتی فراگیر با حضور همه اقوام و مذاهب در آینده افغانستان است و نقطه منفی طالبان آن است که آن ها با تکیه‌بر قوم پشتون تمایل دارد یک حکومت انتصابی تشکیل بدهد و نه انتخابی! نماینده مجلس ادامه داد:  طالبان باوجودآنکه ادعا می‌کند به دنبال تشکیل حکومت همه‌شمول است؛ اما در واقعیت انتظار دارد همه با آن‌ها همکاری کنند. اگر این پازل‌ها را کنار یکدیگر ببینیم به برداشت بهتری نسبت به تحولات افغانستان دست خواهیم یافت. عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: در کوتاه‌مدت نمی‌توان برای آینده افغانستان تصمیم‌گیری کرد؛ اما گروه طالبان به جمهوری اسلامی ایران وعده‌هایی داده است؛ ازجمله آنکه به شیعیان تعرضی نداشته باشد؛ ظلمی به گروهی نکند و از همه مهم‌تر که آن‌ها دائم می‌گویند ما تغییر کرده‌ایم و اصلاح‌شده‌ایم.

طالبان مدعی شده است حکومت مطلوب مردم را تشکیل داده و افغانستان را از اشغال خارج می کنیم. اما ایران امروز و فردا را یکی نمی‌بیند. علیزاده ادامه داد: اگر طالبان تضمین دهد حکومتی با مشارکت مردم (نه به‌صورت فرمایشی و تحمیلی) تشکیل می‌دهد این مدل بهترین گزینه برای ماست؛ اما اگر چنین سناریویی روی نداده و حکومت دموکراتیک تشکیل نشود؛ همین‌که دولتی در افغانستان روی کار بیاید که در برابر اجانب و اشغال گران ایستادگی می‌کند؛ می‌تواند موردتوجه قرار بگیرد و قابل بحث است.

هر احمدی؛ احمدشاه مسعود نیست

دبیر کمیسیون امنیت ملی درباره مقاومت پسر احمدشاه مسعود در پنجشیر و حمایت ایران از او گفت: احمد جوان است؛ او جای پدرش نیست و نمی‌تواند باشد، او تحریک‌پذیر است و ارتباطاتی با سرویس‌های خارجی گرفته است و تصاویر آن منتشرشده است، او با سرویس آمریکایی‌ها نشسته؛ با سرویس انگلیس ارتباط گرفته حتی با عربستانی‌ها نیز نشست داشته است. او دچار اختلال شده است؛ به این معنا که حرف او درست است (که حکومت فراگیر تشکیل شود)؛ اما رفتارش تنش آمیز است. او می‌توانست با طالبان گفتگو کند و نظراتش را بگوید. او می‌توانست شبیه دکتر عبدالله و حکمتیار و سایر جهادی‌ها وارد گفتگوی مشترک با طالبان شود؛ اما این کار را نکرد. 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها