اتاق بازرگانی:

افزایش وحشتناک تورم و مخارج زندگی در پیش است

بنابر تحلیل اتاق بازرگانی ترکیه این کشور طی چند ماه آینده افزایش شدید تورم را شاهد خواهد بود.

بر اساس داده های امروز دوشنبه، در حالی که دولت رجب طیب اردوغان، با آغاز سال جدید میلادی قیمت برق و انرژی را در این کشور افزایش داد، ماه گذشته در استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، تورم بالاترین نرخ طی نزدیک به 10 سال گذشته را ثبت کرد.

قیمت سوخت، بیمه خودرو و عوارض برخی از پل ها نیز افزایش یافته است و فشار بیشتری را بر اقتصادی که با تورم فزاینده و بحران ارزی ناشی از کاهش مکرر نرخ بهره مواجه است، اضافه کرده است.

سازمان تنظیم مقررات بازار انرژی با اشاره به تورم قیمت جهانی انرژی برای مصرف کنندگان تجاری پرتقاضا و حدود 50 درصد برای خانه های با تقاضای کمتر در سال 2022، قیمت برق را تا 125 درصد افزایش داد.

شرکت دولتی انرژی بوتاش گزارش داد که قیمت گاز طبیعی برای مصارف خانگی 25 درصد و برای مصارف صنعتی 50 درصد افزایش یافته است.

اتاق بازرگانی استانبول اعلام کرد که قیمت های خرده فروشی در این شهر، بزرگترین شهر ترکیه، 9.65 درصد به صورت ماهانه در دسامبر جهش کرد و سالانه 34.18 درصد افزایش یافت. قیمت لوازم خانگی در این شهر که حدود یک پنجم جمعیت کشور را در خود جای داده است، بیش از 20 درصد افزایش یافت در حالی که قیمت مواد غذایی نزدیک به 15 درصد افزایش یافت.

اتاق بازرگانی افزود: قیمت عمده فروشی در آذرماه 11.96 درصد به صورت ماهانه و 47.10 درصد به صورت سالانه افزایش یافت.

این داده ها و تعدیل ها ممکن است منجر به افزایش نرخ تورم سالانه در ترکیه شود که در ماه نوامبر از 21 درصد فراتر رفت و پیش بینی می شود در دسامبر از 30 درصد فراتر رود و به دلیل مهم ترین دلایل بحران ارزی، همچنان به افزایش خود ادامه می دهد.

 

وبگردی

    ارسال نظر

    یادداشت

    آخرین اخبار

    پربازدید ها