افزایش 126 درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان ها در دولت سیزدهم

چندین طرح صنعتی و تولیدی استان قم که توسط بانک صنعت و معدن تامین مالی شده اند، در قالب اردوی یک روزه با حضور جمعی از خبرنگاران روز سه شنبه پانزدهم اسفندماه مورد بازدید قرار گرفت.

افزایش 126 درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان ها در دولت سیزدهم

 

به گزارش روابط عمومی بانک صنعت و معدن، در اردوی راهیان پیشرفت این بانک، محمد حسن ترابی مدیر روابط عمومی و امور مشتریان، حجت الاسلام صمد ایمانی ملکی مسؤل نظارت و تطبیق شرعی، حسین آرشید مدیر استانی قم به همراه جمعی از کارشناسان این بانک و خبرنگاران از طرح های گروه صنعتی امید (تولیدکننده سیم و مفتول فنری از جنس فولاد آلیاژی، انواع فنر صنعتی و فنر قطعات خودرو)، گروه صنعتی ثنا (تولیدکننده انواع چسب سیلیکات، چسب کاشی و صنایع ساختمانی و پایه آلیاژی و انواع ورق های پلاستیکی) و گروه صنعتی لینا(تولیدکننده انواع اسنک، چیپس، خشکبار و...) بازدید کردند.

مدیر روابط عمومی و امور مشتریان این بانک هدف از برگزاری این اردو را آشنایی اصحاب رسانه و خبرنگاران با دستاوردهای دولت سیزدهم و در راستای تحقق شعار سال همچنین رونق تولید و اشتغالزایی، امید آفرینی، دغدغه مندی برای رفع موانع بخش تولید و حل مشکلات تولیدکنندگان و کارآفرینان و ایجاد فضای درک مشترک برای تعامل بیشتر با صنعتگران و خبرنگاران عنوان نمود.

محمدحسن ترابی بیان داشت: در دولت سیزدهم اقدامات مؤثری در حمایت از بخش های مختلف صنعتی و تولیدی استان مختلف کشور به انجام رسیده و مقام معظم رهبری بارها بر موضوع اطلاع رسانی از اقدامات و عملکردها پرداخته و تأکید کردند که باید از شیوه های جدید و جذاب اطلاع رسانی استفاده شود و در همین راستا خبرنگاران رسالت اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و افزایش روحیه امید و خودباوری در فضای جامعه بر اساس رسالت جهاد تبیین را بر عهده دارند.

وی افزود: حضور در چنین بازدیدهایی سبب افزایش شفافیت در خصوص تخصیص منابع بانکی به صنایع تولیدی کشور خواهد شد که علاوه بر کسب تجارب مختلف سبب آشنایی مخاطبان و عموم مردم با ظرفیت های بخش تولید و فرصت های سرمایه گذاری خواهد شد.

مدیر روابط عمومی و امور مشتریان بانک صنعت و معدن با اشاره به نقش مؤثر این بانک در اجرای سیاست های کلان دولت در بخش صنعت و معدن کشور ضمن اشاره به افزایش ۱۲۶ درصدی تسهیلات به شرکت دانش بنیان در ۳۰ ماه استقرار دولت سیزدهم و در مقایسه با مدت مشابه در دولت قبل اعلام داشت:240 طرح با تسهیلات ریالی 70 هزار میلیارد و 877 میلیون ریال و تسهیلات ارزی 2759 میلیون یورو از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون به بهره برداری رسیده که اشتغالزایی برای 19 هزار نفر را به همراه داشته است.

ترابی ادامه داد: 187 طرح نیز طی همین مدت با تسهیلات ریالی 105 هزار میلیارد ریال و تسهیلات ارزی 7 میلیارد و 858 میلیون یورو و با اشتغالزایی 25 هزار نفری در حال اجرا می باشد.

حسین آرشید مدیر استانی قم نیز که در این بازدیدها حضور داشت، عنوان داشت: این استان با مساحت 11.748 متر مربع کوچکترین استان کشور از لحاظ مساحت جغرافیایی است. در عین حال این استان دارای 7 شهرک و 4 ناحیه صنعتی دولتی، 2 شهرک صنعتی غیردولتی و 2 منطقه صنعتی (جمعاً 15 شهرک، ناحیه و منطقه صنعتی است). همچنین 3 شهرک صنعتی از شهرکهای صنعتی مزبور شهرک صنعتی تخصصی هستند: شهرک صنعتی ثامن (شهرک تخصصی صنایع چوب و مبلمان)، شهرک صنعتی چاپ و نشر و شهرک صنعتی آی تی می باشد.

وی گفت: همچنین 3100 واحد صنعتی در شهرکهای صنعتی استان قرارداد دارند که تعداد 2000 واحد آن به بهره برداری رسیده و از این تعداد 1700 واحد آن فعال است. علاوه بر آن تعداد 1500 واحد صنعتی خارج از شهرکهای صنعتی در استان قم فعالیت می نمایند.

آرشید تاکید کرد: بیشترین صنایع فعال مستقر در استان قم به ترتیب صنایع شیمیایی، کانی غیرفلزی (سنگ، آجر و مصالح ساختمانی)، صنایع فلزی و لوازم خانگی، صنایع سلولزی و صنایع نساجی می باشد.

وی افزود: لازم به ذکر است 13 خوشه صنعتی در قم شناسایی شده که خوشه های کفش ماشینی، مبل، سوهان، سنگ، فرش دستباف و انگشتر توسعه یافته و خوشه های چاپ و بسته بندی و فناوری اطلاعات در حال توسعه می باشند.

وی با اشاره به عملکرد بانک صنعت و معدن در استان قم از بدو تاسیس تاکنون اعلام داشت: مبلغ 97 هزار میلیارد ریال توسط شعب قم و شهرک صنعتی شکوهیه به واحدهای صنعتی استان قم پرداخت شده که بالغ بر 10 هزار میلیارد ریال آن منجر به بهره برداری از 350 طرح صنعتی (در قالب ایجاد کاخانه جدید یا توسعه و نوسازی آن) گردیده و مابقی بابت تامین سرمایه در گردش مورد نیاز این واحدها پرداخت شده که منجر به تثبیت اشتغال استان گردیده است.

وی ادامه داد: همچنین مبلغی در حدود 15 هزار میلیارد ریال تسهیلات ریالی و 100 میلیون دلار تسهیلات ارزی توسط سایر شعب بانک صنعت و معدن به واحدهای صنعتی مستقر در استان قم پرداخت گردیده است که با احتساب کلیه مبالغ فوق الذکر، معادل ریالی تاریخ جاری مجموع تسهیلات اعطایی توسط بانک صنعت و معدن به طرحهای استان قم مبلغی در حدود 172 هزار میلیارد ریال (معادل 17.2 همت) می باشد.

مدیر استانی قم خاطرنشان کرد: طی دو سال اخیر مبلغ 45 هزار میلیارد ریال تسهیلات به 200 واحد صنعتی در استان قم پرداخت گردیده که حدود 20 درصد از این مبلغ به شرکتهای دانش بنیان پرداخت شده است. همچنین در حال حاضر تعداد 16 طرح صنعتی جدید یا توسعه ای به مبلغ سرمایه گذاری بالغ بر 10هزار و 300 میلیارد ریال و اشتغال 660 نفر با تسهیلات سرمایه ثابت بانک صنعت و معدن به مبلغ 3 هزار و 200 میلیارد ریال در حال اجرا می باشد.

آرشید اضافه کرد: مبلغ 16 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات به طرحهای مصوب سفر ریاست جمهوری در استان قم پرداخت گردیده که مبین عملکرد 100 درصدی این بانک نسبت به مبلغ تعیین شده بابت مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان قم می باشد.

وی بیان داشت: همچنین با پیگیری و اقدامات بانک طی سال جاری 3 واحد صنعتی تحت تملک بانک، مجدداً به چرخه تولید برگشته اند که اشتغالزایی بالغ بر 65 نفر را در پی داشته است.

این مدیر بانکی تاکید کرد: با توجه به سیاستهای کنترل نقدینگی و مهار تورم و لزوم تغییر رویکرد بانکها در نحوه تامین مالی واحدهای صنعتی از نقدی به اعتباری و در چارچوب تامین مالی زنجیره تامین، حجم اعتبارات اسنادی گشایش شده و ضمانتنامه های صادره این بانک طی سال جاری با رشد 110 درصدی همراه بوده است؛ همچنین پذیرش ضمانت انتشار مبلغ 5 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی توسط بانک صنعت و معدن جهت طرحهای صنعتی واقع در استان قم در دست بررسی و اقدام این بانک قرار دارد.

در این مجموع بازدیدها، صنعتگران استان قم در جمع مدیران و کارشناسان بانک صنعت و معدن و خبرنگاران به انتظارات خود از نهادهای متولی امر تولید اشاره نمودند و از تعامل مناسب بانک صنعت و معدن در پرداخت به موقع تسهیلات تقدیر و تشکر کردند؛ همچنین چالش ها و موانع تولید و کارآفرینی را تشریح نموده و خواستار انعکاس درخواست های صنعتگران و رعایت اصل شفافیت در پرداختن به موضوعات مرتبط با صنعت در رسانه ها شدند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها