جاده آجری که در کف اقیانوس آرام کشف شد

گروهی از محققان جاده‌ای را در کف اقیانوس آرام کشف کرده‌اند. جاده آجری زرد رنگی که ممکن است به "شهر افسانه ای آتلانتیس" منتهی شود.

حجم ویدیو: 3.99M | مدت زمان ویدیو: 00:00:27

خدمه یک کشتی اکتشافی با نام «ناتیلوس» درحال پیمایش اقیانوس آرام بودند، متوجه جاده‌ای سنگفرش شده در کف اقیانوس شدند. جاده آجری زرد رنگی که ممکن است به "شهر افسانه ای آتلانتیس" منتهی شود.

 

تیم محققان در حین کاوش در منطقه‌ای نزدیک به جزایر هاوایی و در هنگام مطالعه منطقه‌ای به نام خط‌ الراس «Lili’uokalani» در اطراف بنای یادبود ملی دریایی «Papahānaumokuakea» در اقیانوس آرام، این جاده‌ سنگفرش شده کشف شده است.

 

دانشمندانی که فیلم زنده غواصان در حال کاوش در این مکان را تماشا کردند، تحت تاثیر "جاده آتلانتیس" قرار گرفتند و آن را عجیب و شگفت انگیز توصیف کردند.

 

نظریه های زیادی در مورد "شهر آتلانتیس" وجود دارد. نام این شهر در آثار یونانی به عنوان تمدن و شهری پررونق که زیر آب رفته بارها تکرار شده است اما از در مورد صحت این ادعا یا موقعیت مکانی آن اختلاف‌نظر وجود دارد.

 

محققان با الهام از کارتون جادوگر شهر اوز و جاده زردرنگی که دوروتی را به خانه باز می گرداند، این جاده را راهی برای رسیدن به شهر آرزوها توصیف کرده‌اند و آن را جاده آجری زرد نامیده‌اند.

 

دنیای زیر آب همیشه مملو از شگفتی‌هایی بوده که بشر را متحیر کرده است. داستان‌های علمی-تخیلی که از شهرها و تمدن‌های زیر آب می‌گویند، به این شگفتی‌ها دامن می‌زنند.

 

ناتیلوس یک کشتی اکتشافی است که با هدف شناسایی سیستم‌های بیولوژیکی فعال در زیر آب و کوه‌های دریایی – کوه‌هایی در زیر دریا که منشا آتشفشانی دارند – راهی اقیانوس آرام شده است.

 

این کشتی ماه آپریل را صرف مطالعه بستر اقیانوس کرده است و در طی این مطالعه با سنگ‌های شکسته‌ «هیالوکلاستیت» روبرو شده است. هیالوکلاستیت نوعی سنگ آتشفشانی است که در اثر فوران‌های پرانرژی شکل می‌گیرد. این فوران‌های پرانرژی سبب می‌شود تجمع سنگ‌ها در کف اقیانوس افزایش یابد.

 

تیم تحقیقاتی پس از یافتن این نوع از سنگ‌های آتشفشانی در بستر اقیانوس آرام اعلام کرد: « الگوهای منظمی که این سنگ‌ها دارند، احتمالا به علت چرخه‌های گرمایش و سرمایش مرتبط با فوران است.»

 

سازمان «Ocean Exploration» یک سازمان غیردولتی است که اکتشافات این کشتی را تحت نظر دارد و ماجراجویی‌های آن را به صورت زنده پخش می‌کند.

 

ناتیلوس تاکنون موفق شده است اکتشافات خارق‌العاده‌ای از حیات دریایی داشته باشد. آن‌ها وجود یک گونه اختاپوس‌ ناشناخته و یک موجود ژلاتینی عجیب را از اوایل امسال به ثبت رساندند.

 

محققان عقیده دارند درک جاده آجری زرد و نحوه ایجاد شدن آن به درک بیشتر آنچه در زیر آب‌ها می‌گذرد، کمک می‌کند.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها