برای اثبات واقعی بودن انتقادات نمایندگان منتقد

برای اثبات واقعی بودن انتقادات نمایندگان منتقد

سیف‌الرضا شهابی 

تحلیلگر سیاسی 

 

معمولا بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی و ورود نمایندگان به پارلمان تا سه سالِ نخست رابطه برخی از نمایندگان با موکلین و شهروندان حوزه انتخابیه یا بسیار کمرنگ است و یا در حالت عادی و معمولی قرار دارد تا جایی‌که در پاره‌ای مواقع موکلین از این رابطه مویرگی بسیار نگران و آزرده‌خاطر می‌باشند و این جمله ورد زبان است: "رای را گرفت و رفت و دیگر خبری نیست" 

از شروع سال چهارم که آخرین سال نمایندگی است بتدریج رابطه نمایندگان با حوزه‌های انتخابیه بسیار پررنگ می‌شود، بطوریکه سعی می‌کنند به دورترین نقاط حوزه انتخابیه بروند و با هر شخصی نشست و برخاست داشته باشند و خود را خاکی نشان بدهند و جلسه پشت جلسه به صورت محفلی و مسجدی و غیره در نقاط مختلف شهر و روستا تشکیل دهند. در هر مکانی به هر مناسبتی از مجالس ختم برای درگذشتگان تا جشن‌های عروسی حتی بدون دعوت و مسابقات ورزشی، شرکت کنند. در کنار این تلاش‌ها با امکانات مالی شخصی یا بهره‌گیری از کمک‌های اطرافیان که هر کدام به منظوری کمک می‌کنند حاتم‌بخشی هم می‌کنند. همچنین برخی مسئولین را به حوزه انتخابیه برده و با دادن وعده یا استفاده از بودجه دولتی برای خود محبوبیت کسب می‌کنند.

به موازات موارد ذکر شده فوق، کار دیگری که از سوی تعدادی از نمایندگان انجام می‌شود ایراد سخنرانی‌های تند و آتشین و انتقاد شدید از دولت و وزیران از پشت تریبون مجلس شورای اسلامی است بطوریکه از این طریق می‌خواهند به موکلین خود القا کنند اگر مشکلات وجود دارد ما پیگیر هستیم و از حقوق شما دفاع می‌کنیم ولی دولت ناتوان است و قدرت حل معضلات را ندارد. غافل از این که دولت و وزیران ناتوان همان‌هایی هستند که با آرای نمایندگان به وزارت رسیدند و هر قدر انتخابات نزدیکتر شود، نطق‌های انتقادی بیشتر و داغ‌تر می‌شود.

در این روزها اگر به نطق‌ها و مصاحبه‌های بعضی از نمایندگان توجه شود اکثر نطق‌ها در انتقاد از دولتی است که خودشان روی کار آوردند و حالا می‌خواهند با سخنرانی‌های نمایشی برای خود رأی جمع کنند.

باید به این دسته از نمایندگان که در ایام نزدیک به انتخابات شدیدا از دولت انتقاد می‌کنند گفت: اگر واقعا منتقد هستید و انتقادها جنبه نمایشی ندارد و برای جمع کردن آرا نیست و با توجه به این که دولتی که مورد انتقاد قرار می‌دهید قرار نیست بلافاصله بعد از انتخابات مجلس تغییر بکند، لذا برای این که نشان بدهید انتقادات واقعا برای اصلاح امور است از ثبت نام در انتخابات و نامزد شدن برای مجلس خودداری بفرمایید. آنگاه تا حدودی مشخص خواهد شد سخنان انتقادی سال پایانی نمایندگان چقدر برای جمع کردن آرا است و چقدر واقعی!

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.