ماموریت جدید بایدن به نهاد امنیتی در آمریکا:

کرونا از کجا آمد؟

رئیس جمهوری آمریکا به نهادهای اطلاعاتی این کشور دستور داده تلاش‌های خود برای یافتن سرمنشاء شیوع ویروس کرونا را "دو برابر" کنند و ظرف مدت ۹۰ روز گزارشی در این رابطه تهیه کنند.

این اقدام کاخ‌سفید در پی آن صورت گرفت که تئوری‌ و گمانه‌زنی‌ها درباره نشت این ویروس از آزمایشگاهی در چین یک بار دیگر در رسانه‌ها شدت گرفته و با واکنش پکن هم همراه شده است.

این ویروس که منجر به همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان شده است نخستین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین شناسایی شد.از آن زمان تاکنون ۱۶۸ میلیون نفر در سراسر جهان به کووید-۱۹ مبتلا و از میان آنها دست کم ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جان باخته‌اند.

مقامات پکن در روزهای آغازین شیوع کرونا نخستین بیمارانی که به کرونا مبتلا شده بودند را مرتبط با بازار ماهی‌فروشان و حیوانات زنده مرتبط دانستند و گفتند که احتمالا این ویروس از حیوان به انسان منتقل شده است.

کاخ‌سفید در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه، ۲۶ مه، منتشر کرده گفته جو بایدن از همان زمان آغاز ریاست جمهوری- ژانویه گذشته - خواستار تهیه چنین گزارشی شده بود از جمله این که خواسته بود نهادهای اطلاعاتی درباره سرمنشاء آغاز شیوع این ویروس "چه از حیوان به انسان و چه از طریق نشت تصادفی از یک آزمایشگاه" تحقیق کنند و "وقتی این ماه نتایج گزارش را دریافت کرد از این نهادها خواست که تلاش های خود را دو چندان کنند و تحقیقات را پیگیری کنند".

آقای بایدن هم گفته "تا امروز نهادهای اطلاعاتی بر سر دو فرضیه و سناریوی احتمالی اجماع دارند اما هنوز نتوانسته‌اند به نتیجه قطعی در پاسخ به سوال اصلی گزارش برسند".

"موضع گزارش فعلی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا این است: در حالی که دو عنصر در گزارش نهادهای اطلاعاتی به سوی فرضیه ابتدایی متمایل است و یک عنصر به سوی نظریه موخر متمایل است- هر دو با درجه پایین و متوسط اطمینان - اما همه نهادها به این نتیجه رسیدند که نمی‌توان درستی یکی را به دیگری ترجیح داد."

آنتونی فاوچی، پزشک ارشد مشاور جو بایدن که تاکنون همواره تاکید داشت معتقد به انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان است اخیرا گفته بود که دیگر اطمینان ندارد که منشاء این همه‌‌گیری روال طبیعی داشته است.

 

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها