جزئیاتی تازه درباره ابربدهکار بانکی از زبان سخنگوی دستگاه قضا

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه با توجه به صدور کیفرخواست برای ابربدهکار بانکی که دادستان تهران در هفته گذشته اعلام کرده است، ابربدهکار بانکی کیست و مرتبط با کدام دولت و دستگاه است؟ گفت: ابربدهکار بانکی مربوط به یک گروه خودرویی بوده و در کار خودرو بودند.

جزئیاتی تازه درباره ابربدهکار بانکی از زبان سخنگوی دستگاه قضا

پرونده  ۲۷ متهم دارد و اتهام متهم اول پرونده اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال نامشروع به میزان ۴۱ هزار میلیارد ریال و ۲۹ میلیون یوان کره جنوبی است و اتهام سایر  متهمان ( ۲۶ نفر دیگر ) معاونت در اخلال در کلان نظام اقتصادی کشور است که در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ کیفرخواست پرونده صادر شده و به دادگاه ویژه اقتصادی ارسال شده است. وقت رسیدگی به پرونده برای  فروردین ۱۴۰۲ است. قرار تامین قانونی صادر برای متهمان صادر شده و  با تودیع وثیقه آزاد هستند.

مهمترین بخش اظهارات مسعود ستایشی به شرح زیر است:

تعداد کل عفوشدگان اخیر 82 هزار نفر است/ 22 هزار نفر از عفوشدگان مربوط به اغتشاشات اخیر بودند

* عفوشدگان اخیر در دو بخش بودند بخش اول محکومین و متهمین اغتشاشات و بخش دوم مربوط محکومین دادگاه های عمومی و انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسلج کشور می شد.

* حدود 22 هزار نفر از عفوشدگان اخیر مربوط به اغتشاشات اخیر بودند.

* برخی از این 22 هزار نفر در بازداشت و برخی در زندان بودند و تعداد زیادی نیز زمانی که تعقیب شدند با قید تعهد آزاد شدند و رفتند.

* تعداد زیادی از افراد مرتبط با اغتشاشات زمانی که تعقیب شدند با قید تعهد آزاد شدند و رفتند.

توضیح درباره شکایت ساترا از فیلیمو

* ما یک قاعده و قانونی به نام اصل قانونی بودن جرم و مجازات داریم و براساس این قاعده افعال و ترک فعل جرم شناخته نمی‌شود مگراینکه قانونگذار برای آن مجازات تعیین کرده باشد.

* در ارتباط با این موضوع، نتیجه این است که مجموعه ساترا در رابطه با موضوع مورد بحث، یک طرح شکایتی کرده و این موضوع به شعبه بازپرسی ارجاع شده است. پرونده در شعبه مورد بحث مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و قاضی محترم به این تصمیم می‌رسد که قرار منع تعقیب صادر کند.

* کسی که اعلام موضوع کرده است به این تصمیمِ ناحیه شعبه مربوطه اعتراض کرده است درنهایت پرونده امر به دادگاه صالح کیفری ۲ ویژه کارکنان دولت ارجاع شده و در شعبه مربوطه در حال رسیدگی است و به محض وصول نتیجه اعلام خواهد شد.

اتهام رضا کیانیان، آذر منصوری و صادق زیباکلام نشر اکاذیب است

* برای آذر منصوری و صادق زیباکلام قرار ناحیه جلب دادرسی صادر و به دادگاه کیفری 2 ارسال شده است.

* اتهام این دو نفر نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی است.

* البته برای این دو نفر نسبت به فعالیت تبلیغی علیه نظام، قرار منع تعقیب صورت گرفته است.

* پرونده رضا کیانیان در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

آخرین جزئیات پرونده ابربدهکار بانکی مرتبط با یک گروه خودرویی

* ابربدهکار بانکی که هفته گذشته کیفرخواست وی توسط دادستانی تهران صادر شد، مربوط به یک گروه خودرویی است که پرونده مروبطه ۲۷ متهم دارد.

* اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال به نحو نامشروع به میزان ۴۱ هزار میلیارد ریال و ۲۹ میلیون وون کره جنوبی، اتهام متهم ردیف اول این پرونده است.

* اتهام ۲۶ متهم دیگر این پرونده نیز به اتهام معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی است که در ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱ کیفرخواست برای این پرونده صادر به دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی ارسال شد که به جهت حساسیت و به قید فوریت وقت رسیدگی به این پرونده در دادگاه؛ فروردین ماه ۱۴۰۲ تعیین شده است.

پرونده عامل حمله به سفارت آذربایجان در چه مرحله ای است؟

* پرونده عامل حمله به سفارت آذربایجان در ناحیه تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران در حال بررسی است. تحقیقات ادامه دارد و به محض حصول نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد.

* بر اساس مقررات موضوع فصل دوم از بخش اول قانون مجازات اسلامی کسی که در قلمرو جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم شود، مرجع رسیدگی دادگاه ایران است و نسبت به این فرد صلاحیت رسیدگی داریم و یا جدیت تحقیقات ‌ادامه دارد./ ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها