شرایط پرداخت یارانه نقدی به مردم اعلام شد + جزئیات

«رحیم زارع» روز دوشنبه در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در نشست خبری به خبرنگاران، گفت: امروز در کمیسیون، تبصره ۱۴ که مربوط به یارانه‌های نقدی سال ۱۴۰۰ است

شرایط پرداخت یارانه نقدی به مردم اعلام شد + جزئیات

«رحیم زارع» روز دوشنبه در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در نشست خبری به خبرنگاران، گفت: امروز در کمیسیون، تبصره ۱۴ که مربوط به یارانه‌ نقدی سال ۱۴۰۰ است تعیین تکلیف شد که بر اساس آن،   ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور که اقشار زیر متوسط جامعه هستند، هر ماه مبلغ ۱۸۳ هزار تومان یارانه دریافت خواهند کرد و ۲۳ میلیون نفر نیز هر ماه مبلغ ۱۳۶ هزار تومان و ۲۰ میلیون نفر نیز هر ماه مبلغ ۹۱ هزار تومان از یارانه برخوردار خواهند شد.

 

بیشتر بخوانید : فوری / یارانه جدید در راه است + فیلم

 

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه افزود: از بین این ۳۵ میلیون نفر نیز،  ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور هستند که علاوه بر ۱۸۳ هزار تومان، ۱۹ هزار میلیارد تومان در اختیار این دو نهاد برای مستمری در نظر گرفته شده است که این مبلغ علاوه بر یارانه خواهد بود.

زارع در ادامه توضیح داد: به کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق اجازه داده شد حدود ۲ میلیون نفر که تمکن مالی ندارند، تحت پوشش قرار دهد.

وی ادامه داد: برای ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور مصوب شد از ۷ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱۹ هزار میلیارد تومان افزایش یابد. البته این مبلغ برای پایداری منابع این قشر در نظر گرفته می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق تصریح کرد:  همچنین کمیسیون مصوب کرد مبلغ ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق به سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی تعلق  گیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در ادامه گفت: مقرر شد بر اساس مصوبه کمیسیون ۲ هزار میلیارد تومان در اختیار آموزش و پرورش قرار بگیرد تا برای خرید تبلت، عینک، سمعک و تامین تجهیزات مدارس، هنرستان‌ها و مدارس شبانه روزی در مناطق محروم صرف شود. همچنین مصوب شد ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای کاهش آسیب های اجتماعی در نظر گرفته شود.

زارع در ادامه درباره مصوبات کمیسیون تلفیق توضیح داد: مقرر شد۵۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از زنان سرپرست خانوار، ۴۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از خانواده زندانیان، ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای حقوق و غذای سربازان، ۲ هزار و ۷۰ میلیارد تومان برای بیمه باربران، خادمان مساجد و مواردی که در این ردیف مشخص شده در نظر گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره مبلغ مصوب شده برای خرید گندم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: مصوب شد ۲۲ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم و پرداخت یارانه نهاده در نظر گرفته شده و برای عوامل تولید و خرید تضمینی محصولات بخش کشاورزی نیز تامین مبلغ ۲ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان مصوب شد.

 

وی درباره مصوبات کمیسیون تلفیق برای مسکن محرومان و مسکن رزمندگان گفت: مقرر شد برای خرید مسکن محرومان و رزمندگان ۵ هزار میلیارد تومان، امور رفاهی و تغذیه دانشجویان ۹۰۰ میلیارد تومان،  صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر هزار و ۷۰ میلیارد تومان، بیمه تکمیلی درمان ایثارگران ۴ هزار و ۹۰ میلیارد تومان بر اساس مصوبه کمیسیون تعلق بگیرد.

زارع در پاسخ به  سوالی درباره شرایط دریافت یارانه برای افرادی که یارانه آنها قطع شده یا انصراف دادند،  گفت: سال گذشته برای بخشی از جامعه و به ازای هر نفر مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه پرداخت می شد که بر اساس مصوبه کمیسیون مقرر شد در سال آینده تمام افرادی که درآمد متوسط به بالا دارند، افراد متوسط به پایین، آن هایی که از گرفتن یارانه انصراف دادند و الان متقاضی یارانه هستند، همچنین افرادی که یارانه آنها قطع شده، حداقل ۹۱ هزار تومان یارانه تعلق بگیرد.

زارع در پاسخ به این سوال که آیا منابع لازم برای پرداخت یارانه‌ها پیش بینی شده است، گفت: پیشنهاد دولت برای اجرای تبصره ۱۴ حدود ۲۶۷ هزار میلیارد تومان بود که کمیسیون تلفیق این رقم را به ۴۳۰ هزار میلیارد تومان رساند. البته ۷۹ هزار میلیارد تومان آن برای دولت در قالب ۱۴.۵ درصد نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها از مبلغ ۴۳۰ هزار میلیارد تومان تعلق خواهد گرفت.

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها