روسیه در آستانه شکست در اوکراین

نیروهای روسیه اعلام کردند در صورت از دست دادن شهر باخموت جنگ را به کل می بازند.

روسیه در آستانه شکست در اوکراین

به گزارش مستقل آنلاین،روزنامه گاردین نوشت:

درگیری‌های شدید در شهر باخموت در شرق اوکراین و اطراف آن ادامه یافته است، زیرا کیف و مسکو ظاهراً با کمبود مهمات و تلفات فزاینده دست و پنجه نرم می‌کنند.

 الکساندر مارچنکو، معاون شهردار باخموت، به رادیو 4 بی بی سی گفت که نیروهای اوکراینی با وجود درگیری های خیابانی همچنان شهر را کنترل می کنند. اگرچه نیروهای روسی در حال حمله به مسیرهای خروجی از شهر هستند، اما آنها علناً از مسکو تقاضای تدارکات بیشتر کرده اند.  نیروهای اوکراینی اعلام کردند روز یکشنبه در تلاش برای عبور از یک پل موقت یک زن کشته و دو مرد زخمی شدند.

 یوگنی پریگوژین، الیگارش روسی، که کنترل نیروهای مزدور واگنر که حمله روسیه به باخموت را رهبری می کنند، اواخر روز شنبه هشدار داد که اگر افرادش مجبور به عقب نشینی شوند، ممکن است منجر به فروپاشی کل خط مقدم روسیه شود.

 پریگوژین شکایت کرده است که وزارت دفاع روسیه از تلاش‌های واگنر در مورد افراد و مهمات حمایت نمی‌کند.

 پریگوژین روز یکشنبه در یک سخنرانی ویدئویی گفت: "اگر نیروی مزدور خصوصی واگنر از باخموت عقب نشینی کند، کل جبهه به مرزهای روسیه و شاید بیشتر فرو خواهد ریخت."  واگنر همان نقطه حیاتی است... ما داریم کل ارتش اوکراین را روی خود می کشیم، آنها را می شکنیم و نابود می کنیم.

 ولودیمیر نازارنکو، یکی از فرماندهان ارشد اوکراینی، روز یکشنبه در مصاحبه با روزنامه اوکراینی کیف ۲۴، وضعیت شهر را «جهنم» توصیف کرد، اما گفت که آنها خط مقدم را تثبیت کرده‌اند و نیروهای روسی هنوز در حومه هستند.

 نازارنکو گفت که نیروهای روسی فاقد مهمات هستند و شهر را به طور منظم گلوله باران می کنند.  اما، به همین ترتیب، نیروهای اوکراینی در ماه فوریه به بی‌بی‌سی گفتند که قدرت آتش آنها نیز تمام شده است.

 نیروهای روسی اکنون مناطقی را در سه طرف شهر به سمت شرق، شمال و جنوب اشغال کرده‌اند - و تنها یک جاده وجود دارد که شهر را به قلمرو تحت کنترل اوکراین متصل می‌کند.  با این حال، اندیشکده مستقر در واشنگتن، مؤسسه مطالعات جنگ، گفت که بعید است روس ها بتوانند به زودی شهر را محاصره کنند، زیرا پیشروی های آنها هنوز "آهسته و تدریجی" است.

 تحلیلگران نظامی غربی پیش‌بینی کرده‌اند که اوکراین دستور خروج تاکتیکی از باخموت را صادر می‌کند تا از تلفات جلوگیری کند و دوباره سازماندهی شود.  اما ارتش اوکراین اصرار داشت که در جای خود باقی می مانند و سرهی چرواتی، سخنگوی شرق، روز شنبه در مصاحبه با سی ان ان، برنامه ریزی آنها برای عقب نشینی را رد کرد.

 مشخص نیست که اوکراین تا چه حد احساس می‌کند می‌تواند نیروهای روسی را فرسوده کند یا آیا زمان آن برای انجام یک عقب‌نشینی تاکتیکی است.  عقب‌نشینی‌های تاکتیکی عملیات‌های مخفیانه و پیچیده‌ای هستند که احتمالاً همچنان به قیمت جان اوکراینی‌ها تمام خواهد شد.  همچنین دو شهر جدید تحت کنترل اوکراین در غرب باخموت - کنستانتینوفکا و کراماتورسک - را در خط مقدم قرار می دهد.

 نشانه هایی وجود دارد که اوکراین در حال آماده شدن برای عقب نشینی است و ویدئوهایی در چند هفته اخیر از پل های تخریب شده در سمت تحت کنترل اوکراین منتشر شده است.

 روسیه تابستان گذشته قصد فتح این شهر را داشت و به تدریج به سمت شهر حرکت کرد.  نیروهای واگنر پریگوژین پس از جذب هزاران زندانی روسی با وعده آزادی در ازای شش ماه خدمت، توانستند تلاش های خود را در ماه اکتبر افزایش دهند.

 هزاران اوکراینی و روس در نبرد باخموت کشته و مجروح شده‌اند و تحلیلگران نظامی و نیروهای اوکراینی گفته‌اند که اگر روسیه این شهر را پس از چندین شکست در سال گذشته تصرف کنند، به عنوان یک پیروزی نمادین برای روسیه عمل می‌کند.

 از زمان آغاز تهاجم تمام عیار خود در فوریه 2022، نیروهای روسی قلمرویی در مناطق دونتسک و لوهانسک اوکراین - که در مجموع به عنوان دونباس شناخته می‌شوند - در یک زمان فتح کرده‌اند و با کوبیدن این مناطق با انبارهای توپخانه بزرگ‌تر، مسیر خود را پیش می‌برند.

 ویدیوهای باخموت در هفته گذشته بسیاری از ساختمان ها را ذغالی شده، فرو ریخته یا بدون پنجره نشان می دهد.  چند هزار غیرنظامی که هنوز در شهر زندگی می کنند ماه هاست که در زیرزمین های بدون آب، برق و گاز زندگی می کنند.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.