شرکت ملی مس سبز می‌شود

شرکت مس و ایفای مسئولیت‌های اجتماعی

در چند دهه اخیر پس آنکه مجموعه‌های زیست محیطی نسبت به عملکرد و کارکردهای زیست محیطی شرکت‌ها به خصوص شرکت‌های معدنی حساسیت نشان دادند،‌ شرکت‌های معدنی برای ایفای نقش مسئولیت‌های مدنی خود حساسیت بیشتری از خود نشان دادند.

شرکت مس و ایفای مسئولیت‌های اجتماعی

در روزها اخیر که شیوع بیماری کرونا در تمام شهرهای ایران اقتصاد و زندگی عادی مردم را تحت تأثیر خود قرارداده است شرکت ملی صنایع مس ایران سعی کرده تا  بخشی از ای بدنه اجتماعی را باتوجه به مسولیت‌های اجتماعی خود ترمیم کرده و به آن توجه کند. البته این توجهات به غیر از برنامه‌های معمول این شرکت برای توجه به محیط زیست،‌ترمیم و تأثیر مثبت در زندگی مردم در اطراف معادن مس در شهرهای مختلف بوده است. رسیدگی به وضع بهداشت و جاده‌ای در این شهرها از مهمترین اموری انجام شده بوده است.  

در شرایط فعلی نیز که کرونا زندگی و مشاغل مختلف مردم را تحت تأثیر قرار داده این شرکت سعی کرده با توجه به امکاناتی که در اختیار دارد زندگی را شهرهای نزدیک به معادن خود بهبود ببخشد. یکی از اقدام‌های انجام شده در شهربابک بوده است. سعید قائینی فرماندار شهرستان شهربابک در مورد تعامل خوب شرکت مس و مجتمع مس شهربابک با مجموعه‌های دولتی این شهرستان، می‌گوید: از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور، شرکت مس تعامل بسیار خوبی را با فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان شهرستان داشته است. یکی از مهمترین اقدام‌هایی که انجام شده پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در سطح استان بوده است. این اقدامات در روزهای گذشته در تمامی ابعاد و در حوزه‌های مختلف اطلاع‌رسانی و عملیاتی بوده است.

او اضافه می‌کند: چاپ بروشور، چاپ بنر و استندهای تبلیغاتی از مهم‌ترین اقدامات مجتمع مس شهربابک در حوزه اطلاع‌رسانی برای پیشگیری از ویروس کرونا بوده است. همچنین کمک‌های مهمی از سوی مجتمع مس شهربابک در زمینه خرید لوازم و ملزومات بهداشتی، شوینده و ضدعفونی‌کننده انجام شده است. درمجموع، در حال حاضر هماهنگی و تعامل بسیار خوب و در خور توجهی بین مجموعه شرکت مس و ستاد مدیریت بحران شهرستان شهربابک حاکم است.

فرماندار شهرستان شهربابک در ادامه به اقدامات زیست‌محیطی شرکت مس اشاره کرد و گفت:  اقدامات اخیر شرکت ملی صنایع مس در حوزه محیط‌زیست در شهربابک در خور تقدیر است. اجرای طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد و اسیدسولفوریک هر دو طرح‌هایی بودند در حوزه محیط‌زیست و تبدیل شدن آن به یک صنعت سبز.

این در حالی است که حیدر ضیغمی مشاور مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس عنوان می‌کند در روزهای گذشته به دستور اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت مس بر انجام اقدامات پیشگیرانه در سطح ستاد و مجتمع‌ها، کمیته هماهنگی اقدامات پیشگیرانه در مواجهه با کرونا تأکید و ستادی تشکیل شده است. 

ضیغمی با اشاره به اینکه به گفته مراجع نظام سلامت و پزشکی کشور حفظ بهداشت فردی و عمومی مهمترین اصل در پیشگیری از ویروس کرونا است، می‌گوید: در این راستا از ابتدا به طور مداوم بسته‌های بهداشتی شامل مواد ضد عفونی کننده، اسپری، دستمال مرطوب، دستکش و ماسک میان کارکنان توزیع شد. همچنین برای حفظ سلامت کارکنان علاوه بر کاهش زمان اداری، ورود و خروج کارکنان نیز تنها از طریق سیستم تشخیص چهره انجام می‌شود.

او با اعلام این‌که در کنار نصب وسایل بهداشتی جهت کاهش تماس دست با دستگیرها و دکمه‌ها در آسانسورها و محیط‌ها پرتردد، ضدعفونی کردن محیط کار، استرحتگاه‌های کارکنان و محیط‌های عمومی هم روزانه دوبار انجام می‌شود،توضیح می‌دهد: همچنین برای نظارت بیشتر بر تردد مخاطبان و مراجعان، ورود آنها تا اطلاع ثانوی به داخل طبقات و بخش‌های ستاد ممنوع شد و پیگیری مسائل مراجعان از طریق تماس تلفنی و فضای مجازی انجام می‌شود. علاوه بر این در صورت نیاز به مراجعه حضوری دمای بدن مراجعان سنجش و پایش می‌شود.

مشاور مدیرعامل شرکت مس با اشاره به این‌که  دمای بدن کارکنان نیز در بدو ورود به محل کار مورد سنجش و پایش قرار می‌گیرد، یادرآور می‌شود: با توجه به این‌که بخشی از مخاطبان و مراجعان به شرکت مس بازنشستگان عزیز صنعت مس هستند و در برخی موارد نیاز به تحویل مدارک و اسناد پزشکی دارند مصوب شده است تا اطلاع ثانوی بررسی اسناد پزشکی به شکل تصویری و با استفاده از فضای مجازی و توسط واحد پزشک معتمد انجام شود.

ضیغمی با اشاره به اینکه محدود یا لغو جلسات غیر ضروری، ماموریت داخلی و خارجی از دیگر مصوبات کمیته هماهنگی اقدامات پیشگیرانه در مواجه با کرونا است توضیح می‌دهد: علاوه بر این مدیران مجتمع‌ها با دستور دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس با مدیران و مسئولان استانی برای اقدامات اطلاع‌رسانی و تهیه ملزومات بهداشتی در تعامل مستمر هستند تا از ظرفیت مجتمع‌ها برای مهار ویروس کرونا و افزایش سطح سلامت مردم منطقه بیشتر استفاده شود.

ضیغمی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی و آموزش مرتب از طریق فضای مجازی و متخصصان پزشکی برای ارتقای سطح آگاهی درباره ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری از آن یکی دیگر از مصوبات این کمیته است می‌گوید: در این زمینه، اطلاع رسانی درباره ویروس کرونا از طریق نصب بنر و پوسترهای آموزشی، تهیه کلیپ‌، ارسال محتوای آموزشی برای همکاران در سطح ستاد و مجتمع‌ها از طریق پیامک و شبکه‌های اجتماعی و همچنین‌ در سایت‌های اطلاع رسانی شرکت، مجتمع‌ها و باشگاه‌های ورزشی انجام شده است.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها