خلاقیت در هنجارشکنی به سبک هنرمندان ایرانی

هنرمندان زیرزمینی و بعضا طبقات همکف(!) جامعه ایرانی جاده صاف کن مسیر هنجارشکنی‌ها شده‌اند. شمارش معکوس فروپاشی فرهنگی_اجتماعی آغاز شده است؟

مستقل آنلاین/سرویس اجتماعی: دنیای هنر و موسیقی همیشه در حال تجربه حواشی عجیب و متنوع است. حاشیه‌هایی که خود به تنهایی می‌توانند یک دنیای سرگرم‌کننده و بی‌انتها باشند. و این حواشی بیشتر از آنکه دارای جنبه‌های مثبت باشند دارای جنبه‌های منفی هستند. 

اما موسیقی و هنر در ایران جدای از حواشی خاص خود ضعف‌های بیشمار دیگری دارد؛ از نبودن قانون کپی‌رایت گرفته تا ممنوع‌الکار شدن اسطوره‌ها و الگو بودن خواننده‌های زیرزمینی که محتوای آهنگ‌هایشان بسیار مبتذل و زننده است. هنرمندانی که نه دغدغه اجتماعی و فرهنگی دارند و نه بخاطر عقایدشان زندان رفتند و مجبور به کوچ از وطن شده‌اند. هنرمندانی که نان به نرخ روزخور محسوب می‌شوند.

اما بپردازیم به یک حاشیه جدید که ضعف فرهنگی و اجتماعی جامعه امروز ایران در آن کاملا مشهود و تاسف‌بار است؛ جنگ لفظی بین دخترانی که از افتخارات بی تی اس می‌گویند و پسرانی که در طرف دیگر زمین برای طرفداری از رپر زیرزمینی خود فحاشی می‌کنند. 

چند روز پیش بود که دعوا و جنجالی از ایران شروع شد اما به کره جنوبی، ترکیه، اسپانیا و... برخی کشورهای دیگر نیز رسید. دعوایی بین طرفداران یک رپر ایرانی زیرزمینی ساکن انگلیس و معروف‌ترین و موفق‌ترین گروه کره‌ای در صنعت موسیقی: بی تی اس!

تلاش کردم تا در این ماجرا صحبت‌های هر دو طرف این درگیری را بازگو کنم اما طرفداران رپر زیرزمینی داستان ما از الفاظ مناسبی استفاده نکردند و حتی خود بنده را نیز مورد عنایت قرار دادند! 

نکته جالب ماجرا این بود که طرفداران وطن‌فروش آن گروه اجنبی (مودبانه‌ترین لفظی که طرفداران رپر زیرزمینی از آن استفاده کردند) بدون هیچ فحش و ابتذالی از دید خودشان داستان را شرح دادند و عجیب‌تر آنکه در میانشان پرستار و دانشجوی پزشکی، حقوق، هنر و... هم به چشم می‌خورد!

و اما طرفداران ایرانی گروه کره‌ای بی تی اس ماجرا را اینگونه شرح می‌دهند:

این رپر زیرزمینی برای آهنگ جدید خود از کاور گروه بی تی اس کپی برداری کرد و طرفداران این گروه بعد از پی بردن به این قضیه خواهان عدم انتشار این کاور و عذرخواهی او شدند.

(ناگفته نماند که هفته گذشته نیز یک دی‌جی آلمانی در یک برنامه رادیویی توهینی نژادپرستانه کرد که بعد از واکنش شدید طرفداران بی تی اس و چند هنرمند خارجی مجبور به عذرخواهی و ماجرا فیصله داده شد.) 

اما در مقابل این رپر زیرزمینی در صفحه اینستاگرام خود مدعی شد که نه کپی کردنی در کار بوده و نه حتی این گروه را می‌شناسد آن هم با لحنی کاملا زننده و بعد از آن توهینی نژادپرستانه. و این نقطه درگیری طرفداران و آغاز ماجرایی وحشتناک بود.

طرفداران این رپر زیرزمینی عموما از پسرهای نوجوان و طرفداران گروه بی تی اس عموما دختران نوجوان هستند. طی صحبتم با طرفداران بی تی اس اسکرین‌شات‌های زیادی از حرف‌های رکیکی که در این بین رد و بدل شده به دستم رسید. اما متاسفانه چنان مبتذل بودند که اجازه انتشار نیافتند (آنهایی که قابل انتشار بودند را در این عکس می‌بینید) از فحاشی رکیک و فرستادن عکس‌های مبتذل تا تهدید به تجاوز! (عجیب آنکه 90 درصد آنها متعلق به طرفداران رپر ایرانی بود.) حتا در این میان چند نفری بخاطر شوک عصبی راهی بیمارستان شدند. 

  • اما چرا یک حاشیه که شاید در دنیای موسیقی و هنر متداول است به تهدید به تجاوز می‌رسد؟
  • چرا موسیقی مورد علاقه نوجوانان و جوانان ما مشتی آهنگ زیرزمینی که فاقد محتواست و از مواد مخدر و ناهنجاری‌ها می‌گوید، است؟
  • چرا هنرمندان و سلبریتی‌های نان به نرخ روزخور محبوبیت عوام را دارند؟ 
  • چرا همیشه در مقابل ناهنجاری‌ها سکوت می‌شود و زمانی که موضوعی بیخ پیدا می‌کند همه به فکر چاره می‌افتند؟
  • مگر نه اینکه پیشگیری بهتر از درمان است پس چرا حتا بعد از اینگونه اتفاقات هم کسی به دنبال درمان نمی‌گردد؟
  • این حجم از خشم نهفته در نوجوانان و جوانان جامعه ایرانی از کجا نشات می‌گیرد؟

اگر برای این سوال‌ها پاسخی ندارید پس باید گفت که جامعه ما در خطر فروپاشی فرهنگی و اجتماعی است و باید کاری کرد...

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها