سازمان ملل:

ایلان ماسک می تواند بحران گندم را حل کند

سازمان ملل با هشدار نسبت به وقوع تورم شدید و بحران غذا در جهان،از ایلان ماسک درخواست کمک کرد.

به گزارش مستقل آنلاین خبرگزاری رویترز نوشت:

دیوید بیزلی، مسئول برنامه جهانی غذای سازمان ملل که سال گذشته در توییتر با ایلان ماسک درگیر شد، روز دوشنبه گفت که از مشارکت میلیاردر صاحب تسلا در مبارزه با گرسنگی جهان دست برنداشته است.

در پاسخ به چالش بیزلی در سال گذشته با ابرثروتمندان برای پایان دادن به گرسنگی جهانی، ماسک گفت که اگر سازمان اطلاعات بیشتری در مورد نحوه خرج کردن پول خود بدهد، 6 میلیارد دلار از سهام تسلا را می‌فروشد و به برنامه جهانی غذا اهدا می‌کند.

بیزلی در حاشیه یک میزگرد گفت: «اما برخی از تماس‌های غیرمستقیم از طریق دوستان، اقوام، نمایندگان وجود دارد؛ افراد ثروتمند زیادی در جهان وجود دارند که می‌توانند قدم بگذارند، نه فقط ایلان». اما امیدواریم که ما همچنان او را وادار کنیم تا گام بردارد."

بیزلی در جلسه میزگرد خود روسیه را متهم کرد که با محاصره بنادر اوکراین علیه امنیت غذایی جهانی جنگ می کند و میلیون ها نفر را با قحطی، مهاجرت دسته جمعی و بی ثباتی سیاسی تهدید می کند.

با بسته شدن بنادر خود توسط روسیه، اوکراین برای صادرات ذخایر عظیم غلات خود با مشکل مواجه شده است و بحران جهانی غذایی را عمیق تر می کند که خطر بی ثباتی بخش هایی از جهان را به همراه دارد و به بالا بردن تورم در چندین دهه کمک کرده است.

بیزلی گفت: «شکست در باز کردن بنادر اعلان جنگ علیه امنیت غذایی جهانی است. سبد نان جهان اکنون طولانی ترین صف های نان جهان را دارد.»

وی گفت: به دلیل این بحران، ما از گرسنگان غذا می گیریم و به گرسنگان می دهیم.بیزلی که در نهایت پس از یک رفت و برگشت غیرمولد از مبادله خارج شد، روز دوشنبه در مجمع جهانی اقتصاد گفت که آماده است تا با ماسک ملاقات کند تا ایده‌هایش را شرح دهد، حتی اگر اکنون تماس مستقیمی بین این دو وجود نداشته باشد.

روسیه و اوکراین روی هم نزدیک به یک سوم عرضه جهانی گندم را تشکیل می دهند. اوکراین همچنین صادرکننده عمده ذرت، جو، روغن آفتابگردان و روغن کلزا است، در حالی که روسیه و بلاروس - که از مسکو در جنگش در اوکراین حمایت کرده است - بیش از 40 درصد از صادرات جهانی پتاس را به خود اختصاص داده اند.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها