کاهش نرخ رشد جمعیت در جهان

چند نفر در سال می‌میرند و چند نوزاد متولد می‌شود؟

در حالی که نرخ رشد جمعیت کاهشی شده، جهان همچنان قرار است تا پایان سال ۲۰۲۲ از جمعیت هشت میلیارد نفر عبور کند.

به راستی چند نفر در دنیا زندگی می‌کنند؟ چند نفر در سال می‌میرند و چند نوزاد متولد می‌شود؟ این‌ها سوالات کلیدی است که برای درک دنیای اطراف خود به پاسخ آن نیاز داریم.

ویفروم گزارش کرد سازمان ملل هر ۲ سال یک بار به‌ روزرسانی چشم‌انداز جمعیت جهان را منتشر می‌کند که آخرین انتشار آن قرار بود در سال ۲۰۲۱ باشد اما به دلیل همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ این موضوع به تعویق افتاد و در روز جهانی جمعیت منتشر شد. بر اساس این آمار جمعیت جهان در پایان سال ۲۰۲۲ از هشت میلیارد نفر عبور خواهد کرد. به طور کلی از سال ۱۹۷۵ هر ۱۲ سال یک میلیارد نفر به جهان اضافه شده است.

در حالی که این نرخ رشد مطلق مشابه دهه‌های گذشته است، نرخ رشد همچنان به کاهش خود ادامه می‌دهد. از سال ۲۰۱۹ نرخ رشد جمعیت جهان به زیر یک درصد کاهش یافته که کمتر از نصف نرخ اوج رشد آن یعنی ۲.۳ درصد در دهه ۱۹۶۰ است.

با ادامه کاهش نرخ باروری جهانی این نرخ همچنان به کاهش خود ادامه خواهد داد. همه‌گیری ویروس کرونا تاثیر قابل‌ توجهی بر روند جمعیت و مهاجرت جهانی داشته است. سازمان ملل در آخرین مجموعه داده جمعیت جهان خود تخمین می‌زند که در سال ۲۰۲۰ تقریبا پنج میلیون مرگ‌ومیر اضافه ثبت شده و در سال ۲۰۲۱ این رقم ۱۰ میلیون اعلام شده است. اکونومیست تخمین خود را از مرگ‌ومیر بیش از ۱۷.۶ میلیون نفر عنوان کرده و سازمان بهداشت جهانی ۱۴.۹ میلیون مرگ اضافی را تخمین زده است.

پیش‌بینی می‌شود جمعیت جهان در سال ۲۰۸۶ به اوج خود در حدود ۱۰.۴ میلیارد نفر برسد.

سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند جمعیت جهان قبل از پایان قرن به اوج خود خواهد رسید و دلایل متعددی برای این اوج‌گیری وجود دارد. یکی اینکه سازمان ملل انتظار دارد نرخ باروری در کشورهای کم‌درآمد در مقایسه با تجدید نظرهای قبلی سریع‌تر کاهش یابد. همچنین انتظار می‌رود در نیمه دوم قرن بازگشت کمتری در نرخ باروری در کشورهای پردرآمد وجود داشته باشد.

نرخ باروری جهان به ۲.۳ تولد برای هر زن کاهش یافته است. یک عامل کلیدی تعیین‌کننده نرخ جمعیت جهان میانگین تعداد فرزندانی است که زنان در طول زندگی خود دارند. نرخ باروری در دهه‌های اخیر در سراسر جهان به سرعت نزولی بوده است. این در حالی است که در سال ۱۹۵۰ زنان به‌ طور متوسط حدود پنج زایمان داشتند. از آن زمان نرخ باروری بیش از نصف شده که در سال ۲۰۲۱ این رقم جهانی ۲.۳ تولد به ازای هر زن بود.

اکثر مردم جهان اکنون در کشورهایی زندگی می‌کنند که نرخ باروری در آن‌ پایین است. سازمان ملل گزارش کرده دوسوم مردم در کشورهایی زندگی می‌کنند که نرخ باروری آن کمتر از ۲.۱ تولد برای هر زن است. در برخی از کشورهای پردرآمد مانند کره جنوبی، ژاپن، اسپانیا یا ایتالیا این میزان تولد به ازای هر زن ۱.۳ تولد است.

انتظار می‌رود سال آینده هند به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان جای چین را بگیرد. چین برای چندین دهه پرجمعیت‌ترین کشور جهان بود و اکنون بیش از ۱.۴ میلیارد نفر در آن زندگی می‌کنند. با این حال نرخ رشد جمعیت آن به دنبال کاهش سریع نرخ باروری در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۸۰ به طور قابل‌ توجهی کاهش یافته است.

نرخ باروری در هند از ۵.۷ تولد برای هر زن در سال ۱۹۵۰ به ۲ تولد در هر زن کاهش یافته است. با این حال سرعت این کاهش کمتر بوده است. به همین دلیل هند به زودی چین را به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان پشت سر می‌گذارد و سازمان ملل انتظار دارد این اتفاق در سال ۲۰۲۳ رخ دهد./ ایسنا

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها