معرفی برترین رمان های ایرانی

شما چقدر با ادبیات ایران آشنا هستید ؟ اگر شما کتاب خوان باشید باید از ادبیات کشورمان با خبر باشید . آثاری همچون شاهنامه ، بوستان و گلستان سعدی در سراسر جهان شهرت دارند .

البته علاوه بر این سری از کتاب ها ، کتاب های دیگری نیز هستند به شهرت جهانی رسیده اند .کتاب هایی که با وجود این که ساده و روان هستند اما مخاطبان را تحت تاثیر قرار می دهند . در ادامه به بررسی چند رمان برتر ایرانی می پردازیم با ما همراه باشید .

علاقمندان برای خرید کتاب می توانند به سایت بانک کتاب آسیا بوک مراجعه کرده و کتاب های مورد نیاز خود را به صورت اینترنتی خریداری نمایند .

کلیدر :

۱

این کتاب نوشته ی محمود دولت آبادی است که 2293 صفحه دارد . این کتاب یکی از بلند ترین داستان های ادبیات کشور است که در بین سال های 57 تا 63 منتشر شده است که 15 جلد دارد .

محمود دولت آبادی برای نوشتن کتاب کلیدر 15 سال زمان صرف کرده است ، کلیدر نام کوهی است که بین شهر های سبزوار ، نیشابور و قوچان خراسان قرار دارد . دولت آبادی اهل همین منطقه است و او دوران کودکی را با سختی های زیادی گذرانده است .

توصیفاتی که از مشکلات دهقانان در کتاب بیان شده به گونه ای است که هر فردی با خواندن آن متوجه می شود که همه ی آن ها تجربه های واقعی نویسنده می باشد .

کتاب کلیدر مهم ترین و معروف ترین اثر محمود دولت آبادی به شمار می رود . هم چنین این کتاب دومین رمان بلند دنیا بعد از در جستجوی زمان از دست رفته ی مارسل پروست است .

این داستان واقعه ی تاریخی که در سال های 25 تا 27 اتفاق می افتد را روایت می کند .

داستان این کتاب در مورد دختری به نام مارال است ، مارال بعد از این که مادر خود را از دست می دهد و پدر و نامزدش به زندان می افتند برای زندگی باید به زادگاه پدری خود برود .

زمانی که مارال به آن جا می رود در این منطقه خشکسالی اتفاق می افتد .

مارال باید با عمه ی خود بلقیس زندگی کند ، عمه بلقیس پسری به نام گل محمد دارد که او ازدواج کرده اما همسر او نازا است . با ورود مارال به خانه ی عمه بلقیس یک رابطه ی عاشقانه بین گل محمد و مارال شکل می گیرد .

در نهایت آن ها با هم ازدواج می کنند اما مشکلاتی از طرف زیور همسر اول گل محمد و نامزد قبلی مارال به نام دلاور برای آن ها پیش می آید .

بار دیگر شهری که دوستش داشتم :

۲

این کتاب اثر نادر ابراهیمی است که در سال 1345 منتشر شد و داستانی عاشقانه دارد .

داستان این کتاب در مورد عشق بین پسر یک کشاورز با دختر خان است که از کودکی هم بازی بوده اند و عاشق همدیگر می شوند ولی برای ازدواج با مخالفت خانواده ها روبرو می شوند که در نهایت آن ها از آن جا

فرار کرده و به چمخاله می روند و زندگی جدید خود را شروع می کنند .

اما هلیا به یک باره تصمیم می گیرد تا به شهر خود بازگردد ، اما پسر بر نمی گردد و در همان جا می ماند . در طی این سال ها نامه هایی را برای هلیا می فرستد که بخش دوم داستان را شکل می دهد . در نهایت پسر بعد از یازده سال دوری به شهر خود بر می گردد .

این کتاب دارای سه بخش است :

باران رویای پاییز

پنج نامه از ساحل چمخاله به ستار آباد

 پایان باران رویا

یک عاشقانه ی آرام :

۳

این کتاب اثر نادر ابراهیمی است که در سال 1374 توسط نشر روز بهان منتشر شد . نادر ابراهیمی علاوه بر این که نویسنده بود ، در زمینه های ترانه سرایی ، ترجمه ، روزنامه نگاری و فیلم سازی نیز فعالیت می کرد .

این کتاب تا کنون بیش تر از 60 بار مورد تجدید چاپ قرار گرفته است . داستان این کتاب همان طور که از اسم کتاب مشخص است عاشقانه است و قبل از انقلاب سال 57 رخ می دهد .

این کتاب روایت گر زندگی گیله مردی که معلم ادبیات است با عسل همسرش که اهل آذربایجان است ، در سه فصل نوشته شده است .

در طول داستان مشکلاتی همچون تبعید گیله مرد ، آزار سربازان و مشکلات مالی و ... برای این زوج اتفاق می افتد ، اما این زوج با کمک یک دیگر همه ی مشکلات را حل می کنند .

چیزی که داستان را جذاب میکند این است که این زوج با وجود همه ی مشکلاتی که دارند عاشق یک دیگر هستند و هر روز عشق و علاقه ی خود را به گونه ی مختلفی به هم ابراز می کنند و تصمیم گرفته اند که نگذارند هیچ گاه عشق آن ها تکراری شود .

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها