فوت ۷ هزارنفر به دلیل ایست قلبی ناشی از ذرات معلق طی سالهای اخیر

رئیس موسسه پژوهشی فرهنگ و هنر تهران استفاده از وسایل حمل و نقل برقی و توسعه حمل و نقل عمومی و همچنین ترک خودرو شخصی و توسعه مسیرهای پیاده رو و دوچرخه سواری را راه حل معضل آلودگی هوا دانست.

 

به گزارش خبرنگار مهر، در سیزدهمین وبینار از مجموعه وبینارهای محیط زیستی بخشی از راه حل که به همت گروه مردمی قرار سبز، با حمایت بیش از ۵۰ تشکل مردم نهاد در سراسر کشور و بیش از ۱۰۰ شرکت کننده با موضوع «ایمن و سالم با تحرک پایدار» به مناسبت روز جهانی بدون خودرو برگزار شد.

پیروز حناچی رئیس موسسه پژوهشی فرهنگ و هنر تهران با انتقاد به مسئولان شورای جدید گفت: آنها حرکت به سمت حمل و نقل پاک را مسئله‌ای کوچک می‌دانند، و به ارائه آماری از شرایط آلودگی هوای تهران پرداخت و به فوت ۷ هزار نفر به دلیل ایست قلبی ناشی از ذرات pm2.5، افزایش فوتی‌ها در روزهای آلوده اشاره کرد و گفت: با وجود روش‌های سختگیرانه تر در شاخص‌های آلودگی هوا، متاسفانه باز هم می‌بینیم در سال‌های ۹۸ و ۹۹ هیچ روز کاملاً پاکی نداشتیم.

وی ادامه داد: افزایش چشم گیر غلظت so2 و ارتباط مستقیم آن با سوخت‌های فسیلی، قابل مقایسه با بقیه آلاینده‌ها و همچنین بوی نامطلوب ناشی از آن نیست و روزهای آلوده ۱۲ درصد بیشتر شده‌اند.

حناچی راه حل این معضلات را همکاری مردم و اجتماعی دیدن مسئله دانست، افزود: زیرا به مراتب کم هزینه تر و پر بازده تر است.

وی همچنین اضافه کرد: این بحران با کنترل آلاینده‌ها، استفاده از وسایل حمل و نقل برقی و توسعه حمل و نقل عمومی و همچنین ترک خودرو شخصی و توسعه مسیرهای پیاده رو و دوچرخه سواری دانست.

همچنین عنوان کرد اگر مسأله خواست مردم شود، کسی نمی‌تواند با آن مقابله کند.

وی افزایش ۵ برابری مسیرهای دوچرخه را یکی از دستاوردهای دوران مسئولیت خود دانست و گفت با برنامه‌ریزی می‌توانیم از ۲۵۰ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری به ۱۵۰۰ کیلومتر برسیم.

حناچی با اشاره به اینکه ۱۸ دستگاه در کشور مسئول کنترل آلودگی هوا هستند گفت: با هماهنگی و برنامه‌ریزی می‌توان بحران را حل کنیم.

در پایان این گفتگو حناچی در پاسخ به سوال یکی از شرکت کنندگان مبنی بر اینکه آیا سیاست‌های شهرسازی و کنترل ترافیک یکسان است پاسخ داد: مسئله‌ای نیست که به آن تک بعدی نگاه شود و نیاز هست دپارتمان‌های مشترکی به وجود آید و همچنین از تلاش‌ها و فعالیت‌های آقای کرمانشاهی در این زمینه تشکر کرد.

پس از آن محمد درویش فعال محیط زیست و رئیس کمیته محیط زیست در یونسکو، لزوم حرکت اجتماعی و مردمی از خودرو محوری به سمت انسان محوری را نیازمند استمرار، صبوری و پیگیری‌های بسیار دانست.

درویش ضمن انتقاد از گروهی که با عدم مشارکت در این طرح‌ها سعی می‌کنند دستاوردهای گذشته را از بین ببرند، اظهار داشت: برای تغییر مبلمان شهری باید از ابزارهای حقوقی و قانونی استفاده کنیم.

وی افزود: راه کاهش هدر رفت وقت شهروندان گسترش بزرگراه‌ها نیست و راه حل آن ترک خودرو شخصی است.

درویش تاکید کرد: آموزش و فرهنگ‌سازی باید از مدارس و کودکان شروع شود و رسانه رسمی کشور هم باید نقش پر رنگ تر و فعال و مطالب گری داشته باشد.

وی در ادامه توضیح داد که در کرسی یونسکو با ایجاد تفکر بین رشته‌ای و کاهش اختلافات و افزایش همدلی‌ها به دنبال حل معضلات اجتماعی هستیم.

پس از آن با دعوت از یک مهمان ویژه … آذری و گزارش از دو طرح ارزشمند دوچرخه و اطفا حریق سبز که با مشارکت محمد درویش و حسن اجتماعی انجام شده ارائه شد.

آذری بیان کرد در طرح دوچرخه بیش از ۶۰۰ دوچرخه به علاقمندانی که در سیل و زلزله دوچرخه‌های خودشان و از دست داده بودند توسط کمپین مردمی چند هزارنفری اهدا شد.

و همچنین اضافه کرد در طرح اطفای حریق بیش از ۳۰ دستگاه دوچرخه به صورت کامل برای این امر تجهیز شدند.

در قسمت انتهایی وبینار کوروش بختیاری بنیانگذار کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو گفت این کمپین امروز وارد ششمین سال فعالیت خود شده است، و از فعالان و دلسوزان خواست با مطالعه شهرها کمک کنیم معضلات شهری را یکی پس از دیگری حل کنیم.

همچنین به جای خالی مطالبات مردمی در پیاده روها را عنوان کرد و افزود با تلاش‌های که در چندسال اخیر انجام شده، اکنون این مطالبات برای دوچرخه سواری پررنگ شده و حال نیازمند پیاده روها هستیم.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها