دریافتی یک کارگر در سال۹۹ + مبلغ

حداقل حقوق یک کارگر بدون سابقه در سال۱۳۹۹ یک میلیون و ۹۱۱هزار تومان شد که با احتساب حق مسکن ۳۰۰هزار تومانی و بن خواربار ۴۰۰هزارتومانی کل دریافتی به حدود دو میلیون و ۶۱۱هزارتومان رسید.

دریافتی یک کارگر در سال۹۹ + مبلغ

حقوق کارگران ۹۹ به دلیل عدم اجرای ماده ۴۱ قانون کار و عدم تطبیق میزان دریافتی کارگران با مصوبه کمیته مزد موجب شده تا بحث بازنگری در میزان حقوق کارگران از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شود.هر ساله جلسات شورای عالی کار در ماه بهمن و اسفند برگزار شده و در نهایت در روزهای پایانی اسفند تکلیف میزان افزایش حقوق سال آینده کارگران تعیین می شد اما امسال بحث میزان افزایش حقوق کارگران بسیار با جدیت از سوی نمایندگان کارگری مطرح شد و آنها تاکید کردند که اگر افزایش  حقوق کارگران  بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار صورت نگیرد مصوبه شورای عالی کار را امضاء نخواهند کرد و در نهایت مصوبه افزایش حقوق سال ۹۹ کارگران بدون امضاء نمایندگان کارگری از سوی رئیس شورای عالی کار برای اجرا به دستگاهها و بخش های تولیدی و صنعتی ابلاغ شد.

بر اساس توافق شرکای اجتماعی شورای‌ عالی کار، پایه   حقوق کارگران سال۹۹  از یک‌میلیون و 835هزار تومان به یک‌میلیون و 911هزار تومان افزایش یافت، همچنین حقوق سایر سطوح علاوه بر حق مسکن، روزی 2600تومان اضافه شد.

به گزارش مستقل آنلاین:  بر اساس توافق نمایندگان کارگری با دولت و کارفرمایان افزایش 200هزارتومانی حق مسکن کارگری تصویب شد، به این ترتیب حق مسکن از 100 به 300هزار تومان افزایش یافت که این افزایش 200هزار تومانی باید به تصویب هیأت وزیران برسد تا قابلیت اجرایی پیدا کند.

همچنین با کسر 75هزار تومان از پایه سنوات، حدود 5درصد به حداقل  حقوق کارگران  افزوده شد، یعنی حداقل‌بگیران در سال99 افزایش 26درصدی در پایه حقوق را خواهند داشت.

 

افزایش حقوق کارگران در سال99

 

به این ترتیب حداقل دستمزد یک کارگر مجرد (بدون احتساب سابقه) به رقم 26.104.270ریال می‌رسد که نسبت به سال98 رشد 44.5درصدی را نشان می‌دهد. شایان ذکر است که حداقل دستمزد یک کارگر مجرد در سال98 مبلغ 18.068.810ریال بوده است.

 

منبع :اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها