آغاز سال تحصیلی با کمبود ۲۰۰ هزار معلم در آموزش و پرورش در ایران!/ بالاخره کسی پیدا شد که توانست غول کنکور را به چالش بکشد

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به صدور مجوز جذب ۱۱ هزار مربی پرورشی در پاییز امسال، خطاب به رئیس جمهوری گفت: تقاضای من افزودن این تعداد به ۲۵ هزار نفر است.

آغاز سال تحصیلی با کمبود ۲۰۰ هزار معلم در آموزش و پرورش در ایران!/ بالاخره کسی پیدا شد که توانست غول کنکور را به چالش بکشد

وزیر آموزش و پرورش :

آغاز سال تحصیلی با کمبود ۲۰۰ هزار معلم در آموزش و پرورشصحرایی در همایش مدیران مدارس سراسر کشور که با حضور شخص رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: مجوز جذب ۱۱ هزار مربی پرورشی در پاییز ۱۴۰۲ صادر شده است اما تقاضای من افزودن این تعداد به ۲۵ هزار نفر است.

وی در بخش دیگر سخنان خود از تهیه لایحه تقویت مدارس دولتی در دولت خبر داد و گفت: ویراست نخست این لایحه آماده شده و در اختیار متخصصان قرار گرفته است. امیدوارم بتوانیم در سال ۱۴۰۲ این لایحه را به پایان برده و تقدیم مجلس کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه سخنان خود به بیان هفت اقدام راهبردی دولت سیزدهم در حوزه آموزش و پرورش پرداخت و اظهار کرد: اولین اقدام رتبه‌بندی معلمان است که بالاخره بعد از ۱۰ سال اجرا شد و مطالبه‌ای که دیگران شعارش را دادند این دولت عمل کرد.

صحرایی خطاب به رئیس جمهوری گفت: معلمان همت و حمایت جنابعالی را در تنگدستی دولت و تخصیص بیش از ۴۰ همت به این طرح را فراموش نخواهند کرد. اکنون در مرحله ارتقای رتبه بندی و اصلاح آیین نامه آن و حرکت به سمت تضمین کیفیت در چارچوب رتبه بندی معلمان هستیم. رتبه بندی معلمان به یک اصطلاح جاری در گفتمان تحولی سایر نهادها نیز تبدیل شده است. رتبه بندی به عنوان نمونه‌ای از حرکت در مسیر بهره‌بری از این دولت آغاز شده است و ان‌شاءالله در این دولت به ثمر خواهد نشست.

ساخت ۲۱۰۰ فضای ورزشی درون مدرسه‌ای برای مدارس محروم

وی تحقق «عدالت» در دولت سیزدهم را از دیگر اقدامات راهبردی این دولت برشمرد و ادامه داد: ما در تحقق عدالت در عمل و نه در حرف کوشیدیم. چندین طرح اجرا و نام شهیدان عزیز بر آنها نهاده شد. با اجرای طرح شهید سلیمانی ۲۱۰۰ فضای ورزشی درون مدرسه‌ای برای مدارس محروم ساخته شد. در راستای اجرای طرح شهید عجمیان نیز ۲۰ هزار مدرسه دولتی در مناطق محروم شاداب سازی و آماده شده‌اند.

حدود ۷۰ هزار بازمانده از تحصیل به مدرسه بازگشتند

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اجرای طرح شهید محمودوند با هدف شناسایی بازماندگان از تحصیل، توضیح داد: در این راستا بیش از ۲۴۰ هزار بازمانده از تحصیل شناسایی و حدود ۷۰ هزار نفر از آنها به مدرسه بازگشتند و این مسیر ادامه دارد.

جمع آوری ۱۰۰۰ مدرسه کانکسی در دو سال نخست آغاز به کار دولت سیزدهم

صحرایی با اشاره به اجرای طرح شهید همت با هدف آموزش مستمر معلمان مقطع ابتدایی در مدارس دولتی، درباره سایر اقدامات وزارت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم تصریح کرد: فقط در دو سال نخست این دولت ۱۰۰۰ مدرسه کانکسی جمع آوری و مدارس نوساز با کیفیت تحویل مناطق روستایی، مرزی و عشایری شد. فقط در سیستان و بلوچستان در هفته دولت ۱۰۴ مدرسه کانکسی جمع آوری و مدرسه خوب جایگزین آن‌ها شد. پویش همه حاضر با مشارکت ۱۸ دستگاه و تخصیص بالغ بر ۱۴۵ میلیارد تومان از منابع غیر دولتی شکل گرفت. ۳۰۰ هزار بسته لوازم التحریر برای کودکان مناطق محروم ارسال، هزار مدرسه با کمک بنیاد برکت ساخته و هزار مدرسه نیز بازسازی شد.

تهران یکی از صدر نشین‌ها

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم ۵۸۰۶ پروژه توسط سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس اجرا شده است که این تعداد ۲۶۴۴ پروژه از منابع دولتی و ۳۱۶۲ پروژه به صورت مشارکتی بوده است، افزود: بیشترین این پروژه‌ها برای استان سیستان و بلوچستان با ۸۱۳ پروژه است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ۸۸ درصد پروژه‌ها آموزشی، ۸ درصد پرورشی و ۴ درصد ورزشی هستند. در این بین شهر تهران و شهرستان‌های تهران متاسفانه از محروم‌ترینها هستند. میزان پروژه‌های این شهرها باید بیش از پیش تقویت شود. تهران با ۱۰۰ پروژه و ۱۱۴۲ کلاس درس از استان‌هایی است که نیاز به حمایتی ویژه دارد. خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد و ایلام از استان‌های محروم ما هستند.

ما در این دولت کاستی‌های فراوانی را تحویل گرفتیم

صحرایی در ادامه با تاکید بر اهتمام دولت بر محرومیت زدایی عنوان کرد: استان سیستان و بلوچستان در صدر توجه دولت است و محرومیت زدایی در این استان بیش از هر زمان دیگری آغاز شده است. در مجموع در شش ماه اول امسال ۲۰۲۰ پروژه با فرمان رئیس جمهوری تحویل آموزش و پرورش و مدارس کشور می‌شود که مجموعا شامل ۹۲۳۵ کلاس درس با زیر بنایی بالغ بر یک میلیون و ۱۷۵ هزار متر مربع است. شعار این دولت مردمی کردن اقتصاد است و در این راستا ۵۴ درصد پروژه‌هایی که تحویل آموزش و پرورش شده به صورت مشارکتی و با مشارکت خیرین و نهادهای حمایتی انجام شده و ۴۶ درصد آن دولتی بوده است. ما در این دولت کاستی‌های فراوانی را تحویل گرفتیم اما عهد می‌بندیم با کاستی‌های کمتری آن را تحویل دهیم.

شعار سال تحصیلی ۱۴۰۳ـ۱۴۰۲: «مدرسه قوی، ایران قوی»

وی با بیان اینکه امسال با شعار «مدرسه قوی، ایران قوی» سال تحصیلی را آغاز می‌کنیم، افزود: امسال با این شعار میزبان بیش از ۱۶.۵ میلیون دانش آموز هستیم. در این میان حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار کلاس اول ابتدایی داریم که امیدآفرین‌تر از هر چیز دیگری هستند.

بالاخره کسی پیدا شد که توانست غول کنکور را به چالش بکشد

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگر سخنان خود مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری را از دیگر اقدامات راهبردی این دولت برشمرد و تصریح کرد: از دیگر اقدامات مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ضریب تاثیر قطعی ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ درصد امتحانات نهایی در پذیرش داوطلبان کنکور سراسری است. بالاخره  کسی پیدا شد که توانست غول کنکور را به چالش بکشد و نشان دادیم که برای اجرای کارهای بزرگ اگرچه  بودجه لازم است اما بودجه شرط کافی نیست. نشان دادیم که غیر ممکن ها ممکن می‌شوند اگر عزم و اراده ما راسخ باشد.

آماده برگزاری امتحانات نهایی پایه دهم و یازدهم هستیم

صحرایی با بیان اینکه امسال مدیران مدارس کشور ۵۰۵۰ شعبه امتحان نهایی را مدیریت کردند، خاطر نشان کرد: این مدیران آزمونی برگزار کردند که کسی نتواسنت در آن خدشه وارد کند. ۹۰۰ میلیون سوال را به صورت  الکترونیکی تصحیح کردند و اکنون آماده اجرای مرحله دوم این کار بزرگ و برگزاری امتحانات نهایی پایه دهم و یازدهم برای پذیرش داوطلبان کنکور سراسری هستیم.

آغاز سال تحصیلی با کمبود ۲۰۰ هزار معلم در آموزش و پرورش

وی خطاب به رئیس جمهوری عنوان کرد: جذب ۷۵ هزار معلم جدید طی این سال تحصیلی از دیگر اقدامات این دولت است. ما به تأسی از شما درباره گذشته چیزی نگفتیم. نگفتیم چه زمین سوخته‌ای تحویل گرفتیم و آموزش و پرورش درحالی سال‌ را آغاز می‌کند که بیش از ۲۰۰ هزار معلم کسری دارد، این کسری ناگهان ایجاد نشده است اما ما با اصلاح نظام جذب و استخدام به طور اساسی به گونه‌ای تلاش کردیم که امسال در شهرهای مختلف کشور همزمان بیش از ۵۰۰ گروه ارزیابی فعال بودند و به گواه سازمان اداری و استخدامی، فعالیت همزمان این تعداد گروه ارزیاب نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر هم بی‌سابقه است.

برگزاری کنکور اختصاصی تربیت معلم از سال آینده

وزیر آموزش و پرورش درباره اقدامات دولت سیزدهم در خصوص کیفیت بخشی به دانشگاه فرهنگیان، خطاب به رئیس جمهوری تاکید کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی سندی تصویب شده است که اهل تعلیم و تربیت آن را سند تحول بنیادین آموزش معلمان و تربیت آنها نامیده‌اند. از سال آینده کنکور اختصاصی تربیت معلم خواهیم داشت و شناسایی استعدادهای معلمی را از دبیرستانها آغاز خواهیم کرد. در اینباره فقط منتظر دستور نهایی حضرت عالی برای تامین فضای آموزشی هستیم.

وی افزود: آقای رییس جمهوری، در دولت‌های گذشته چیزهای گران بهایی به ناحق از آموزش و پرورش گرفته شده است که یا باید آنها را بازگرداند و یا جبران کرد؛ این امر یکی از خواسته‌های معلمان از رئیس جمهور است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها