وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:

کمک‌های بلاعوض و استمهال وام‌ برای مرغداران

به دلیل شیوع ویروس کرونا، تمایل به مصرف محصولات پروتئینی به خصوص گوشت مرغ کاهش پیدا کرده است. همین موضوع موجب شده تا مرغداران با توجه به زمان‌بندی برای تولید مناسب، گرفتار ضررهای پی در پی شوند. موضوعی که موجب شده تا وزارت جهاد کشاورزی دست به اقدام‌هایی برای کمک به پوشش زیان آنها بزند.

کمک‌های بلاعوض و استمهال وام‌ برای مرغداران

خسارات و پیامدهای بیماری کرونا در گوشه و کنار اقتصاد خود را نشان می‌دهد. تولید محصولات کشاورزی از جمله بخش‌هایی است که علاوه بر آسیب دیدن از بلایای طبیعی، این بار از طریق انتشار بیماری کرونا آسیب دیده‌اند. بخش تولید محصولات پروتئینی بیش از بخش‌های دیگر در معرض خطر قرار گرفته و در معرض ورشکستگی هستند. این موضوع با استمرار کاهش مصرف گوشت مرغ وخیم‌تر شده است.

در همین باره معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: استمرار کاهش مصرف گوشت مرغ باعث کاهش قیمت و ضرر و زیان هنگفت مرغداران شده و اگر برای آن چاره‌ای اندیشیده نشود، تولید این کالا در ماه‌های آینده با مشکل مواجه خواهد شد.

به گزارش مستقل آنلاین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این مطلب، افزود: مرغ اصلی‌ترین پروتئین مصرفی مردم است و قیمت آن همواره به عنوان یک شاخص اقتصادی در کشور مورد توجه بوده است.

وی با بیان اینکه در دو ماه گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، مصرف گوشت مرغ در کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، گفت: کاهش تقاضا باعث افت قیمت این کالا شده و در حالی که قیمت مصوب هر کیلو گوشت مرغ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار ۹۵۰ تومان تعیین شده، اما امروز این کالا با قیمتی پایین‌تر از نرخ مصوب عرضه می‌شود که این مسئله ضرر و زیان زیادی متوجه مرغداران کرده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه حمایت از مرغداران در شرایط فعلی یک ضرورت است، گفت: تمهیداتی اندیشیده شده تا با پرداخت کمک‌های بلاعوض و همچنین استمهال وام‌های مرغداران، بخشی از ضرر و زیان این تولیدکنندگان را جبران کنیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر ضرر و زیان مرغداران جبران نشود ممکن است بسیاری از آن‌ها دست از تولید بکشند، گفت: با توجه به اینکه فرآیند پروروش مرغ یک بازه ۴۵ تا ۵۰ روزه است اگر مرغداران به استمرار تولید تشویق نشوند، به طور قطع در ماه‌های آینده با مشکل تامین این کالا مواجه خواهیم شد.

وی افزود: هم اکنون ۲۰ تا ۲۵ درصد مازاد تولید داریم و برای تشویق صاحبان این صنعت به استمرار تولید، عوارض صادرات این محصول را کاهش خواهیم داد تا مرغداران بتوانند مازاد تولید خود را صادر کنند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با توجه انباشتگی مرغ در واحد‌ها و ضرر وزیان مرغداران، تصریح کرد: باید همه تلاشمان را بکار بگیریم تا این صنعت بزرگ سرپا بماند و فعالان این صنعت همچنان به ادامه تولید تشویق شوند.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها