تجربیات مهاجرت به استرالیا

مهاجرت و دریافت اقامت استرالیا، شاید از دور بسیار قشنگ و دل‌فریب باشد اما در واقعیت پر از مشکلات ریز و درشتی است که اگر از آنها بی‌خبر باشید

مهاجرت و دریافت اقامت استرالیا، شاید از دور بسیار قشنگ و دل‌فریب باشد اما در واقعیت پر از مشکلات ریز و درشتی است که اگر از آنها بی‌خبر باشید، شاید مهاجرت به این کشور برایتان تجربه خوبی به جای نگذارد.

ما تصمیم گرفتیم در این مطلب عصاره تجربیات افرادی که به شیوه‌های مختلف به کشور استرالیا مهاجرت کرده‌اند، در اختیار شما قرار بدهیم. هرچقدر آگاهی بیشتری داشته باشید، تصمیمات درست‌تر و منطقی‌تری می‌توانید بگیرید.

برای اثربخشی بیشتر این مقاله، آن را به چندین بخش به شرح زیر تقسیم کرده‌ایم:

  • تجربیات پیش از مهاجرت
  • تجربیات درباره هزینه‌های زندگی
  • تجربیات درباره پیدا کردن کار

قصد مهاجرت به استرالیا را دارید؟ پیش از هرچیزی این مطلب را بخوانید و سپس با دیدی بازتر روند کار خود را پیش ببرید.

 

ععع

نکاتی که پیش از مهاجرت به استرالیا باید بدانید

استرالیا کشوری پیشرفته و مردمان آن از رفاه بالایی برخوردار هستند. اما باید بدانید که مهاجرت به این کشور خیلی هم ساده نیست و کاری زمان‌بر و نسبتا فرسایشی است. برعکس کشورهای دیگر، در استرالیا کارفرماها به نمره آیلتس اهمیتی زیادی می‌دهند؛ در کشورهای دیگر شاید تنها مهارت شما در هنگام مصاحبه معیار ارزیابی باشد اما در استرالیا برای کارفرماها نمره آیلتس شما مهم است.

با خواندن جمله بالا حتما متوجه شده‌اید که نخستین گام برای مهاجرت، شرکت در آزمون آیلتس و گرفتن نمره قابل قبول است.

مهاجرت به استرالیا براساس سیستم امتیازبندی صورت می‌گیرد؛ بنابراین هرچقدر:

  • مدرک تحصیلی بالاتری داشته باشید؛
  • سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی‌تان داشته باشید؛
  • نمره آیلتس بالاتری داشته باشید؛
  • سن کمتری داشته باشید؛

شانس بیشتری برای مهاجرت خواهید داشت. معمولا پروسه دریافت ویزا در صورت قبولی بین 7 ماه تا 2 سال ممکن است طول بکشد؛ بنابراین باید آمادگی ذهنی بالایی برای مواجهه با این موضوع داشته باشید. در این مدت تا می‌توانید بر روی مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی‌تان کار کنید و در صورت امکان در دوره‌های آموزشی بین‌المللی مرتبط با رشته تحصیلی و کاری‌تان شرکت کرده و سِرتیفیکت‌های آن را بگیرید؛ حتی اگر می‌توانید کار یا مهارت فنی هم یاد بگیرید.

بهتر است پیش از مهاجرت، از طریق لینکدین شروع به فعالیت کرده و کانکشن‌هایی در استرالیا پیدا کنید؛ همچنین با سایت‌های کاریابی استرالیایی آشنا شوید و نحوه کار با آن را یاد بگیرید.

تا قبل از رفتن به استرالیا به فکر گرفتن خانه نباشید، زیرا باید این کار را به‌صورت حضوری انجام دهید؛ پس با آرامش خاطر برای چندروز هتل رزرو کرده و بعد از آن به دنبال خانه بگردید. پیشنهاد ما اقامت در خانه‌های اشتراکی (اقامت با هم‌خانه) است؛ زیرا هزینه اجاره ملک در استرالیا بسیار بالاست و در اوایل مهاجرت ممکن است فشار مالی بسیاری به شما وارد کند.

 

نکاتی مهم درباره هزینه‌های زندگی در استرالیا

در همین ابتدا باید به شما بگوییم که استرالیا جزء کشورهای گران‌قیمت است و هزینه‌های سنگینی در انتظار شماست. این موضوع زمانی بدتر می‌شود که معمولا افراد در اوایل مهاجرت، شغلی ندارند و مجبور می‌شوند از پس‌اندازهای خود استفاده کنند که آن هم به سرعت تمام می‌شود. این آمادگی ذهنی را داشته باشید که در اوایل مهاجرت و تا زمانی که مشغول به کار شوید، زندگی سختی (شاید هم بسیار سخت) خواهید داشت.

عمده هزینه‌های شما برای اجاره خانه خواهد بود و برای همین تاکید داریم که در ماه‌های اول به صورت اشتراکی با چند هم‌خانه مختلف خانه اجاره کنید؛ این کار در استرالیا بسیار مرسوم است و به راحتی انجام می‌شود. هزینه اجاره مسکن بسته به شهرهای مختلف متفاوت است اما شما به‌صورت میانگین مبلغی بین 300 تا 500 دلار استرالیا در هفته را در نظر بگیرید.

چالش دیگری که برای مهاجران به استرالیا وجود دارد، مسئله حمل و نقل است. جالب است بدانید که این هزینه بالا با احتساب استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو بوده و استفاده از ماشین شخصی یا تاکسی محاسبه نشده است!

به صورت میانگین در کمترین حالت شما باید ماهانه مبلغی بین 100 تا 200 دلار استرالیا را برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در نظر بگیرید. نزدیک بودن خانه به محل کار یا دانشگاه در این کشور یک مزیت نیست؛ یک ضرورت است! بنابراین از همان ابتدا این نزدیکی را در هنگام اجاره کردن خانه در نظر بگیرید.

از دیگر هزینه‌هایی که ‌می‌توانیم برای زندگی در استرالیا در نظر بگیریم عبارتند از:

  • هزینه خوراک که طبق تجربیات مهاجران ایرانی، حداقل 500 دلار استرالیا را باید برای آن در نظر گرفت؛
  • میانگین حاصل جمع هزینه‌های آب + برق + گاز + سیستم گرمایشی یا سیستم سرمایشی حداقل ماهانه 200 دلار استرالیا می‌شود؛
  • برای هزینه اینترنت ماهانه حداقل باید 50 دلار استرالیا به صورت ماهانه بپردازید.

شاید با خواندن این بخش کمی ترسیده باشید؛ اما باید بدانید که این سختی‌ها و مشکلات تا زمانی است که شما در یک شغل مشغول به کار شوید. حتی عمومی‌ترین شغل‌ها در استرالیا به صورت کامل هزینه‌های زندگی شما را پوشش داده و سطح رفاه بالایی را برایتان به ارمغان می‌آورد.

تجربه پیدا کردن کار در استرالیا

حداقل حقوق قانونی یک فرد در استرالیا به ازای 38 ساعت کار در هفته (پنج روز در هفته، تایم کاری روزانه 7 تا 7 ساعت و نیم)، هفتگی 753 دلار است که ماهانه مبلغی نزدیک به 3000 دلار می‌شود.

اولین نکته‌ای که باید به شما بگوییم این است که از همان روز اولی که وارد استرالیا شدید، به دنبال کارهای عمومی یا کژوآل مانند فروشندگی، کار در رستوران‌ و کافی‌شاپ و... بگردید. به هیچ وجه زمان خود را برای پیدا کردن کار تخصصی در روزهای اول مهاجرت‌تان تلف نکنید.

تجربیات مهاجران نشان داده سرانجام افرادی که در ماه‌های اول فقط بر روی پیدا کردن کار مطابق با رشته تحصیلی‌شان تمرکز داشتند، به استفاده از پس‌انداز رسیده است. بنابراین بدون تلف کردن زمان دنبال کار عمومی بروید و هم راستا با آن، برای شرکت‌های مختلف رزومه ارسال کنید.

معمولا پیدا کردن کار مطابق با تخصص‌تان چندین ماه زمان می‌برد. نکته بسیار مهم دیگری که باید بدانید، کارفرماهای استرالیایی به مدارک دانشگاهی ایرانی و سوابق کاری‌تان هیچ اهمیتی نمی‌دهند؛ برای آنها فقط کار و تحصیل در استرالیا مهم است. بنابراین حتی اگر در کار خود خبره هم هستید در دوره‌های کارآموزی یا حتی کار داوطلبانه یا رایگان شرکت کنید.

از ارسال رزومه و مصاحبه ناامید نشوید؛ هرروز در سایت‌های کاریابی رزومه ارسال کنید؛ در لینکدین فعالیت داشته باشید و کانکشن‌های خود را افزایش دهید؛ در رویدادهای کاری، استارتاپی، نمایشگاهی و... حتما شرکت کنید. تمامی این موارد باهم سبب می‌شود که کار اول‌تان را سریع‌تر پیدا کنید.

نگران میزان حقوق دریافتی از کارهای عمومی نباشید؛ طبق تجربیات مهاجران، در استرالیا برای کارهای عمومی ماهانه مبلغی نزدیک به 4000 دلار پرداخت می‌شود که شما با آن می‌توانید زندگی خوبی برای خود فراهم کرده و حتی در آینده به فکر خرید خانه هم باشید.

مهاجرت به استرالیا از طریق پارسی کانادا، سبب می‌شود تا شما با آگاهی کامل و دیدی بازتر، ورقی جدید در زندگی خود باز کنید.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها