رییس هیأت مدیره بانک صنعت و معدن در نشست مجمع عمومی این بانک خبر داد

سودآوری مطلوب بانک صنعت و معدن

اصغر پاک طینت در نشست مجمع عمومی بانک صنعت و معدن، از رسیدن به نقطه سودآوری مطلوب در صورت های مالی این بانک سخن گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن، وی در جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه این بانک که در تاریخ بیست و ششم تیرماه سال جاری برگزار شد، اظهار داشت: در عملکرد سال مالی منتهی به پایان اسفند 99 این بانک با سود حساب های خود را بست.

پاک طینت افزود: بانک صنعت و معدن اولین بانک دولتی است که در سال جاری موفق شد مجمع عمومی خود را برگزار کند و از این نظر مورد توجه و تقدیر رئیس مجمع دکتر فرهاد دژپسند قرار گرفت.

رییس هیأت مدیره بانک صنعت و معدن با اشاره به اهمیت و لزوم افزایش سرمایه این بانک گفت: در حال حاضر با تعهدات ارزی بالای بانک لزوم توجه به بهبود نسبت کفایت سرمایه بانک ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: سال 99 را در شرایطی پشت سرگذاشتیم که کشور درگیر بحران کرونا و افزایش تحریم های ظالمانه اقتصادی و بانکی بود اما علی رغم همه این مشکلات موفق شدیم عملکرد قابل قبولی در شاخص های مالی و اعتباری داشته باشیم.

پاک طینت ادامه داد: در سال گذشته در شاخص هایی مانند پرداخت تسهیلات، مصوبات و قراردادها در حدود 60 درصد و در شاخص هایی مانند وصول مطالبات، اعتبارات اسنادی و صدور ضمانتنامه های ریالی در حدود 140 درصد، رشد را شاهد بودیم.

پاک طینت عنوان داشت: با تلاش و کوشش تمامی همکاران در مجموعه بانک صنعت و معدن اقدامات و برنامه های مهمی مانند افزایش 72 درصدی پرداخت تسهیلات، عدم ایجاد تعهدات ارزی جدید، عدم اضافه برداشت از حساب های بانک نزد بانک مرکزی و تأمین مالی 40 شرکت دارویی به مبلغ 10 هزار و 762 میلیارد ریال در راستای انجام مسئولیت اجتماعی این بانک جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تحقق یافت.

وی بیان داشت: همچنین پیاده سازی حاکمیت شرکتی و بانکداری دیجیتال و تدوین و تصویب برنامه راهبردی پنج ساله این بانک، رخداد بزرگ دیگری بود که به همت و تشریک مساعی همه کارکنان به انجام رسید.

رییس هیأت مدیره این بانک اهم دیگر اقدامات صورت گرفته در سال 99 را تمرکز بر پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و تسهیلات تکمیلی طرح هایی با پیشرفت فیزیکی بیشتر از 70 درصد، افزایش تمرکز بر وصول مطالبات، افتتاح 8 محصول و خدمت نوین دیجیتال شامل پذیرش اینترنتی درخواست تسهیلات (پات)، سامانه دیجیتال فرایندی (سدف)، همراه دیجیتال فرایندی (هدف)، تفویض اختیار شرکتی (تاش)، سامانه اختیارات حد بانکی (ساحب)، اعتبارسنجی نشانی مشتریان، احراز هویت عینی غیرحضوری و امضای الکترونیکی و بهره برداری از مرکز عملیات امنیت فاوا (SOC) ، همکاری با دانشگاه‌های برتر کشور (امیرکبیر، صنعتی شریف، تربیت مدرس، جهاد دانشگاهی)، فروش سهام و دارایی های بانک در راستای اجرای مواد 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر دانست.

پاک طینت همچنین افتتاح 22 طرح بزرگ تولیدی با حضور مقامات بلندپایه کشوری را دستاورد مهم دیگری دانست که در سال 99 با تأمین مالی بانک صنعت و معدن به انجام رسید و در نتیجه بهره برداری از این طرح ها برای 7 هزار و 804 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد.

رییس هیأت مدیره بانک صنعت و معدن افزود: در سال گذشته به 99 شرکت دانش بنیان چندین فقره تسهیلات پرداخت شد که نسبت به سال پیش از آن 102 درصد افزایش داشت.

وی در تشریح اقدامات این بانک در راستای اجرای تکالیف مواد 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر گفت: در سال گذشته سهام تعدادی از شرکت های بانک صنعت و معدن عرضه شد و تعداد 68 فقره از املاک مازاد بانک نیز به فروش رسید.

پاک طینت اعلام داشت: سود سهام شرکت‌های تابعه بانک که مشتمل بر 5 شرکت می باشد در سال 99 به رقمی بیش از دو برابر نسبت به سال 98 افزایش یافت.

وی با اشاره به تدوین و آغاز اجرای برنامه راهبردی پنجم بانک در سال 99 بیان داشت: تمرکز بر صنایع صادرات گرا، دانش بنیان و فناوریهای نوین، استقرار کامل حاکمیت شرکتی و بانکداری شرکتی و دیجیتال، تأمین مالی دوجانبه عرضه و تقاضا در بخش صنعت و معدن، ارتقای فرهنگ سازمانی و بهره وری نیروی انسانی، عملیات بانکداری سرمایه گذاری (تأمین از بازار سرمایه) و تأمین مالی پایدار منابع از استراتژیهای این برنامه راهبردی می باشد.

اصغر پاک طینت در خصوص راهکارهای برون رفت از چالش های پیش روی بانک اظهار داشت: افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک، استمرار کاهش پورتفوی ارزی بانک برای سال های آتی، اولویت دهی وصول مطالبات و به بهره برداری رساندن طرح های با پیشرفت مناسب و تعیین ساز وکار متفاوت نظارتی و ارزیابی برای بانک‌های توسعه‌ای در مقایسه با سایر بانک‌ها از جمله راه حل های پیشنهادی برای عبور از مشکلات و موانعی است که بانک صنعت و معدن با آنها مواجه است.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها