آیا بانک مرکزی از ارز دیجیتال حمایت می کند؟

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اخبار منتشر شده در مورد بستن درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمز ارزی توسط بانک مرکزی طی روزهای اخیر گفت: درخواست بنده همچون گذشته این است که مردم سرمایه‌های خود را به بازاهای غیررسمی که هیچ مجوزی از نهادهای قانونی ندارند، وارد نکنند.

به گزارش مستقل آنلاین؛  دکتر همتی درخصوص رمزهای استخراج شده در داخل کشور عنوان کرد: در مورد رمزارزهای استخراج شده در داخل هم که تکلیف روشن است و می‌توان از آن برای واردات کالا استفاده کرد.عالی‌ترین مقام بانک مرکزی درخصوص مدیریت و تنظیم گری مبادلات سایر رمزارزها یادآور شد: مدیریت و تنظیم گری مبادلات سایر رمزارزها نیازمند بررسی همه‌جانبه، جامع و منسجم است و معتقدم پیش از هرگونه اقدام سلبی یا حتی تسهیل گری باید هماهنگی لازم بین تمام عوامل و ذینفعان ایجاد شود.وی با تأکید براینکه این بانک درخصوص رمزارزها منفعل نبوده، تصریح کرد: برخلاف شایعات و اخبار منتشر شده، بانک مرکزی به هیچ عنوان در این حوزه منفعل نبوده و برای ترسیم نقشه جامع مدیریت فضای فعلی، ضمن رایزنی با حوزه‌های مختلف حاکمیت و دولت در راستای تبیین راهبرد کلان کشور در مواجهه با پدیده رمزارزها، اقدام موثری را با همکاری مرکز ملی فضای مجازی انجام داده و امیدواریم بتوانیم با ایجاد الگوی فکری و ذهنی یکسان در بدنه اجرایی و تقنینی کشور، شرایط بهینه‌ای را برای کشور عزیزمان مهیا کنیم و قطعاً در این راه نقش مجلس در تنظیم قوانین مربوطه بسیار پررنگ است.

 

رئیس کل بانک مرکزی در پایان خاطر نشان کرد: بانک مرکزی تا زمان ترسیم نقشه راه مذکور از انجام هر اقدام شتابزده‌ای که این روزها شایعه شده است، خودداری می‌کند.

این روزها همه‌ ما درمورد رمزارزها و ارز دیجیتال در بازار جهانی و ایران زیاد شنیده‌ایم. هر تکنولوژی نوپایی که وارد دنیا می‌شود، نیازمند بسترسازی مناسب و تصمیمات درست است تا در مسیر صحیح رشد کرده و برای آسایش و رفاه بیشتر جامعه‌ جهانی مثمرثمر باشد. همان‌طور که این بسترها راه پیشرفت مردم جامعه را در استفاده از این امکانات فراهم می‌کنند، نبود بستر مناسب یا انفعال دولتمردان می‌تواند به ضرر مردم تمام شود. حوزه ارز دیجیتال هم یکی از این تکنولوژی‌های نوپا در ایران است که به دلایلی اخیرا مورد بی‌توجهی دولت قرار گرفته و اعتراض فعالان این حوزه را برانگیخته است. 

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها