میزان سود سهام عدالت + عکس

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. گروه اول سهامدارانی که سهام عدالت خود را ۱۰ خرداد به فروش رسانده‌اند با اندکی صبر می‌توانستند بر مبلغ دریافتی خود ۲۷ درصد بیافزایند.

میزان سود سهام عدالت + عکس

پس از ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت که توسط مقام معظم رهبری صادر شد، به مشمولان اعلام می‌شد می‌توانند یکی از دو روش مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کنند. به عبارت دیگر مشمولان می‌توانند تا ۲۹ خردادماه با مراجعه به درگاه اینترنتی www.samanese.ir روش مستقیم سهام عدالت را انتخاب کنند و عدم مراجعه سهام‌داران به این درگاه و انتخاب روش مستقیم به معنی انتخاب روش غیرمستقیم سهام عدالت است. در روش مستقیم سهام‌دار مالک شرکت‌های سرمایه‌پذیر است و می‌تواند نسبت به روش این سهام اقدام کند اما در روش غیرمستقیم سهام‌دار مالک شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود.

به گزارش مستقل  آنلاین، پس از فراهم شدن مقدمات آزادسازی سهام عدالت، بانک ملی در ۱۰ خردادماه نخستین فروش  سهام عدالت  را کلید زد. سؤالی که در ذهن بسیاری از  مشمولین  سهام عدالت باقی مانده است مقدار ارزش روز سهامشان است. تعداد شرکت‌های پذیرفته در بورس و  فرابورس  که در سبد مشمولین قرار دارد به ۳۶ عدد می‌رسد که قیمت آن‌ها در سامانه معاملات مشخص است، ۱۳ شرکت دیگر نیز در آینده به صورت مستقل یا همراه با شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ارزش‌گذاری شده و به سبد  سهامداران  اضافه می‌شود.

طبق بررسی‌ها ارزش روز دارایی‌های بورسی دارندگان سهام عدالت که ارزش اولیه آن حدود ۵۰۰ هزار تومان بود در آخرین روز معاملاتی به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد. این در حالی است که در روزی که اولین فروش رسمی سهام عدالت اتفاق افتاد ارزش این سبد هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود. اگر فرض کنیم کارگزاران ۳۰ درصد سهام را به صورت یکنواخت و به یک نسبت از ۳۶ شرکت فروخته باشند، اولین گروه از فروشندگان پس از سپری شدن ۱۷ روز، سود حدود ۲۷ درصدی را از دست داده‌اند.

صنایع مهم در سبد سهام عدالت

حدود ۳۱ درصد از وزن پرتفوی بورسی سهام عدالت به گروه ‘فلزات اساسی’ مربوط می‌شود، گروه ‘محصولات شیمیایی’ نیز سهم ۲۲ درصدی از سبد سهام عدالت دارد؛ گروه ‘فرآورده‌های نفتی’ ۱۶ درصد و ‘بانک‌ها و مؤسسات اعتباری’ ۱۳ درصد از این سبد را تشکیل می‌دهند، علاوه بر این چهار گروه اصلی حدود 18درصد از سهام مشمولین عدالت نیز در سایر گروه‌ها طبقه‌بندی می‌شود که حاکی از تنوع بالا و ریسک کم مجموعه سهام عدالت است.

از همان ابتدا اکثر کارشناسان، مردم را به نگهداری سهام عدالت تشویق کرده بودند، البته مشکلات معیشتی و گرفتاری‌های مالی باعث شد تا عده زیادی از حدود ۶۰۰ هزار نفری که تصمیم به فروش سهام عدالت گرفته‌اند به این امر مجبور شوند، اما با توجه به ماهیت این سرمایه‌گذاری که از سوی دولت وقت انجام شد، پیش‌بینی می‌شود همان‌طور که تاکنون ارزش آن چند برابر شده است در بلندمدت نیز بازدهی مناسبی را برای سهامداران به ارمغان بیاورد. اعتماد به سیاست‌گذاران و دولت‌ها در موضوع سهام عدالت پس از نگرانی‌های گسترده به نتیجه رسیده است، با نزدیک شدن بازار سرمایه به جایگاه واقعی خود و حمایت حداکثری که از آن صورت می‌گیرد، می‌توان با خیال راحت‌تری سهام عدالت را نگاه داشت و در کنار دریافت سود سالانه از رشد بیشتر ارزش اصل این سرمایه ارزشمند بهره‌مند شد.

بورس

3

منبع : اقتصاد آنلاین 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها