زمان برگزاری نمایشگاه کتاب مشخص شد

رئیس اتحادیه ناشران تهران با تاکید بر اینکه حمایت از ناشر و کتاب فروش، حمایت از فرهنگ متعالی جامعه است گفت: تاریخ نشان داده که در زمان حمله به کشورهای مختلف اولین کاری که دشمن می کرده حمله به کتابخانه های آن و نابودی کتاب های آن ملت بوده است در حال حاضر این صنف با حمله ویروس کرونا در وضعیت سختی قرار گرفته است و نیازمند حمایت همه جانبه می باشد.

زمان برگزاری نمایشگاه کتاب مشخص شد

رئیس اتحادیه ناشران تهران با تاکید بر اینکه حمایت از ناشر و کتاب فروش، حمایت از فرهنگ متعالی جامعه است گفت: تاریخ نشان داده که در زمان حمله به کشورهای مختلف اولین کاری که دشمن می کرده حمله به کتابخانه های آن و نابودی کتاب های آن ملت بوده است در حال حاضر این صنف با حمله ویروس کرونا در وضعیت سختی قرار گرفته است و نیازمند حمایت همه جانبه می باشد.

هومان حسن پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به تلاش همه فروشندگان کتاب و کتاب فروشی ها در کشور و خصوصا تهران گفت: کتاب فروشان در مراحل مختلف بنا به دستور ستاد ملی کرونا تعطیل شدند. همراهی در این مسیر برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس را جزیی از وظیفه خود می دانیم؛ اما درک شرایط بد اقتصادی ناشران و کتاب فروشان نیز از عواملی است که باید توسط ارگان ها و وزارت خانه های مربوط به ناشران و کتاب فروشان مورد توجه قرار گیرد. همراهی در یک مسیر باید از هر دو طرف باشد و دولت این قشر را حمایت کند. حمایت از ناشر و کتاب فروش ، حمایت از فرهنگ متعالی جامعه است.

حسن پور در خصوص تاثیر شیوع ویروس کرونا بر برگزاری نمایشگاه کتاب ادامه گفت: نمایشگاه کتاب هر ساله در اردیبهشت ماه به مدت ۱۰ روز برگزار می شد که به نوبه خود از پرطرفدارترین نمایشگاه های کشور محسوب می شد. استقبال بسیار خوب مردم منجر به ترغیب ناشران و دست اندرکاران کتاب برای هر چه بهتر برگزار شدن آن می کرد. در این میان، شیوع ویروس کرونا از قبل از سال ۹۹ و گسترش آن درکشور موجب شد تا نمایشگاه کتاب برگزار نشود. نمایشگاهی که مقدمات آن از مهرماه ۹۸ به طور کامل و تمام انجام شده بود. کتاب ها چاپ و در حال آماده شدن بودند تا نمایشگاه هر چه باشکوهتر برگزار گردد.

​رئیس اتحادیه ناشران تهران و کتابفروشان ادامه داد: هزاران نفر در این راه فعالیت و سرمایه گذاری های بسیار نموده بودند اما کرونا مانع از برگزاری نمایشگاه و در نتیجه تعطیلی آن شد. از صدمات و لطمات این اتفاق نامیمون در عرصه کتاب و کتاب خوانی گرفته تا کسب و کار و نابودی سرمایه تمامی تلاشگران این حوزه می توان سخنان بسیار گفت، اما زندگی و سازگاری با شرایط تا نابودی این ویروس در کشور ادامه دارد و باید جور دیگر دید.

وی از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب گفته و ادامه داد: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب بنا به تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانه کتاب وادبیات ایران سپرده شده است. در جلسات زیادی در خصوص تصمیمات برگزاری این نمایشگاه شرکت کرده ایم. امروز با پدیده ای روبه رو هستیم که اولین بار است امنحانش را کشور پس می دهد، نباید عجولانه و بدون تحقیق و تفحص قدم برداریم.. اجرای کاری بس بزرگ را در دست گرفته ایم، نیاز های نمایشگاه، فروشگاه، تامین، حمل و نقل، پاسخگویی به سوالات مراجعین، فروشندگان، غرفه داران.... و ده ها پنجره ای که باید در این سایت گنجانده شود از مسائلی است که باید خوب به آن فکر کنیم. ، همزمان اداره کردن نمایشگاه و فروشگاه ، خود پروسه ای است که باید بتوان بخوبی آن را مدیریت نمود.

حسن پور موعد برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب را دی ماه اعلام نموده و ادامه داد: مقرر شده تا در دی ماه به احتمال قریب به یقین، نمایشگاه در ۴ تا ۵ روز به صورت مجازی برگزار شود، البته در این خصوص مذاکرات بیشماری با حضور مسئولان و اتحادیه ناشران انجام شده است.

او در رابطه با اهمیت کتاب و کتابخوانی بیان داشت: کتاب و عادت به کتاب خواندن لازمه هر فرهنگی است. کتابخانه محل رشد و توسعه فرهنگ هر کشوری است که نابودی آن، نشانه رقتن به فرهنگ آن سرزمین می باشد ، لذا برای شکست یک کشور و تغییر سبک و سیاق مردم آن سرزمین و به زنجیر گرفتن انسان های آن مرزو بوم، بهترین راه نابودی کتاب و کتابخوانی است و از قدیم الایام آنچه بیش از هر چیز دیگری دشمن را آرام می کرد، انهدام فرهنگ، کتاب و کتابخانه بود.

حسن پور تصریح کرد: زنجیره تامین و تولید کتاب که بسیاری از صنوف مختلف را با خود به همراه دارد، هر چه گسترده تر باشد نشان از تمایل و اشتیاق افراد به مطالعه است و هر چه کمررنگ تر باشد، نشان از دور شدن افراد از کتاب و کتاب خوانی است.

 

منبع: اتاق اصناف تهران

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها