فرهاد قنبری

فعال حوزه رسانه

 

در ماه‌های اخیر دولت رئیسی با چشم بستن به هشدارهای فراوان اقتصاددانان و کنشگران اجتماعی در زمینه برنامه‌های دولت و ایجاد زمینه گسترش فقر، کارتن خوابی، زباله گردی و.. زمینه انباشت فزاینده خشم عمومی را فراهم کرده و به بیشتر شدن آتش زیر خاکستر توده‌ها دمیده است.

تیم اقتصادی دولت آقای رئیسی که به نظر ارتباط چندانی با واقعیات حاکم بر اقتصاد و جامعه ایران ندارند، به همان میزان که در افزایش حقوق کارمندان نهایت دقت و خساست را به خرج داده تا به بهانه افزایش نقدینگی رقم افزایش حقوق طبقات پایین و متوسط را کم نگه دارد در کنترل شرایط بحرانی کاملا ناکارآمد بوده و هیچ برنامه مشخص و ملموسی در بهبود کیفیت زندگی طبقات پایین جامعه نداشته است. دولت در زمینه‌هایی مانند ساخت و اجاره بهاء و مسکن، در زمینه آموزش و بهداشت و کنترل تورم، جز شعار و گفتاردرمانی و بازدید درمانی هیچ برنامه‌ای از خود نشان نداده و آستانه تحمل بخش‌هایی بزرگی از مردم را به مرز خطرناکی رسانده است.  

آقای رئیسی در تبلیغات انتخاباتی‌اش در شهرهای مختلف بارها اعلام کرد که برنامه مُدون و مشخصی برای تک تک بحران‌های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی کشور دارد اما آنچه تا به امروز مشاهده شده چیزی جز سردرگمی و بی‌برنامگی و متهم کردن دولت روحانی نبوده است.

دولت رئیسی فرصت طلایی نزدیک به یک ساله برای برخورد واقع بینانه با مسائل و حل بحران روابط خارجی و بازگشت به برجام را صَرف بازدید از استان‌ها و شعارهای بدون مبنایِ بازمانده از دولت احمدی نژاد کرده است و تصور می‌کند با این روند می‌تواند کشتی به گِل نشسته اقتصاد ایران را به ساحل امن رسانده و با روش‌هایی مانند پرداخت کوپن نان و یارانه چندصدهزار تومانی انبوه نارضایتی مستتر در بخش‌های مختلف جامعه را کنترل نماید.

دولت آقای رئیسی هنوز شناخت صحیحی از عمق بحران اقتصادی و نارضایتی حاکمیت بر کشور ندارد و تصور می‌کند با دعوت مردم به قناعت و چاپ پول و... می‌تواند مسائل را تحت کنترل خویش درآورد. این دولت این واقعیت ساده را فراموش می‌کند که تا تورم حاکم بر اقتصاد کشور کنترل نشود و مردم در حوزه نیازهای اولیه مانند کالاهای خوراکی و مسکن و اجاره بهاء به آرامش نرسند، هیچ اتفاق مثبتی رخ نخواهد داد.

دولت این واقعیت ساده کهن جلوگیری از قاچاق آرد و نان و گندم ابتدا به حفظ ارزش پول ملی نیازمند است را فراموش کرده و نمی‌داند که در شرایط تورمی نمی‌توان مقابل اختلاس و دلالی و قاچاق را گرفت.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها