دفاع از افزایش حقوق بازنشستگان

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه قرار بوده تا حقوق پرداختی به بازنشستگان و حقوق‌های آنها معادل ۹۰درصد از حقوق کارکنان همسان در گروه‌های خود باشد، گفت: در خصوص متناسب‌سازی هنوز سازمان برنامه و بودجه فرمول و روشی به ما ابلاغ نکرده است.

به گزارش مستقل آنلاین؛ مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: اجرایی شدن ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری یا ارائه خدمات بیمه تکمیلی به بازنشستگان کشوری به عنوان یک هدیه بسیار مهم به بازنشستگان کشوری خواهد بود.

به نوشته کار و کارگر، محمد اسکندری با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره بیمه تکمیلی بازنشستگان و ضرورت اجرایی شده ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: در این ماده قانونی تاکید شده که دستگاه‌های اجرایی باید به بازنشستگان خود خدمات بیمه تکمیلی ارائه دهند اما از آنجایی که اکنون این کار در دستگاه‌های اجرایی برای بازنشستگان انجام نمی‌شود، صندوق بازنشستگی خود این موضوع را برای بازنشستگان متقاضی انجام می‌دهد. اسکندری با بیان اینکه «آیین‌نامه اجرایی ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری در صندوق بازنشستگی کشوری تدوین و آماده ارسال به هیئت دولت است»، گفت: اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده و اگر این ماده قانونی اجرایی شود به عنوان یک هدیه بزرگ به بازنشستگان کشوری تلقی می‌شود. مدیرعامل صندوق بازنشستگی با اشاره به مهم‌ترین اقدامات این صندوق در یک سال دولت سیزدهم اظهار داشت: کاری که توانستیم در این دوره انجام دهیم، پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان بود که با حمایت دولت این موضوع انجام شده، هرچند که این امر وظیفه حداقلی صندوق بازنشستگی است. اسکندری افزود: در خصوص پرداخت هزینه خسارت درمان بازنشستگان نیز هزینه‌های پایین‌تر از ۵۰۰هزار تومان ظرف چند روز پرداخت می‌شود. ضمن اینکه تلاش می‌کنیم در این زمینه نظام ارجاع اجرایی شود. وی با بیان اینکه ۹هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان برای صندوق بازنشستگی کشوری در نظر گرفته شده اما نحوه تخصیص و توزیع آن مشخص نشده، گفت: به دنبال اجرای قانون و همچنین اصلاح قوانین در خصوص نوع پرداخت به بازنشستگان هستیم. در خصوص همسان‌سازی و ۹هزار میلیارد تومان اعلام شده همچنان فرمول یا روشی برای اجرا به صندوق اعلام نشده است. همچنین برای صندوق در واقع ۹هزار میلیارد تومان سهام در نظر گرفته شده که این خود تبدیل به یک مسئله شده، چراکه نقد کردن این حجم از سهام توسط خود صندوق یک کار بسیار سخت و پیچیده است. راه درست این است که به جای سهام، پول نقد به صندوق داده شود تا بتوانیم به بازنشستگان پرداخت کنیم. وی با بیان اینکه قرار بوده تا حقوق پرداختی به بازنشستگان و حقوق‌های آنها معادل ۹۰درصد از حقوق کارکنان همسان در گروه‌های خود باشد، گفت: در خصوص متناسب‌سازی هنوز سازمان برنامه و بودجه فرمول و روشی به ما ابلاغ نکرده است.

 

»»»بیشتر بخوانید:

زمان دقیق واریز حقوق بازنشستگان با احکام جدید

 

**بیشتر بخوانید:

»»»جزییات افزایش حقوق بازنشستگان در شهریور 1401 + فایل صوتی

»»»همسان‌سازی حقوق ها؛ نوبت به کارمندان رسیده است 

»»حقوق بازنشستگان اصلاح می شود

»»»روش پرداخت جدید یارانه/ وزارت اقتصاد توضیح داد

 

اسکندری در پاسخ به این سوال که چرا احکام مربوط به بازنشستگان حوزه بهداشت و درمان اجرا نمی‌شود، گفت: در دولت قبل قرار شد که احکام این افراد صادر شود، اما یک ریال در خصوص تأمین اعتبار و منابع آن انجام نشد و آنچه اعلام شده بود دروغ بود و سازمان برنامه و بودجه در دولت سیزدهم هم در این خصوص تأمین مالی نکرد و ما همچنان در انتظار تأمین اعتبار هستیم. وی افزود: از سوی دیگر، دنبال تأمین اعتبار و بار مالی این موضوع در خصوص کارکنان بهداشت و درمان نیز هستیم و این امر هم در سطح دولت مطرح شده و منابعی که در ۱۵ تیر سال ۱۴۰۰ تعیین شده بود، هنوز پرداخت نشده و در بودجه سال ۱۴۰۱ هم این موضوع دیده نشده است. مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به افزایش اندک و تنها ۱۰درصدی حقوق بازنشستگان این صندوق در سال ۱۴۰۱ گفت: این مطالبه کاملاً دقیق و درست است و همواره به عنوان یک مطالبه جدی توسط بازنشستگان مطرح می‌شود. هم دولت و هم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان این موضوع هستند و دولت هم مدافع این موضوع است. این امر باید تبدیل به یک لایحه شود و در بودجه ۱۴۰۲ مطرح و پیگیری شود. وی افزود: در پیش‌نویس تهیه شده برای این لایحه تلاش می‌شود که حقوق بازنشستگان کشوری هم متناسب شود و هم منابع مالی آن دیده شود و خوشبختانه دولت هم این موضوع را در نظر دارد و عزم آن هم بر افزایش حقوق بازنشستگان است. اسکندری با بیان اینکه صندوق بازنشستگی کشوری در اسفندماه ۱۳۹۸، چهار هزار میلیارد تومان حقوق بازنشستگی پرداخت می‌کرد، اظهار داشت: در حال حاضر این رقم به ۱۴هزار میلیارد تومان رسیده است. ما مشکلات و مسائلی که سازمان برنامه و بودجه با آن مواجه است درک می‌کنیم و می‌دانیم که به شدت تحت فشار هستند اما به هر حال، باید در این خصوص برنامه‌ریزی‌هایی انجام شود و این وضعیت بهبود یابد.

اسکندری همچنین درباره مسائل شرکت‌های وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری گفت: حقوق‌های نجومی از شکلی به شکل دیگر تبدیل شده است. در حال حاضر حقوق‌های نجومی از هیئت مدیره و مدیران عامل به سطوح پایین‌تر منتقل شده که در صورت کسر از حقوق این افراد، آنها می‌روند شکایت می‌کنند و رأی می‌گیرند. بنابراین، لازم است قانونگذار در این مورد فکری کند. مدیرعامل صندوق بازنشستگی در خصوص وضعیت‌های شرکت‌های وابسته به صندوق بازنشستگی نیز گفت: در سه ماهه امسال سود حاصل از این شرکت‌ها خوب بوده است. در حال حاضر همه شرکت‌های تابعه صندوق صورت‌های مالی خود و گزارش‌های ماهانه خود را همانند کدال به صورت شفاف در سامانه شفافیت صندوق بازنشستگی کشوری بارگذاری می‌کنند. وی در پایان و در پاسخ به این سوال که در حال حاضر مطالبات صندوق بازنشستگی کشوری از دولت چقدر است، اعلام کرد: در حال حاضر این رقم ۳۰هزار میلیارد تومان است.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها