سیدحمید حسینی 

فعال اقتصادی حوزه نفت و پتروشیمی

 

متاسفانه انکار و لجبازی به رویه حاکم در کشور تبدیل شده و نمونه بارز آن را این روزها در تریبون‌ها و انتصاب افرادی نظیر عبدالملکی می‌توان مشاهده نمود. زیدآبادی در آخرین نوشته خود دو ضعف اساسی آقای رئیسی را دستور دادن به شیوه قوه قضاییه و واگذاری دولت به جبهه پایداری اعلام نمود که همه کارشناسان نیز به آن اذعان دارند و نیروهای تندروی پایداری و نفوذی‌ها را عامل مهم نارضایتی و حاکمیت لجوجانه می‌دانند.

 

در یکسال گذشته عموما در کلاب هاوس و طی بحث‌های مربوط به برجام، هواداران این جریان با صراحت و قاطعیت اعلام می‌نمودند که در انتخابات آینده آمریکا ترامپ پیروز خواهد شد و توافق برجام را پاره خواهد کرد و لذا توافق برجام را کوتاه‌مدت و بی‌فایده می‌دانستند که تاثیری بر اقتصاد کشور نخواهد داشت.

 

ضمنا شکست دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای را قطعی می‌دانستند و باور داشتند که موج قرمز آمریکا را در بر خواهد گرفت و آبی‌ها (دموکرات‌ها) حداقل ۳۰ و احتمالا ۷۰ کرسی را در کنگره از دست خواهند داد و اکثریت مجلس سنا هم به دست جمهوری‌خواهان خواهد افتاد.

لذا دموکرات‌ها قادر به بازگشتن به توافق برجام نخواهند شد.

خوشبختانه ترامپ در این انتخابات با شکست سنگین مواجه شد و از ۱۵ نامزد کنگره که مورد حمایت او بودند فقط دو نفر رای آوردند، و در سنا نیز بیش از نصف نامزدهای ترامپ شکست خوردند و معلوم شد که آمریکایی‌های غیرحزبی به ترامپ اعتقاد ندارند و نامزدهای مورد حمایت ترامپ مورد اقبال مردم عادی نمی‌باشند و لذا بعید است که ترامپ در انتخابات آینده اعلام نامزدی بنماید.

اگر چه شمارش آرا تا صبح جمعه در بعضی از حوزه‌ها به پایان نرسید و انتخاب نامزد سنا در جورجیا نیز به دور دوم کشیده شده است، ولی شانس دموکرات‌ها برای کنترل مجلس سنا با توجه به رای‌آوری دو نماینده مستقل و رای معاون اول رئیس جمهور محتمل به نظر می‌رسد. 

در صورتی که سنا در کنترل دموکرات‌ها باقی بماند، و نیروی انتظامی در برخورد با معترضین سعه صدر به خرج دهد، و از ارسال تجهیزات نظامی به روسیه جلوگیری شود، بالاخره احتمال احیا برجام وجود خواهد داشت که در شرایط بحرانی فعلی می‌تواند به عنوان پادزهر عمل نماید. از آنجا که یکی از علل اعتراضات ناامیدی جامعه و نسل جدید به آینده کشور می‌باشد و لذا برجام و تن دادن به اصلاح در شیوه‌های حکمرانی می‌تواند امید را به جامعه بازگرداند و از سقوط اقتصاد کشور جلوگیری نماید.

 

جامعه ایران برای عبور از شرایط غامض فعلی نیاز به "امید" و در مرحله بعد افزایش "بهره‌وری" دارد. 

امید فقط با افق‌گشایی و تعامل در روابط بین‌الملل امکان پذیر می‌باشد، به قول آقای عبدی باید "لیاقت" جایگزین "رفاقت" گردد. در هفته جاری شبکه ۴ مناظره‌ای در مورد "برجام" داشت که آقای بهشتی‌پور کارشناس ارشد روابط بین الملل صراحتا ادعا نمود که؛ «تا سیاست "تقابل با آمریکا" را کنار نگذارید مشکل اقتصاد ایران حل نمی‌شود، تصور می‌کنید اگر با چین و هند ببندیم می‌توانیم با آمریکا مقابله کنیم، اما خود هند و چین آویزان آمریکا هستند.»

(نکته جالب مناظرات برنامه شیوه شبکه ۴ بیطرفی مجری باسواد، مودب و فرهیخته این شبکه می‌باشد که به جذابیت مناظره‌ها اضافه نموده است.)

این هفته میرکاظمی (رئیس سازمان برنامه و بودجه) از کسری ۲۰۰ هزار میلیاردی بودجه صحبت کرد و مدیران شرکت نفت از کمبود گاز برای تامین سوخت زمستان که چاره هر دو موضوع افزایش "بهره‌وری و کارآیی" در اقتصاد کشور می‌باشد که با مدیریت رفاقتی و باندی امکان‌پذیر نمی‌باشد.

همچنین از سوژه‌های مهم این هفته اعلام موفقیت ایران در تولید موشک مافوق صوت می‌باشد که در دنیا فقط چند کشور (آمریکا، روسیه، چین و کره شمالی) به این فناوری دسترسی پیدا کرده‌اند و قادر است که سامانه‌های سپر دفاعی را منهدم نماید و لذا این موفقیت می‌تواند در بازدارندگی از حمله به کشور بسیار موثر باشد.

وبگردی

    ارسال نظر

    یادداشت

    آخرین اخبار

    پربازدید ها